URODA I ZDROWIE

Jak dbać o czystość wody w basenie ogrodowym

24 lipca 2018, dodał: AnnaK00994

Pytanie to zadaje sobie chyba każdy, kto posiada w swoim ogrodzie basen. Wiadomo, że kąpiel w zanieczyszczonej wodzie może być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych u dorosłych i dzieci. Wydawać się może, że najlepszym sposobem na utrzymanie czystości byłaby w miarę częsta wymiana wody. Jednak jest to działanie nierozsądne, nie tylko ze względu na olbrzymie rachunki, ale przede wszystkim środowisko naturalne; marnowanie tak dużej ilości wody jest po prostu działaniem karygodnym. Jak więc zadbać o czystość naszego basenu? Wystarczy kilka prostych kroków, o których opowiedzieliśmy poniżej.

Zadbaj o FILTRACJĘ

Jest to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków, które należy podjąć na drodze dbania o czystość naszego basenu. Podstawę stanowią tutaj specjalne pompy filtrujące tzw. skimmery. Działają one na zasadzie zasysania wody i przepuszczania jej przez filtry znajdujące się w jego wnętrzu. Mają one na celu oczyszczenie wody z wszelkich drobnych zanieczyszczeń typu włosy itp. Należy pamiętać, aby co jakiś czas czyścić filtr i usunąć zalegający w nim brud. W większości wypadków wystarczy je przepłukać, by ponownie użyć. Dzięki filtracji z basenu pozbędziemy się widocznych nieczystości, jednak aby uzdatnić wodę potrzebny będzie kolejny krok.

 

UZDATNIANIE

Woda znajdująca się w zbiorniku basenowym na świeżym powietrzu, zwłaszcza w upalne dni jest narażona szybki rozwój szkodliwych bakterii. Nieprzyjemny zapach i żółtawy kolor są spowodowane pojawieniem się w wodzie żelaza, miedzi i magnezu. Prostym, szybkim i przede wszystkim tanim sposobem na ograniczenie ich działalności jest wykorzystanie chloru. Dzięki niemu woda staje się przejrzysta i nabiera lekko błękitnego koloru, ale najważniejszą funkcją chloru jest przede wszystkim to, że zabija znaczną większość niebezpiecznych dla ludzi bakterii chorobotwórczych.

 

Dozowniki z tabletkami z chlorem do basenu

Uzdatniać wodę można za pomocą specjalnych dozowników z chlorem, które po prostu umieszcza się w wodzie. Tabletki chlorowe są bardzo łatwo dostępne, można je zakupić online oraz w dobrze wyposażonych marketach ogrodowych.

 

Elektroliza

Innym sposobem uzdatniania wody jest skorzystanie ze specjalnego urządzenia do przeprowadzania elektrolizy. Posiadając takie urządzenie, wystarczy raz w sezonie wsypać do basenu odpowiednią ilość soli, z której urządzenie samo generuje chlor.

 

Ozonowanie

Alternatywę do chlorowania wody basenowej stanowi ozonowanie. Jest to zaawansowany proces utleniania, który uskutecznia procesy filtracyjne, przyspiesza oksydację różnego rodzaju zanieczyszczeń i materii organicznej. Dzięki ozonowi woda odzyskuje swoją naturalną barwę oraz neutralny zapach i smak, a bakterie, grzyby i wirusy są skutecznie usuwane.

CZYSZCZENIE BASENU

Poza dbaniem o czystość wody powinno się również zadbać o sam zbiornik. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, taki jak: teleskopowy kij zakończony siatką oraz specjalny odkurzacz. Za pomocą siatki usuniemy z wody większe zanieczyszczenia, np. liście i inne unoszące się na wodzie niepożądane rzeczy.

Do czyszczenia ścian i dna zbiornika zaleca się skorzystanie ze specjalnych odkurzaczy, które działają na zasadzie przepływowej. Wystarczy podłączyć go do pompy i za pomocą specjalnej końcówki zasysać zanieczyszczenia znajdujące się na ścianach i dnie. Odkurzacz wyposażony jest w filtry, na których osadza się wciągnięty bród.

 

BĄDŹ ZAPOBIEGLIWY

Powszechnie wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, taką samą strategię można przyjąć na każdej płaszczyźnie życia również, jeśli chodzi o zabezpieczanie basenów przed niepotrzebnymi zabrudzeniami. Jak możemy to robić? To bardzo proste wystarczy zadbać, aby basen zawsze, gdy nie jest używany, był przykryty specjalną matą zabezpieczającą.

Innym sposobem pielęgnacji basenu jest wymienianie raz w tygodniu 5% wody. Można ją wypompować i wykorzystać np. do podlewania trawnika lub innych roślin ogrodowych.

 

Basen ogrodowy to prawdziwa frajda zwłaszcza w upalne lato. Aby móc cieszyć się czystą wodą niezagrażającą zdrowiu warto stosować się do wyżej wymienionych rad. Regularne czyszczenie i chlorowanie lub ozonowanie da Wam gwarancję idealnej wodnej rozrywki. Dostęp do chemii basenowej w obecnych czasach jest bardzo prosty. Wszystkie niezbędne akcesoria do czyszczenia basenów można kupić prawie w każdym markecie ogrodowym lub licznych sklepach internetowych. Jeśli więc nadal zastanawiasz się, czy w Twoim ogrodzie powinien pojawić się basen, możemy śmiało podpowiedzieć, że nie ma lepszego sposobu na odpoczynek w upalne dni, a dzięki szeroko dostępnym środkom możesz łatwo utrzymać go w należytej czystości.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Port Łódź
Sklep Dla Spania ma dostawę gratis - w związku z pandemią
Koszalin
Zapraszam do popisania osoby z Koszalina i nie tylko, nudzę się w domu...
Nielimitowane porady prawne 24/7
Ja korzystam z darmowych informacji w internecie, często są tam konkretne przypadki opisane, więc...
Płytki, parkiet czy panele
Żadnych paneli, to śmierdzi chemią! Najlepsze są deski drewniane, naturalna podłoga jak dawniej...