Jak bezpiecznie przebywać na słońcu? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak bezpiecznie przebywać na słońcu?

26 lipca 2021, dodał: julia162
Artykuł zewnętrzny

Letnie kąpiele słoneczne podczas wakacji mogą być jeszcze przyjemniejsze jeśli odpowiednio zadbamy o ochronę naszej skóry podczas opalania. Warto zatem poznać kilka najważniejszych zasad bezpiecznego przebywania na słońcu.

Jak bezpiecznie przebywać na słońcu

Obecnie piękna i głęboka opalenizna jest uważana za symbol udanego letniego wypoczynku. Coraz więcej osób dąży więc do uzyskania perfekcyjnie opalonej skóry, zapominając jednak często o jej odpowiedniej ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV. Taką ochronę można uzyskać dzięki kilku prostym zasadom i nawykom, które pomogą wyeliminować szkodliwe skutki kąpieli słonecznych.

Nakrycie głowy

Często podczas opalania zapominamy o zakrywaniu głowy,czasami robimy to tylko instynktownie kiedy słońce za bardzo razi nas w oczy. Chociaż żaden materiał nie jest skuteczną przeszkodą dla promieniowania UV, to zawsze czapka z daszkiem albo kapelusz z jasnego, przewiewnego materiału potrafi w dużym stopniu ochronić włosy i skórę głowy przed przegrzaniem i przesuszeniem.

krem na słońce

Dawkowanie promieni

O poparzenia słoneczne najłatwiej w pierwszych dniach lata, kiedy spragnieni słońca zaczynamy się długo i intensywnie opalać. Bardzo łatwo wtedy trwale uszkodzić skórę, dlatego warto jest kontrolować czas ekspozycji na słońce i opalać się po kilkanaście minut w godzinach porannych i wieczornych, unikając tym samym najsilniejszego promieniowania w ciągu dnia.

Kosmetyki z filtrem UV

Odsłonięte części ciała powinniśmy zabezpieczać kosmetykami z odpowiednim filtrem UV. W wyborze kosmetyku z filtrem warto zwracać uwagę na oznaczenie wysokości stopnia ochrony przed promieniowaniem – zalecane jest stosowanie preparatów przynajmniej z filtrem SPF 15. Najbezpieczniej jest jednak dobrać wysokość filtra adekwatnie do karnacji – im jaśniejszy odcień skóry, tym wyższy powinien być stosowany filtr.

kobieta w kapeluszu

Ochrona wrażliwych miejsc

Szczególną uwagę podczas opalania należy zwracać na znamiona i wrażliwe miejsca ciała, takie jak: kark, skóra głowy, dekolt, uszy, twarz, plecy i podbicia stóp. Jeżeli na ciele znajduje się dużo znamion, trzeba je dokładnie obserwować po każdym opalaniu, zwracając uwagę czy nie zaczynają się powiększać lub czy nie zmienia się ich kształt i kolor. Wczesne rozpoznanie zmian pozwoli na wyeliminowanie ryzyka wystąpienia raka skóry.

Unikanie poparzeń

Narażenie skóry na poparzenia słoneczne może skutkować nie tylko trwałymi przebarwieniami, ale również szybszym starzeniem się i wiotczeniem skóry oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworu.

prysznic

Kosmetyki po opalaniu

Po opalaniu zalecane jest wzięcie chłodnego prysznica i zastosowanie nawilżającego preparatu (np. balsamu) o działaniu łagodzącym i chłodzącym z substancjami ograniczającymi działanie wolnych rodników. Latem lepiej też nie stosować kosmetyków z witaminą C, retinolem, czy też kwasów i peelengów złuszczających skórę, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień.

 

City Break w Polsce – prezentmarzen.com/city-break/



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...