Jak czyścić fugi domowymi sposobami?

22 stycznia 2018, dodał: Dagmara

Fugi w naszym domu są super do czasu kiedy posiadają swój biały kolor. Niestety z czasem ciemnieją, ponieważ są narażone na brud, pył oraz pleśń. Całe zanieczyszczenie wpada w pory fug, gdzie zarasta pleśnią i bakteriami, które rozmnażają się w wilgotnych warunkach. Na szczęście kilkoma prostymi  oraz domowymi sposobami możemy nadać fugom drugie życie.

Nieczyszczone fugi bardzo szybko stają się czarne, a dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia alergii. Zapomnij i żrących chemikaliach i ostrym zapachu, ponieważ wiele domowych produktów świetnie poradzi sobie z fugami.

fugi

Soda oczyszczona

To chyba jeden z najbardziej popularnych środków w roku do ekologicznego czyszczenia powierzchni. Z jej pomocą bez problemu wyczyścisz brud i pozbędziesz się bakterii.

Składniki:

 • ½ szklanki sody oczyszczonej
 • Gorąca woda
 • Szczoteczka

Przygotowanie:

sodę zmieszaj z wystarczającą ilością gorącej wody tak żeby powstała  pasta. Następnie mieszankę  użyj do czyszczenia fugi za pomocą szczoteczki. Pozostaw na 30 minut,  po czym wytrzyj do sucha miękką ściereczką.

czyszczenie fug

Woda utleniona

Jak się okazuje to nie tylko środek do dezynfekcji ran, ale i świetny sposób na pozbycie się pleśni.

Składniki

 • ½ szklanki wody utlenionej
 • Szczoteczka

Przygotowanie

Rozpyl nadtlenek wodoru na powierzchni, po czym  przetrzyj ja szczoteczką, aby usunąć brud. Następnie pozostaw na 20 minut i spłucz wodą z mydłem.

czyszczenie fug

Biały ocet

Posiada zastosowanie nie tylko w kuchni. Świetnie sprawdzi się jako środek do sprzątania. Dodatkowo posiada właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne i wybielające, które doskonale usuną pleśń z płytek.

Ocet również neutralizuje stęchłe zapachy i pozostawia świeży, czysty aromat.

Składniki

 • ½ szklanki białego octu
 • ¼ szklanki ciepłej wody
 • 1 butelka z rozpylaczem

Przygotowanie

Wymieszaj biały ocet z ciepłą wodą i wlej do butelki z rozpylaczem. Teraz wystarczy rozpylić to na fugę i pozostawić na 10 minut. Po tym czasie szoruj fugi za pomocą szczoteczki lub gąbki.Jeśli czarne plamy  na fugach są naprawdę trudne do usunięcia, nałóż ocet bezpośrednio bez rozcieńczania i spłucz ciepłą wodą oraz  osusz szmatką.

ocet

Soda oczyszczona i mydło w płynie

Połączenie sody oczyszczonej, mydła w płynie oraz wody utlenionej pomoże nam skutecznie  walczyć z trudnymi  plamami na powierzchniach fug i płytek.

Dzięki tej mieszance całkowicie pozbędziesz się  pleśni i stworzysz barierę ochronną przeciwko grzybom, które pojawiają się w wilgotnym środowisku.

Składniki:

 • ½ łyżki sody oczyszczonej
 • 1 łyżeczka ekologicznego mydła w płynie
 • 1/2 szklanki wody utlenionej
 • Szczoteczka

Przygotowanie:

W misce należy  wymieszać sodę, mydło w płynie i wodę utlenioną. Całość przelej do butelki z rozpylaczem i psikaj na fugi lub  kafelki, a potem pozostaw na 10 minut. Następnie energicznie wyczyść szczoteczką przed spłukaniem.

czyszczenie fug

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest zazwyczaj wykorzystywany do celów kulinarnych i leczniczych,  jednak stanowi również doskonały naturalny środek czyszczący.

Składniki

 • ½ szklanki octu jabłkowego
 • ½ szklanki wody
 • Szczoteczka

Przygotowanie:

Ocet  należy rozcieńczyć w wodzie i nałożyć na fugi za pomocą szczoteczki. Pozostaw to na  5 minut, a następnie wytrzyj do czysta szmatką nasączoną ciepłą wodą.

 

Zobacz również:

Domowe naturalne środki do sprzątania – jak samemu zrobić płyn do czyszczenia?

Właściwości i zastosowanie alkoholu etylowego w domu

Czego nie należy zmywać w zmywarce?

Ocet jabłkowy – zastosowanie i właściwościMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Sprawdź na bielizna9.com!
Cena:
Naturalna witamina C
Cena:
139 zł
Pasty curry o oryginalnym, pikantnym smaku i niezapomnianym aromacie
Cena:
12,99 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
STOP