Światła reagujące na obecność człowieka, instalacje HVAC, które dostosowują klimat do potrzeb domowników, a nawet samopodlewający się ogród – to tylko niektóre z wielu rozwiązań, jakie zapewnia inteligentny dom od Loxone. Dzięki odpowiednio dobranym urządzeniom można cieszyć się komfortem, który do tej pory kojarzył się raczej z wizją przyszłości. Co to za system i jak można wdrożyć go w swoim domu?
Jak działa smart home Loxone?
Automatyka budynkowa Loxone tworzy układ scentralizowany, co oznacza, że za zarządzanie procesami odpowiada centralny sterownik. Dzięki temu urządzeniu poszczególne komponenty systemu (czujniki i urządzenia wykonawcze) mogą ze sobą współpracować synchronicznie, co przekłada się na pełną automatyzację funkcji smart home. Komunikacja pomiędzy elementami instalacji może odbywać się zdalnie (drogą radiową) lub przez rozprowadzone w budynku okablowanie. Co ważne, inteligentny dom od Loxone bazuje na zarządzaniu lokalnym. Oznacza to, że żadne dane nie wychodzą poza budynek, a system może działać nawet bez dostępu do internetu.
Rozwiązania dostępne w systemie Loxone
Austriacka firma Loxone jest jednym z czołowych producentów smart home w Europie. Dzięki temu użytkownicy mają do wyboru szereg funkcjonalnych rozwiązań, które pozwalają stworzyć kompleksowy system automatyzacji budynkowej.
Produkty, które tworzą inteligentny dom od Loxone to m.in.:
- sterowniki centralne – bezobsługowe urządzenia, które odpowiadają za automatyzację procesów oraz komunikację pomiędzy urządzeniami.
- inteligentny system audio, który może pełnić funkcję odtwarzacza muzyki lub głośnika przekazującego komunikaty głosowe dla domowników.
- czujniki służące do rejestrowania zmian w otoczeniu (np. czujnik obecności, czujnik klimatu).
- urządzenia do zarządzania energią, m.in. siłowniki sterujące temperaturą, liczniki energii oraz inteligentne gniazdka, które umożliwiają zdalne wyłączanie i włączanie urządzeń.
- Inteligentne oświetlenie, lampy, spoty i taśmy LED, które umożliwiają sterowanie nastrojem oświetlenia.
- inteligentny wideodomofon, który można połączyć z systemem dostępu NFC oraz klawiaturą kodową.
- pilot, przyciski sterujące – łatwe w obsłudze i estetyczne akcesoria, które umożliwiają sterowanie poszczególnymi funkcjami smart home.
Gdzie warto zainstalować smart home Loxone?
Inteligentny dom od Loxone to system cechujący się wysoką skalowalnością. Instalację można zaprojektować zarówno dla niewielkiego mieszkania czy domu jednorodzinnego, jak i dużych obiektów, takich jak bloki mieszkalne czy domy wielopiętrowe. W razie rozbudowy budynku czy zwiększonych oczekiwań użytkowników system można uzupełnić o kolejne moduły. Jednak rozwiązania smart home można wdrożyć nie tylko w budynkach mieszkalnych.
Automatykę budynkową Loxone warto zastosować w takich miejscach jak:
- hotele i apartamenty na wynajem (m.in. dzięki możliwości integracji ze strefą wellness oraz zewnętrznymi systemami rezerwacyjnymi);
- restauracje i biura, ponieważ instalacja pozwala na uzyskanie optymalnego klimatu w pomieszczeniach przy oszczędnym gospodarowaniu energią;
- magazyny, centra handlowe, obiekty sportowe (m.in. z uwagi na wszechstronne możliwości sterowania oświetleniem, nagłośnieniem czy temperaturą).
Kto może wdrożyć inteligentny dom od Loxone?
Osoby, które chciałyby poznać możliwości systemu Loxone, mogą skontaktować się oficjalnym partnerem marki. Jednym z nich jest firma Elektro-Partner Kraków Karol Niziołek z Krakowa, która świadczy kompleksowe usługi elektryczne. Firma może wdrożyć inteligentny dom od Loxone, a także wykonać inne instalacje w budynku, w tym m.in. instalację elektryczną, instalację fotowoltaiczną, instalację odgromową oraz instalacje niskoprądowe. Szczegółowe informacje na temat oferty można znaleźć na stronie: https://www.instalacjeelektrycznekrakow.pl/. W celu otrzymania bezpłatnej wyceny usługi można skontaktować się przez wiadomość e-mail: [email protected] lub telefonicznie pod numerem +48 663 876 444