Jak aplikować podkład i korektor i jak dobrać jego odcień?

14 lipca 2012, dodał: subiektywna Vera
Artykuł zewnętrzny

To jedne z najczęściej zadawanych pytań przez kobiety. Do napisania tego posta skłonił mnie widok młodej dziewczyny, którą spotkałam w autobusie. Czarnowłosa z ciemnym makijażem, pomarańczowym podkładem na twarzy i z szyją białą jak śnieg. Efekt maski był powalający, a wręcz straszny! Jak aplikować podkład, żeby uniknąć efektu maski oraz w jaki sposób dobrać odpowiedni odcień podkładu? Pamiętajmy o kilku zasadach a na pewno nam się uda!

Jak nakładać podkład do twarzy?Zacznijmy od tego, że podkład stanowi ostatni element podstawowej pielęgnacji naszej cery. Podstawowa pielęgnacja obejmuje oczyszczenie, tonizowanie, aplikację kremu i na koniec podkładu. Podkład dopełnia całość, ponieważ nie tylko ma za zadanie ujednolicić nam kolor i zatuszować niedoskonałości, ale również spełnia funkcję ochronną dla skóry.

Złe dobranie podkładu może wręcz pogorszyć stan naszej twarzy. Zapchane pory, wysyp wyprysków, nadmierne wydzielanie sebum to są efekty stosowania nieodpowiedniego podkładu lub źle dobranego do potrzeb naszej skóry. Dlatego osoby z suchą twarzą absolutnie nie mogą sięgać po podkłady intensywnie matujące, a skóry mieszane po ciężkie podkłady. Podkład idealny to taki, który nie odcina się od naszej naturalnej barwy skóry i przede wszystkim sprawia wrażenie niewidocznego, a jednocześnie zakrywającego nasze niedoskonałości.

Zbliża się lato, dlatego dobór podkładu staje się jeszcze trudniejszy. Nasza buzia jest wystawiana na intensywne słońce i w efekcie zaczyna zmieniać kolor, więc zakupiony zimą podkład może z czasem okazać się zbyt jasny lub za ciężki. Więc co tu począć, aby wyglądać latem promiennie a jednocześnie nie zrobić sobie krzywdy?

Dobór odpowiedniej konsystencji podkładu

Tak jak z kremami, tak i z podkładami musimy się trzymać zasady, że kupujemy podkład zgodny z typem naszej cery. Tak jak wspomniałam wyżej nie kupujmy podkładu matującego jeśli mamy suchą skórę, ponieważ możemy jeszcze bardziej ją wysuszyć i efekt będzie tragiczny. A jeśli mamy skórę trądzikową nie sięgajmy po ciężkie podkłady, aby jej dodatkowo nie obciążać.

Dla skór tłustych, mieszanych i trądzikowych wybierajmy fluidy beztłuszczowe i lekkie a dla skór suchych wodniste, kremowe, nawilżające, rozświetlające. Osoby z suchą skórą powinny unikać podkładów o konsystencji pudrowej. Oznacza to, że w takich sytuacjach lepiej zrezygnować z podkładów w postaci kompaktu, ponieważ taki podkład będzie się gromadził w nierównościach skóry oraz zmarszczkach dodatkowo je podkreślając  – a tego nie chcemy! Natomiast skóry tłuste i mieszane mogą używać go spokojnie, ponieważ podkłady w kompaktach dodatkowo ją matują. Podkłady w musie również będą idealne dla tego typu skór. Natomiast lekko kryjące fluidy mogą nie spełnić oczekiwań osób ze skórą naczynkową. Posiadaczki takiej cery muszą sięgać po podkłady mocniej kryjące lub korzystać z dobrodziejstw korektora.

Korektor

Jeżeli jesteśmy posiadaczkami cery trądzikowej nie martwmy się tym, że podkład nie sprawia, że nasza buzia jest idealnie w jednym odcieniu. Na wszelkie wytryskowe niespodzianki sięgajmy po korektor. To właśnie jego zadaniem jest ukryć nasze niedoskonałości.

Jeżeli chcemy zatuszować nasze cienie pod oczami sięgajmy po korektor w odcieniach żółtych, jasnych. Na intensywnie czerwone wypryski i naczynka przyda się odcień zielony. Odcień beżowy idealnie pokryje nam siniaki. Pamiętajmy jednak aby odcień beżowy korektora był o ton jaśniejszy od wykorzystanego podkładu.

Korektor nakładamy zawsze na podkład, a nie pod spód!

Podkład latem

Gdy już odnajdziemy dla siebie idealną konsystencję podkładu warto sprawdzić jak wysoki posiadają wskaźnik ochrony słonecznej SPF (Sun Protection Factor). Im wyższy – tym lepszy. Warto, aby podkład miał przynajmniej SPF 6, a latem min. SPF 15.

 

Latem również sprawdzają się kremy typu BB (Blemish Balm). Są to kremy typu 2 w 1. Spełniają jednocześnie funkcję kremu pielęgnującego na dzień oraz lekkiego podkładu. Na lato jak znalazł dla skór suchych! Jeżeli jednak potrzebujemy naszą skórę zmatowić, na lato spróbujmy odstawić podkłady w płynie i zastąpić je pudrami wchłaniającymi wydzielane sebum (np. w puder w ofercie Bourjois) lub pudrami z filtrami. Ja mając skórę mieszaną sięgnęłam po podkład w kompakcie marki Shiseido z SPF 30, na rzecz którego zrezygnowałam ze stosowania fluidów w płynie na okres letni. Póki co jestem w trakcie jego testowania, aczkolwiek jego recenzja na pewno się tutaj znajdzie.

Dobór odpowiedniego odcienia podkładu

W drogeriach praktycznie przy każdym podkładzie znajdziemy jego tester. Dzięki nim jesteśmy w stanie dobrać dla siebie idealny odcień. Załamuje mnie widok ekspedientek dobierających odcień podkładu klientce poprzez nałożenie próbki na jej nadgarstek. Mam ochotę wtedy krzyknąć: „Kobieto, kto Cię tego nauczył?!”. Taki sposób dobrania podkładu jest absolutnie bezużyteczny! Skóra na dłoniach jest zazwyczaj ciemniejsza niż na twarzy, ponieważ dłonie ciągle mają styczność ze słońcem i szybciej się opalają. Natomiast skóra twarzy jest jaśniejsza, ponieważ chroni ją filtr zawarty w większości kremów na dzień. Aby dobrać sobie odpowiedni kolor podkładu należy jego próbkę nałożyć na linię żuchwy. Jedyną sytuacją, w której nie powinnyśmy testować podkładu na twarzy jest taka w której fluid jest w otwieranym słoiczku. Takie testery są siedliskiem bakterii, ponieważ każdy ma możliwość upaćkania w nim swojego brudnego palca. Wtedy jeżeli bardzo nam zależy na przetestowaniu podkładu nałóżmy go na dłoń w miejscu nasady kciuka. Jeżeli odcień się idealnie wtapia lub jest leciutko jaśniejszy to jest to podkład dla nas, jeśli nie – to szukamy dalej. Jeśli wahasz się pomiędzy dwoma odcieniami wybierz ten jaśniejszy, ponieważ podkład w ciągu dnia się utlenia i ciemnieje. Jeżeli po jakimś czasie okaże się, że podkład stał się zbyt jasny zawsze możesz ożywić swoją twarz przy pomocy różu lub bronzera. Dobrym również wyjściem jest skorzystanie z pomocy doradców w drogeriach typu Sephora czy Douglas. Tam również pomogą nam dobrać odpowiedni odcień, ale jak wszędzie nie ufajcie im na ślepo i same oceńcie, że kolor jest dobrany właściwie. Na szczęście w większości przypadków odcienie podkładów i pudrów dobierane są w tych drogeriach prawidłowo. Natomiast w Rossmannie czy Naturze musimy poradzić sobie same lub ewentualnie poprosić o ocenę koleżankę. O ile się nie mylę, to w Superpharmie również możemy liczyć na pomoc ze strony pani makijażystki.

Jak nakładać podkład?

Jest kilka szkół nakładania podkładu w płynie. Przedstawię moim zdaniem 2 najwygodniejsze:

Palcami

Nie wielką ilość podkładu nakładam w postaci dużych, płaskich kropek (ok. 2 cm średnicy) palcem na każdą część twarzy z osobna: 1 kropa na czoło, po jednej na policzki oraz mniejsza kropka na skronie, brodę i nos (tj. na obrazku). Następnie rozprowadzam palcami obu rąk podkład na twarzy nie zapominając o pociągnięciu również po szyi. Ta metoda również się sprawdza przy nakładaniu podkładu w musie.

Pędzlem

Do tego potrzebujemy specjalny duży, płaski pędzel. Nakładamy niewielką ilość podkładu na dłoń w miejscu nasady kciuka, a następnie przesuwamy po podkładzie pędzel i nakładamy na twarz ruchem wymiatającym od środka do zewnątrz. Jeżeli zużyjemy cały podkład z dłoni, a nie pokryłyśmy całej twarzy podkładem, możemy go znowu dołożyć na dłoń i kontynuować makeup :)



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Jak aplikować podkład i korektor i jak dobrać jego odcień?

  1. avatar asia pisze:

    Ja mam taki zestaw melkiora od razu z pędzelkiem :) nie gubię go, jest zawsze na miejscu – bosko. No i korektor mega dobry. ładnie kryje i nie uczula!

  2. Zawsze miałam problem z dobraniem odpowiedniego podkładu do mojej cery

  3. avatar azielka pisze:

    Ostatnio zainwestowałam w końcu w markowy podład, bazę i oczywiście profesjonalny pędzel. Rewelka!!! Lepiej jest wydać trochę więcej kaski na kosmetyki i być z nich mega zadowoloną. Efekt murwany

  4. Dobre rady! Ja właśnie zamierzam kupić pędzel tylu flat top, ponoć dużo lepszy efekt pokrycia twarzy podkładem niż przy nakładaniu palcami :).

Dodaj komentarz