Implanty stomatologiczne – wszystko co powinnaś o nich wiedzieć

5 maja 2017, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Im więcej się uśmiechamy, tym przyjaźniej odbierani jesteśmy przez otoczenie. Niestety nie każdy może pochwalić się nienagannym białym uśmiechem. Na szczęście współczesna dentystyka rozwija się w zawrotnym tempie i niemalże każda niedoskonałość zębów może być naprawiona. Jedną z metod poprawy stanu uzębienia jest wszczepienie implantów stomatologicznych.

Jeszcze kilka lat temu implanty nie cieszyły się w Polsce popularnością. Jednak obecnie implantologia wykorzystywana jest coraz częściej do uzupełniania ubytków w jamie ustnej. Co wpłynęło na jej szybki rozwój? Jakie są zalety i wady tego nieinwazyjnego zabiegu? Na te i inne ważne pytania dotyczące implantów odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty wykorzystywane w stomatologii są wykonanymi z tytanu korzeniami utrzymującymi koronę zęba. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążenia, występującego podczas jedzenia, na kość, w której się znajduje. Za pomocą implantów możliwa jest odbudowa wszystkich oraz pojedynczych zębów. Implanty są niezwykle stabilne i odporne na uszkodzenia. Tytanowa śruba spełniająca funkcję korzenia z czasem staje się silnie otoczona przez kość, dzięki czemu implanty są bardzo trwałe.

 

Zalety zastosowania implantów

Spośród wszystkich obecnie dostępnych na rynku protez stomatologicznych implanty mają najbardziej zbliżoną budowę do naturalnego zęba. Podczas wszczepiania implantu sąsiednie zęby nie muszą być piłowane (tak jak w przypadku protezy), dlatego nie dochodzi do niepotrzebnych zniszczeń w jamie ustnej. Co więcej, implanty wykonane są z najwyższej jakości materiałów, niewywołujących reakcji alergicznych oraz gwarantują dożywotnią trwałość. Dzięki implantom kości są odpowiednio dociążone, dzięki czemu nie zanikają tak jak w przypadku długoletniego stosowania protezy.

 

Wady

Implanty stanowią idealne rozwiązanie dla ludzi borykających się z brakiem uzębienia, jednak wciąż nie każdy może pozwolić sobie na ufundowanie tytanowych wkrętów. Koszt jednego implantu to kilka tysięcy złotych. Cena przekracza więc możliwości przeciętnego Polaka. Do wad zaliczyć można również czas oczekiwania. Tradycyjna procedura przygotowania implantu trwa kilka miesięcy. Dla wielu ten okres może wydawać się zbyt długi.

 

Jak wygląda proces mocowania implantów?

Cały proces rozpoczyna się od konsultacji stomatologicznych. Lekarz na podstawie specjalistycznych badań razem z pacjentem określa szczegóły implantacji i kosztorys. Wszczepienie implantu dzięki zastosowaniu specjalnego znieczulenia jest zabiegiem w pełni bezbolesnym i trwa od pół godziny do kilku godzin w zależności od ilości mocowanych implantów. Zabieg polega na wywierceniu w kości szczęki lub żuchwy niewielkich otworów, w które następnie lekarz wkręca tytanowe śruby odgrywające rolę korzenia zęba. Na ostatniej wizycie do implantu mocowany jest filar protetyczny, na którym umieszczana jest korona zęba.

Wskazania po zabiegu

Każdy pacjent otrzymuje tzw. paszport implantu, który zawiera pełną informację o rodzaju implantu, producencie i budowie protetycznej. Po zabiegu należy dokładnie stosować się do zaleceń lekarza przeprowadzającego wszczepienie. Do czasu wygojenia się rany należy unikać spożywania gorących posiłków i napojów, oraz stosować zimne okłady z lodu, które uśmierzą ból i zmniejszą obrzęk. Co więcej, pacjent musi regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do czasu zdjęcia szwów.

 

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • paradontoza,
  • nowotwory,
  • cukrzyca,
  • AIDS,
  • ciąża,
  • osteoporoza,
  • ciąża,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • niepełnoletność,
  • choroby psychiczne,
  • choroby szpiku kostnego,
  • reumatyzm,
  • choroba parkinsona,
  • niewystarczająca wysokość szczęki lub żuchwy,
  • stan zapalny jamy ustnej.

Gdzie wykonać zabieg wszczepienia implantów?

Wybierając gabinet stomatologiczny, w którym ma zostać wykonany zabieg wszczepienia implantu, w pierwszej kolejności należy porównać oferty kilku stomatologów oraz zapoznać się z opiniami pacjentów na temat każdego z nich. W Krakowie niezliczoną ilością zadowolonych pacjentów cieszy się Dent Kraków. Gabinet tworzą absolwenci najlepszych uczelni medycznych, którzy w swojej pracy wykorzystują najnowsze technologie diagnostyczne oraz najwyższej jakości sprzęt medyczny. Codziennie wykonują kilka zabiegów wszczepiania implantów. Gabinet mieszczący się na ul. Basztowa 23/4 otwarty jest dla pacjentów przez cały tydzień. Pełna oferta leczenia implantologicznego znajduje się na stronie http://dent-krakow.pl/oferta/implanty/

Podsumowując, implanty stomatologiczne nie należą do najtańszych metod uzupełniania braków w uzębieniu. Jednakże protetyka staje się coraz bardziej zaawansowana i jest w stanie zagwarantować swoim pacjentom komfort bardzo zbliżony do tego, który dają naturalne zęby. Implanty są inwestycją na długie lata, warto więc skorzystać z usług wykwalifikowanych stomatologów, którzy do całego procesu wszczepiania podchodzą w pełni profesjonalnie i używają produktów tylko od sprawdzonych producentów z silną pozycją na rynku.



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...