Nadwaga i otyłość wciąż spotykają się ze społecznym odrzuceniem. Osoby borykające się z problemem otyłości często mają niskie poczucie wartości, wpadają w depresję i nie mają odpowiednio dużo motywacji by zmienić swój styl życia. Presja społeczna i ogólnie panujący kult szczupłego ciała, a nawet wpływ rodziny i przyjaciół, powodują że osoby te decydują się na drastyczne sposoby redukcji wagi co w konsekwencji w wielu przypadkach doprowadza do pogłębienia problemu na poziomie fizycznym i psychicznym. W jaki sposób bezpiecznie i zdrowo walczyć z nadwagą?
Restrykcyjne diety, ubogie w wybrane składniki żywieniowe (najczęściej tłuszcze lub węglowodany) oraz intensywne treningi mogą prowadzić do szybkiej utraty wagi, jednak z pewnością nie służą zdrowiu, a efekt jest zazwyczaj chwilowy – przekonuje specjalistka z Centrum Medycznego POLMED. Wszystkie działania służące gwałtownej redukcji masy ciała, podejmowane na własną rękę stanowią niebezpieczeństwo dla organizmu.
Po co nam psychodietetyk?
Planując odchudzanie zawsze należy brać pod uwagę indywidualne uwarunkowania organizmu, do nich dopasowywać metody kuracji i planować realne w czasie efekty. W zdrowym i bezpiecznym odchudzaniu przydatna jest konsultacja ze specjalistą, najlepiej psychodietetykiem. Spotkanie z ekspertem pozwala na dokładną ocenę aktualnego stanu organizmu i dobór diety optymalnej dla osoby szukającej porady.
Wywiad żywieniowy przed rozpoczęciem odchudzania
Każdy z nas odżywia się w inny sposób, nasze nawyki żywieniowe różnią się. Nie zwracamy większej uwagi na to co jemy, o jakich porach, w jakiej ilości i z jaką… ochotą, a wszystkie te aspekty mają duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dla psychodietetyka są to cenne informacje, na podstawie których może wysnuć wstępne wnioski na temat rodzaju naszego metabolizmu i faktycznego, indywidualnego zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze.
Pomiary antropologiczne
Dzięki wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu specjalista psychodietetyk bada parametry pacjenta. Określa on procentową zawartość poszczególnych tkanek w organizmie, sprawdza poziom nawodnienia ciała, określa wiek metaboliczny, współczynnik masy ciała i wiele innych parametrów, przydatnych w określaniu stanu zdrowia, możliwości organizmu co jest niezbędne do ustalenia realnego planu kuracji odchudzającej.
Plan odchudzania
Na podstawie wywiadu i dokładnego badania psychodietetyk ustala plan redukcji masy ciała. Znając stan zdrowia i kondycję pacjenta, a także mając na uwadze jego preferencje i predyspozycje, specjalista dobiera najlepszy sposób redukcji masy ciała – tłumaczy ekspert z Centrum Medycznego POLMED. Pacjent dostaje konkretne wskazówki co do pożądanej aktywności fizycznej, dokładną wiedzę na temat właściwego sposobu odżywiania oraz plan realizacji zamierzonych celów .
Psychodietetyk omawia z pacjentem przyczyny powstania nadwagi i wskazuje metody pozbycia się złych nawyków żywieniowych. Pomaga przede wszystkim znaleźć motywację do wprowadzenia niezbędnych zmian, a także odbudować akceptację dla własnego ciała – szacunek dla swojego ciała jest niezbędny by odpowiednio o siebie zadbać.