Twój e-PIT jest coraz bardziej popularną formą rozliczenia rocznego zeznania podatkowego. Podatnicy docenili możliwość wykorzystania PIT przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową. Rozwiązanie w tym roku zostało uruchomione 15 lutego 2020 roku i będzie dostępne dla podatników do końca kwietnia 2020 roku.
Kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT w 2020 roku?
Z usługi Twój e PIT, w tym roku podatkowym (2020), skorzystać mogą podatnicy czterech podstawowych deklaracji: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38. Gdzie:
-
PIT-28 – dla umów najmu, dzierżawy oraz innych podobnych charakterem;
-
PIT-36 – posłuży podatnikom rozliczającym umowę najmu, dzierżawy, emerytury i renty z zagranicy, ale nie może być wykorzystywany w usłudze Twój e-PIT przez podatników prowadzących działalność gospodarczą;
-
PIT-37 dotyczy przede wszystkim podatników rozliczających umowę o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontrakty menadżerskie;
-
PIT-38 dotyczy rozliczenia z tak zwanych przychodów kapitałowych.
Jak wykorzystać Twój e-PIT?
Usługa Twój e-PIT dostępna jest w serwisie podatkowym Ministerstwa Finansów (w wersji publicznej), oraz w wersji profesjonalnej w aplikacjach do rozliczania PIT (wersja komercyjna). Aby zalogować się do Twój e-PIT podatnik powinien skorzystać z profilu zaufanego lub odpowiednich danych autoryzacyjnych. Są to:
-
numer identyfikacyjny PESEL (lub NIP i data urodzenia);
-
kwota przychodu z deklaracji za rok 2018 rok (składanej w 2019 roku);
-
kwota przychodu z informacji od płatników za rok 2019 (składanych obecnie, na przykład PIT-11);
-
kwota nadpłaty / do zapłaty z deklaracji za 2018 rok (składanej w 2019 roku).
Dlaczego warto wykorzystać Twój e-PIT?
Twój e-PIT jest zapowiadany jako jeden z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych sposobów rozliczenia rocznego zeznania podatkowego PIT. Po pierwsze dlatego, że jest to forma elektroniczna, która podobnie jak e-PIT pozwala uniknąć konieczności wizyty w urzędzie lub na poczcie. Deklarację przygotowuje się na komputerze i wysyła za pomocą specjalnych połączeń przez internet. Następnie podatnicy zwracają uwagę na przyjemność korzystania z deklaracji wypełnionej przez Krajową Administrację Skarbową – co uwalnia ich od konieczności ręcznego przepisywania danych i informacji z dokumentów źródłowych przekazywanych przez płatników (na przykład PIT-11).
Dodatkowe informacje i uwagi dla podatników
Podatnicy powinni pamiętać o dodatkowych wskazaniach ustawodawcy. W zakresie nowych deklaracji, które można rozliczać dopiero od tego (2020) roku – czyli PIT-36 i PIT-28 – nie zostaną one automatycznie zaakceptowane. To znaczy, że podatnik może z nich skorzystać, uzupełnić je i zaakceptować. Powinien również pamiętać o pobraniu odpowiedniego dowodu złożenia zeznania podatkowego – czyli UPO, Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Jest to specjalny dokument, który umożliwia ewentualne udowodnienie prawidłowego wykonania obowiązku złożenia zeznania podatkowego PIT, i traktowany jest równoważnie do potwierdzenia nadania listu poleconego (w ramach usług operatora wyznaczonego Poczty Polskiej).