Jak czyścić okulary jesienią | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak czyścić okulary jesienią

23 listopada 2011, dodał: Emilia
Artykuł zewnętrzny

Jako osoba nosząca okulary postanowiłam poszukać informacji na temat pielęgnacji okularów jesienią i zimą.  Za oknami jesień, czas długich wieczorów i zmiennej pogody. To także trudny czas dla okularów.  Coraz częstsze zaparowania, zabrudzenie czy zarysowanie na powierzchni szkieł bardzo negatywnie wpływają na komfort widzenia

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że wiele z podejmowanych prób czyszczenia niszczy szkła i oprawki.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że rzadkie, ale intensywne czyszczenie szkieł przynosi efekt odwrotny, niż zamierzamy. Soczewki należy czyścić często i delikatnie – w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do nieodwracalnych zarysowań, które po prostu będą przeszkadzać nam w patrzeniu. Powinniśmy także używać miękkich ściereczek z mikrofazy – chusteczki higieniczne czy rąbek koszuli mogą uszkodzić szkło.
Postaw na jakość
W codziennym zabieganiu i intensywnym tempie dzisiejszego życia regularne pielęgnowanie okularów często schodzi na dalszy plan. Wybierając szkła okularowe, warto więc zastanowić się nad zamówieniem do nich specjalnych powłok, które zwiększą ich wytrzymałość.

Powłoki antyrefleksyjne są konstruowane z kilku warstw – m.in. odpowiadających za dodatkowe utwardzenie i odporność na szczególnie trudne do uniknięcia mikro zarysowania – mówi Monika Krygier z firmy JZO, producenta m.in. soczewek z powłoką Ideal Max. Mogą też ułatwiać czyszczenie szkieł, zmniejszać ilość refleksów świetlnych oraz elektrostatyczność, co ogranicza przyleganie drobnych zabrudzeń.

Pamiętajmy, że nigdy nie wolno czyścić soczewek na sucho! Za każdym razem należy użyć bieżącej wody oraz odpowiedniego detergentu. Może to być np. delikatne mydło (nie zaleca się chemii gospodarczej), ale najbardziej skuteczny i najbezpieczniejszy będzie specjalny środek, dostępny w punktach optycznych. Przy wyborze takiego preparatu też nie powinniśmy oszczędzać – najlepiej, aby jego producentem była firma, która wykonała nasze soczewki. Wtedy będziemy mieć gwarancję, że produkt będzie odpowiedni dla szkieł.

Uważajmy także, aby nieprawidłowy uchwyt podczas czyszczenia nie spowodował zniszczenia oprawek. Źle wypracowane nawyki są częstą przyczyną odkształcenia oprawy okularowej także podczas najbardziej chyba prozaicznej czynności – zdejmowania i zakładania okularów – mówi Monika Krygier. Kto bowiem pamięta o zasadzie, że okulary należy chwytać obiema rękami w połowie długości zauszników? A zniekształcone okulary, zamiast korygować nasz wzrok, mogą jeszcze bardziej pogłębić wadę – wyjaśnia. Jeśli już zdarzy nam się, że oprawki zostaną odkształcone, nie próbujmy naprawiać ich sami! To zadanie dla optyka.

Odpowiedni chwyt to zresztą nie jedyny nawyk, który powinniśmy w sobie wyrobić, jeśli chcemy, aby okulary służyły nam przez lata. Odkładanie ich szkłami do dołu, albo długotrwałe wystawianie na działanie promieni słonecznych (np. na desce rozdzielczej samochodu) również zmniejsza żywotność naszych „drugich oczu”. Soczewki nie powinny być narażone na gwałtowne zmiany temperatury, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich wewnętrzną strukturę oraz trwałość powłok uszlachetniających. Najlepiej przechowywać je w sztywnym futerale wyłożonym miękkim materiałem.

Musimy zdać sobie sprawę, że odpowiednia pielęgnacja soczewek w naszych okularach, to nie tylko kwestia estetyki. Ich stan ma bowiem wpływ na nasze zdrowie oraz zawartość portfela. Warto więc przy zakupie szkieł zainwestować w wartościowy, wysokiej jakości markowy produkt – niż potem niepotrzebnie wydawać pieniądze na wymianę soczewek.

Dla zapamiętania napiszę jeszcze raz postępowanie zalecane:

– okulary ściągaj i zakładaj obydwiema rękami
– przechowuj je w sztywnym futerale z miękkim wyłożeniem
– nie pozostawiaj w nasłonecznionym miejscu na dłuższy czas
– uważaj przy czyszczeniu! – nieprawidłowe trzymanie może być przyczyną pęknięcia oprawy
– myj soczewki pod bieżącą wodą z użyciem niewielkiej ilości delikatnego detergentu /mydło/ lub innego preparatu poleconego przez optyka
– stosuj miękkie ściereczki z mikrofazy do czyszczenia soczewek
– czyść soczewek często i delikatnie
– wycieraj soczewki po uprzednim zwilżeniu jej powierzchni- nigdy na sucho

– posiadaj zapasową parę okularów

Pielęgnowane dłużej nam posłużą!

Materiały: www.Optometria.info.pl , www.jzo.com.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Złomowanie auta
Dziś jest takie zapotrzebowanie na tanie auta że warto je sprzedać całe, np. dla początkującego...
tworzymy opowiadanie - zabawa
.....ale ona natychmiast zaczęła szukać sobie kolejnego męża. ..
Parkiet - trudny wybór
A nie lepsze drewno bez lakieru...?
Oryginalne produkty z Anglii
Poza tym za daleki transport też się płaci wyższą cenę produktów....