Jak bezpiecznie przebywać na słońcu?

26 lipca 2021, dodał: julia162
Artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Letnie kąpiele słoneczne podczas wakacji mogą być jeszcze przyjemniejsze jeśli odpowiednio zadbamy o ochronę naszej skóry podczas opalania. Warto zatem poznać kilka najważniejszych zasad bezpiecznego przebywania na słońcu.

Jak bezpiecznie przebywać na słońcu

Obecnie piękna i głęboka opalenizna jest uważana za symbol udanego letniego wypoczynku. Coraz więcej osób dąży więc do uzyskania perfekcyjnie opalonej skóry, zapominając jednak często o jej odpowiedniej ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV. Taką ochronę można uzyskać dzięki kilku prostym zasadom i nawykom, które pomogą wyeliminować szkodliwe skutki kąpieli słonecznych.

Nakrycie głowy

Często podczas opalania zapominamy o zakrywaniu głowy,czasami robimy to tylko instynktownie kiedy słońce za bardzo razi nas w oczy. Chociaż żaden materiał nie jest skuteczną przeszkodą dla promieniowania UV, to zawsze czapka z daszkiem albo kapelusz z jasnego, przewiewnego materiału potrafi w dużym stopniu ochronić włosy i skórę głowy przed przegrzaniem i przesuszeniem.

krem na słońce

Dawkowanie promieni

O poparzenia słoneczne najłatwiej w pierwszych dniach lata, kiedy spragnieni słońca zaczynamy się długo i intensywnie opalać. Bardzo łatwo wtedy trwale uszkodzić skórę, dlatego warto jest kontrolować czas ekspozycji na słońce i opalać się po kilkanaście minut w godzinach porannych i wieczornych, unikając tym samym najsilniejszego promieniowania w ciągu dnia.

Kosmetyki z filtrem UV

Odsłonięte części ciała powinniśmy zabezpieczać kosmetykami z odpowiednim filtrem UV. W wyborze kosmetyku z filtrem warto zwracać uwagę na oznaczenie wysokości stopnia ochrony przed promieniowaniem – zalecane jest stosowanie preparatów przynajmniej z filtrem SPF 15. Najbezpieczniej jest jednak dobrać wysokość filtra adekwatnie do karnacji – im jaśniejszy odcień skóry, tym wyższy powinien być stosowany filtr.

kobieta w kapeluszu

Ochrona wrażliwych miejsc

Szczególną uwagę podczas opalania należy zwracać na znamiona i wrażliwe miejsca ciała, takie jak: kark, skóra głowy, dekolt, uszy, twarz, plecy i podbicia stóp. Jeżeli na ciele znajduje się dużo znamion, trzeba je dokładnie obserwować po każdym opalaniu, zwracając uwagę czy nie zaczynają się powiększać lub czy nie zmienia się ich kształt i kolor. Wczesne rozpoznanie zmian pozwoli na wyeliminowanie ryzyka wystąpienia raka skóry.

Unikanie poparzeń

Narażenie skóry na poparzenia słoneczne może skutkować nie tylko trwałymi przebarwieniami, ale również szybszym starzeniem się i wiotczeniem skóry oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworu.

prysznic

Kosmetyki po opalaniu

Po opalaniu zalecane jest wzięcie chłodnego prysznica i zastosowanie nawilżającego preparatu (np. balsamu) o działaniu łagodzącym i chłodzącym z substancjami ograniczającymi działanie wolnych rodników. Latem lepiej też nie stosować kosmetyków z witaminą C, retinolem, czy też kwasów i peelengów złuszczających skórę, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień.

 

City Break w Polsce – prezentmarzen.com/city-break/

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nasze mniejsze i większe kłamstwa:)…
Ja najczęściej unikam decyzji, jak ktoś pyta o coś niewygodnego dla mnie...
Jak sprawdzić fachowców od remontu?…
Myślę, że w czasie remontu warto pokazać to, co już zrobili komuś zaufanemu,...
Opieka medyczna
W ogóle chyba idziemy w tę stronę co USA, wydaje mi...
Zbieractwo i zakupoholizm
Tego nałogu się nie kontroluje, wolna przestrzeń jest dla takiej osoby brakiem, trzeba ją wypełnić...