Jak czyścić zęby u psa i kota?

19 listopada 2012, dodał: SuperZooMarket.pl
Artykuł zewnętrzny

Jak czyścić zęby u psa i kota czyli profilaktyka stomatologiczna u psów i kotów.

Brak lub niewłaściwa higiena jamy ustnej u naszych zwierząt domowych prowadzi nie tylko do nieprzyjemnych doświadczeń zapachowych w kontakcie z otwartym pyskiem naszego pupila. Choroby zębów skutkują nie tylko ich utratą, ale także zakażeniami bakteryjnymi poszczególnych organów wewnętrznych. Tak więc czyszczenie zębów u psa i kota to nie tylko zabieg estetyczny, ale konieczność jeżeli chcemy utrzymać zęby naszego zwierzaka w najlepszej kondycji.  Regularne czyszczenie zębów u psa i kota jest z jednej strony proste w zastosowaniu, a z drugiej na tyle skuteczne, że może znacznie obniżyć zagrożenie wystąpienia ww. problemów.

Celem domowej pielęgnacji zębów u zwierząt jest usuwanie płytki bakteryjnej, która po pewnym czasie przekształca się w kamień nazębny. Gdy na zębach naszego pupila zgromadzi się już taki kamień to zdjąć go może jedynie lekarz weterynarii w trakcie specjalnego zabiegu.

Bardzo ważne jest aby właściciele zdawali sobie sprawę, że zdjęcie kamienia nazębnego w gabinecie lekarskim nie załatwia za nich sprawy. Dalsza pielęgnacja musi odbywać się w domu gdyż płytka bakteryjna może narastać na czystych zębach już w ciągu 24-36 godzin.

Najlepszych okresem do rozpoczęcia profilaktyki stomatologicznej jest okres bezpośrednio następujący po przybyciu kociaka lub szczeniaka do naszego domu. Dajemy mu oczywiście kilka dni na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia i nowych właścicieli ale zaraz po tym gdy zwierzak czuje się u nas jak domownik powinniśmy rozpocząć przyzwyczajanie go do higieny jamy ustnej i zębów.

Jak czyścić zęby u psa i kota?

Czyszcząc zęby zwierzaka należy trzymać szczoteczkę pod kątem 45o do powierzchni zębów i wykonywać małe, koliste ruchy.

Ważne jest aby czyszczenie zębów zaczynać powoli, z cierpliwością i pozytywnym nastawieniem. Pozwoli to na oswojenie zwierzęcia z tym zabiegiem i umożliwi czyszczenie mu zębów.

Na początek dobrze jest przyzwyczaić zwierzaka do tego, że coś ma wkładane do paszczy. Na początek może być to palec właściciela owinięty w wilgotną gazę. Gdy zwierzę akceptuje wszelkie „manipulacje” przy jego zębach można przejść do następnego etapu – czyli do wprowadzenia szczoteczki do zębów. Samo przyzwyczajenie się do szczoteczki powinno trwać krócej, ale dajmy zwierzakowi tyle czasu, ile potrzebuje. Lepiej jest bowiem zacząć regularną higienę jamy ustnej dopiero np. w 2 tygodnie po zabiegu zdejmowania kamienia, niż od razu zrazić psa lub kota do tych czynności.

Następny etap to wprowadzenie pasty do zębów dla psów i kotów. Najpierw nałóż niewielką ilość pasty do zębów na palec, pozwalając zwierzęciu na powąchanie jej i polizanie. Jeśli Twoje zwierzę wykaże zainteresowanie smakiem pasty, zastosuj ją. Jeśli nie będzie nią zainteresowane spróbuj ponownie następnego dnia lub wypróbuj inny rodzaj pasty. W ostateczności można czyścić zęby bez użycia pasty – pamiętać jednak należy, że efekty takiej higieny mogą być słabsze. W przypadku pasty bardzo ważne jest, aby była to pasta przeznaczona specjalnie dla zwierząt – nie ma ona tak silnego zapachu i smaku jak pasty ludzkie, a poza tym może być bezpiecznie przez zwierzaka połykana.

Ważne jest aby czyścić zęby nie tylko po zewnętrznej stronie ale także po stronie wewnętrznej.

Zaleca się aby szczotkować zęby naszemu zwierzakowi codziennie.

Bardzo ważna jest nasza cierpliwość w trakcie wykonywania nie tylko zabiegu czyszczenia zębów. Jeżeli pojawią się jakieś problemy, odczekaj kilka godzin zanim spróbujesz.

Czym czyścić zęby u psa i kota?

Codzienną pielęgnację zębów naszego pupila ułatwiają specjalnie przeznaczone do tego akcesoria. Przewagą szczoteczek przeznaczonych specjalnie dla zwierząt jest fakt że są one dwu- lub  trzystronne – co znacznie ułatwia i skraca zabiegi pielęgnacyjne. Szczoteczki takie czyszczą od razu także wewnętrzną stronę zębów – o której właściciele często zapominają.

Oto jakich szczoteczek do zębów dla psów i kotów możesz użyć: dwustronna – odpowiednia gdy mamy w domu zwierzęta o różnej wielkości lub trójstronna – bardzo przydatna zwłaszcza do mycia tylnych zębów. Dzięki szczoteczce trójstronnej za jednym ruchem czyścimy wszystkie powierzchnie zębów. Czyszczenie tylnych, trudno dostępnych zębów trwa wtedy krócej i jest bardziej tolerowane przez zwierzęta domowe.

Drugim elementem najskuteczniejszej higieny jamy ustnej naszego zwierzaka jest pasta do zębów dla psów i kotów. Tutaj bardzo ważne jest aby była to pasta specjalnie dla zwierząt. Ma ona bardzo delikatny zapach, co jest szczególnie ważne u naszych zwierząt, które mają znacznie,  znacznie lepszy węch niż my. Jeszcze ważniejszą cechą past do zębów dla psów i kotów jest fakt, że mogą być one przez zwierzaki bezpiecznie połykane. Nie musimy więc szczególnie płukać im zębów po takim zabiegu.

Oto jakich past możesz użyć: pasta do zębów dla psów i kotów miętowa, pasta do zębów dla psów i kotów z wyciągiem herbacianym, pasta do zębów dla psów i kotów weterynaryjna Stomażel, pasta do zębów dla psów i kotów beaphar, pasta do zębów dla psów i kotów o smaku kurczaka Pet-o-dent.

Pomocne są także spraye do czyszczenia zębów dla psów i kotów tj: spray do czyszczenia zębów u psów i kotów Trixie, spray do czyszczenia zębów dla psów i kotów Dog-a-dent, spray do pielęgnacji zębów dla psów i kotów SynLab.

Nowością na naszym rynku są płyny do picia. Płyny te dodajemy codziennie do wody do picia. Mogą one uzupełniać codzienną pielęgnację zębów u psa i kota przy pomocy pasty lub sprayu. Płyny te to: Płyn do pielęgnacji zębów u psa i kota Dental Fresh, Płyn do higieny jamy ustnej u psów i kotów w u psów i kotów Dental Fresh Kamień i Osad lub Płyn do czyszczenia zębów u psów i kotów Dental Fresh Wybielający. Specjalnie dla kotów przeznaczony jest Preparat do higieny jamy ustnej do picia Spejclana Formuła dla Kota Dental Fresh.



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...