Jak dbać o trzustkę? 6 niezawodnych sposobów

22 listopada 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Trzustka to narząd, który stanowi zaledwie 0,1% masy naszego ciała – a mimo to jest niezwykle istotny. Odpowiada za produkcję enzymów trawiennych oraz hormonów takich jak insulina i glukagon. Zazwyczaj, gdy zaczyna sprawiać nam problemy, oznacza to już zaawansowane stadium zapalenia. Dlatego warto dmuchać na zimne i stale dbać o trzustkę – tym bardziej, że wcale nie jest to trudne. O czym trzeba pamiętać?

Trzustka – gdzie się znajduje?

Trzustka położona jest w górnej części jamy brzusznej – poniżej żołądka i wątroby, a powyżej jelit. Ma długość około 20 cm i szerokość około 5 cm, waży 100 g i jest niezbędna w procesie trawienia – każdego dnia produkuje do 3 litrów soku trzustkowego.

Bardzo istotny jest fakt, że problemy z trzustką mogą długo pozostać niewykryte. Ból czy kłopoty z trawieniem możemy odczuć dopiero, gdy zapalenie się rozwinie – a wówczas trudno je wyleczyć. Co więcej trzustka, w przeciwieństwie do wątroby, nie posiada zdolności regeneracji, co oznacza, że wszelkie zachodzące w niej zmiany pozostają nieodwracalne. Jak dbać o trzustkę?

Trzustka – jak o nią dbać?

Na szczęście dbanie o trzustkę wcale nie musi być takie trudne – wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, by ryzyko zachorowania znacząco się zmniejszyło. Oto kilka zaleceń, które warto wprowadzić w życie:

1.      Zerwij z paleniem i ogranicz alkohol

Nie odkryjemy Ameryki, pisząc, że palenie papierosów jest niezdrowe. Warto jednak zwrócić uwagę na statystyki – badacze z Nowej Zelandii przyjrzeli się tej kwestii i odkryli, że wśród palaczy ryzyko zachorowania na raka trzustki wzrasta aż o 87%!

W przypadku alkoholu zalecenia nie są aż tak restrykcyjne, jednak tu również warto uważać – aż 30% ostrych zapaleń trzustki związanych jest właśnie z jego nadużywaniem. Przyjmuje się, że dopuszczalna dawka dla kobiet to 25 ml dziennie, a dla mężczyzn – 50 ml dziennie.

2.      Pij zioła i zieloną herbatę

Zioła wspomagające układ trawienny sprawdzą się także w przypadku trzustki. Liście melisy, mięty, aloesu czy ekstrakt z owocu róży pite regularnie (codziennie 1 lub 2 razy) wspomogą pracę zarówno trzustki, jak i żołądka czy jelit. Warto również pamiętać o piciu zielonej herbaty – udowodniono, że zmniejsza ona ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Naszą codzienną dietę możemy również uzupełnić o nalewkę wspierającą pracę trzustki. Stosowana regularne, przyczynia się do prawidłowej pracy tego narządu, a dodatkowo uzupełnia braki witamin w naszym organizmie.

3.      Używaj przypraw

Są tutaj fani orientalnej kuchni? Fantastycznie! Niektóre przyprawy mają dobroczynny wpływ na trzustkę. Można wśród nich wymienić między innymi kardamon, imbir, kurkumę, kolendrę, goździki czy cynamon. Mają one działanie przeciwzapalne – nie musimy więc bać się dodawania ich do posiłków!

4.      Ogranicz tłuste produkty

Zdrowej trzustce sprzyja jak najmniej przetworzona żywność. Jeśli chcemy się cieszyć trzustką w dobrej kondycji, unikajmy potraw smażonych, napojów gazowanych czy cukrów prostych, czyli słodyczy. Sięgajmy natomiast po chude mięso, ryby oraz świeże warzywa i owoce. Dobrze sprawdzą się też suszone owoce czy oleje tłoczone na zimno.

5.      Jedz mniej, a częściej

Duże, rzadko spożywane posiłki oddziałują źle nie tylko na trzustkę, ale na cały układ pokarmowy – mogą powodować problemy z trawieniem, zaparcia czy wzdęcia. Lepiej zastąpić je kilkoma mniejszymi porcjami. Starajmy się spożywać 5 posiłków dziennie. Dbajmy przy tym o to, by ostatni zjeść 2-3 godziny przed pójściem spać.

6.      Jedz warzywa kapustne

Warzywa takie jak brokuły, kalafior, brukselka czy kapusta dobrze sprawdzają się w profilaktyce raka – a przy tym są pełne witamin. Warto więc wprowadzić je do swojej stałej diety.

Trzustka to bardzo niepozorny narząd – ale równie ważny co wątroba czy żołądek. Nie warto więc go zaniedbywać. Stosując się do tych kilku zasad, znacząco zmniejszymy ryzyko choroby trzustki i przyczynimy się do lepszego funkcjonowania naszego organizmu.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.