Jak chronić zwierzęta podczas upałów

10 sierpnia 2015, dodał: Adrianna Kaczuba
Artykuł zewnętrzny

Niezwykle wysokie temperatury są męczące zarówno dla ludzi jaki i dla naszych pupili. Upał nie tylko utrudnia funkcjonowanie, ale także może być niebezpieczny dla zdrowia zwierząt w naszych domach. Oto kilka rad, które mogą pomóc właścicielom w zapewnieniu jak największego bezpieczeństwa i komfortu ich ulubieńcom.

pet

Ogranicz aktywność (zabawy, treningi, długie spacery) w upalne dni

Istotnym jest, aby pamiętać, że w wysokiej temperaturze zwierzęta męczą się równie szybko jak my, dlatego właściwie dostosowanie intensywności i czasu trwania wszelkich wspólnych aktywności ze swoim zwierzakiem jest podstawą. Warto ograniczyć wyjścia na spacery do godzin wczesnoporannych i wieczornych, gdy jest odrobinę chłodniej. Asfalt nagrzewający się od słońca również stanowi duże utrudnienie dla naszych zwierząt, dlatego przed każdym wyjście sprawdź jego temperaturę- przyłóż dłoń do podłoża, jeśli nie możesz wytrzymać tak 5 sekund, to znaczy, że jest ono zbyt nagrzane również dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj także, aby zawsze mieć ze sobą wodę!

UWAGA! W czasie wyjątkowo słonecznych i gorących dni, szczególną uwagę należy zwrócić na zwierzęta z białymi uszami, ponieważ są one bardziej podatne na raka skóry, a także na te krótkopyskie (np. mopsy) ze względu na możliwość wystąpienia u nich problemów z oddychaniem.

400551218ca1064cf6a14540839fdd4a

Uważaj na wilgotność powietrza

Warto pamiętać, że nie tylko temperatura, ale i wilgotność ma silny wpływ na samopoczucie naszych zwierząt. Dysząc, pozbywają się one nadmiaru wilgoci z płuc i chłodzą ciało. Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt duża, zwierzęta nie są w stanie się schłodzić, a temperatura ich ciała niebezpiecznie wzrasta!

Temperatura ciała psa nie może być wyższa niż 40 stopni! Jeśli przekracza ona ten próg, zwierzę silnie narażone jest na doznanie udaru cieplnego.

Nigdy nie zostawiaj zwierzaka samego w nagrzanym samochodzie!

Nawet, gdy włączona jest klimatyzacja, a Ty wychodzi „tylko na chwilkę”! Przykładowo, gdy temperatura powietrza wynosi 30 stopni, w samochodzie z otwartymi oknami, po zaledwie 10 minutach wynosi ona prawie 39 stopni, a  po 30 minutach sięga już 49 stopni! W takich warunkach, Twoje zwierzę może doznać nieodwracalnych uszkodzeń narządów, a nawet umrzeć.

Zapewnij zwierzęciu cień i wodę

Za każdym razem, gdy Twoje zwierzę jest na zewnątrz w gorący dzień, zapewnij mu dostęp do świeżej i chłodnej wody, a także schronienie przed słońcem i upałem. Cień drzew lub odpowiednio rozłożony brezent będą doskonałym rozwiązaniem, które nie zahamuje przepływu powietrza. Buda, niestety nie sprawdza się podczas upałów, ponieważ nie zapewnia ochrony przed wysoką temperaturą, a nawet jest w niej jeszcze goręcej!

dog-sprinkler