Implanty Łódź – klinika Omega Dental – wywiad z dr Beatą Śmielak

30 czerwca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Na temat implantów rozmawiamy z dr nauk medycznych Panią Beatą Śmielak – przedstawicielem prywatnego gabinetu protetycznego w Łodzi  Omega Dental, specjalizującego się w leczeniu implantologicznym:

IMPL

Pani Beato jakie są rodzaje implantów, jakie są dostępne w Pani klinice? Jakie według Pani są najtrwalsze i korzystne dla zdrowia?

Na świecie stosuje sie ponad 200 różnych systemów implantologicznych, które różnią się od siebie głównie kształtem powierzchni śródkostnej, a także makro i mikroretencją, pozwalającą na sztywne zakotwiczenie w kości. W naszej klinice posiadamy nowoczesne systemy implantologiczne: amerykańskie, niemieckie, szwedzkie i izraelskie, produkowane przez firmy, które istnieją na rynku od ponad 25 lat, a więc nie ma ryzyka, że firma “upadnie” i nie będzie można dokupić części. W zależności od ilości i jakości kości, a także tego, czy jest to implantacja późna czy natychmiastowa i od możliwości finansowych pacjentów stosujemy implanty w kształcie stożka lub cylindra pokryte dodatkowo plazmą tytanową, piaskowane dwutlenkiem tytanu i wytrawiane anodowo. Najlepszym materiałem na wszczepy zębowe pod względem biokompatybilności, zdrowia organizmu i połączania z tkanką kostną jest tytan i jego stopy.

Na jaki długi okres zostaje wstawiony implant, czy istnieje ryzyko że trzeba go wymienić po jakimś czasie?

Mam nadzieję, że na całe życie. Firma szwedzka, którą posiadamy w ofercie, daje pacjentowi dożywotnią gwarancję na implant.
Oczywiście, podobnie jak z własnymi zębami, tak i z implantami wszystko zdarzyć się może. Weźmy na przykład wypadki komunikacyjne. Ogólnie przyjmuje się, że sukces leczenia implantologicznego wynosi 98% po 10 latach. Jeśli implant jest dobrze zintegrowany z tkanką kostną to nie ma potrzeby go wymieniać. Jeśli natomiast z różnych przyczyn utracił utrzymanie w kości, to można go wymienić na szerszy i dłuższy na tej samej wizycie, jeśli jest wystarczająca ilość i jakość kości. Jeśli warunki kostne wymagają regeneracji, to kolejną implantację można przeprowadzić po 6 miesiącach

Czy to prawda, że zostawienie pustego miejsca po zębie rzutuje na całą gospodarkę stomatologiczną oraz  na nasze zdrowie i jest związane z tym, że nasze maja tendencję do przemieszczania się?

To prawda. Pozostawianie nieuzupełnionych braków zębowych powoduje, że zęby przeciwstawne nadmiernie się wyrzynają szukając oparcia i czasami je znajdują dopiero na bezzębnym wyrostku zębodołowym, tracąc przy tym podparcie kostne i punkty styczne z sąsiednimi zębami. Brak punktów stycznych powoduje utratę napięcia w łuku zębodołowym, nadmierne gromadzenie resztek pokarmowych i bakterii między zębami, stany zapalne tkanek miękkich i utratę kości. Dodatkowo zęby sąsiadujące z miejscem po utraconym zębie przechylają się w kierunku luki i stają się węzłem urazowym w całym układzie stomatognatycznym, a więc problem może dotyczyć także mięśni i stawu skroniowo-żuchwowego.

Jak długo trwa proces od wyrwania zęba do wstawienia implantu i osadzenia korony?

Ostatnio coraz częsciej wykonujemy implantację natychmiastową, co oznacza, że implant wprowadzamy zaraz po usunięciu zęba, jeśli tylko jest odpowiednia ilość i jakość kości i nie ma stanu zapalnego. Implant obciążany jest koroną, mostem lub protezą, co zależy od danego przypadku, po 4-6 miesiącach.

Jak przebiega, odbywa się proces wstawiania implantu? CZY jest to proces związany z bólem i z jakimiś wyrzeczeniami?

W przypadku implantacji natychmiastowej implant wprowadzany jest w kość po usunięciu zęba. Kiedy pacjent zgłasza się po 6 miesiącach po usunięciu zęba (w przypadku implantacji późnej, to najlepszy moment) zabieg polega na odwarstwieniu płata śluzowko-okostnowego, nawierceniu łoża pod implant, wkręceniu śruby (implantu) i zeszyciu rany. Cały zabieg trawa około 15 minut. Jest całkowicie bezbolesny, bo pacjent przed zabiegiem jest znieczulany. Po zabiegu, kiedy przestanie działać znieczulenie, po 5 godzinach, pacjenci przyjmują leki przeciwbólowe, kontynuują kurację antybiotykową, którą zaczynają dzień przed zabiegiem oraz powinni wykonywać zimne okłady i unikać gorących pokarmów. Czyli wskazania są podobne jak po zabiegu usunięcia zęba. Większość pacjentów mówi, że zabieg wprowadzenia implantu był da nich mniej obciążający niż usunięcie zęba, a ponad połowa z nich twierdzi, że był bezbolesny całkowicie.

Czy są jakieś sugestie odnośnie pielęgnacji implantów?

Przede wszystkim pacjenci po zabiegu implantacji powinni zgłaszać się na wizyty kontrolne co 6 miesięcy oraz wykonywać prawidłowo zabiegi higieniczne według zaleceń lekarza. Szczególnej uwagi i pielęgnacji wymaga obszar przejścia implanu przez śluzówkę. Fakt, że w porównaniu z naturalnymi zębami, średnica implantu jest mniejsza, utrudnia efektywną kontrolę płytki nazębnej przy pomocy zwykłej szczoteczki.
Czasami potrzebne są dodatkowe środki czystości, jak na przykład szczoteczki międzyzębowe, których wymiary powinny być dostosowane do wielkości przestrzeni międzyzębowych, nici dentystyczne, elektryczne szczoteczki czy irygatory.

Czy leczenie implantologiczne jest kosztowne i ceny wahają się w różnych miastach?

Cena implantów jest taka sama jak 15 lat temu, a nawet nieco niższa. Cena zależy od wybranego przez pacjenta systemu implantologicznego. Droższe są systemy, które funkcjonują na rynku od ponad 50 lat, bo są sprawdzone i pozytywnie ocenione. Ale cena nawet tych samych systemów implantologicznych jest wyższa nawet dwukrotnie w wybranych miastach w Polsce, a za granicą i 5-10 krotnie.

W jakim okresie po usunięciu zębów można wstawić implanty?

W wielu przypadkach można wprowadzić implant zaraz po usunięciu zębów, a jeśli jest to niemożliwe, to najlepiej po 6 miesiącach po ich usunięciu.

Czy implanty mogą zostać odrzucone przez organizm?

Zdarza się to niezmiernie rzadko. Najczęściej powodem odrzucenia jest zła jakość i ilość kości. O powodzeniu implantacji decyduje sposób przeprowadzenia zabiegu, a także ogólny stan zdrowia pacjenta, stopień odporności na uraz oraz zdolności regeneracyjne organizmu.

Serdecznie dziękuję za rozmowę Pani Beato

 

OMEGA DENTAL Stomatologia
dr n. med. Beata Śmielak

ul. Piaski 4, ul. Zachodnia 89
Łódź
tel.: +4842 640 46 16

www.omegadental-lodz.pl



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...