URODA I ZDROWIE

Ile zarabia stylistka rzęs?

26 września 2019, dodał: Redakcja

Stylizacja rzęs cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich kobiet. Przybywa nie tylko entuzjastek korzystania z samych zabiegów, ale również pań zainteresowanych karierą stylistki rzęs. Najliczniejsza Facebookowa grupa dla stylistek rzęs zrzesza blisko 50 000 osób. Oczywiście pań zajmujących się tym stosunkowo nowym rzemiosłem jest Polsce więcej – nie każda z nich posiada bowiem konto na Facebooku. Spośród tych, które takie konto mają – nie każda dołącza do grupy.

Jakie są korzyści z bycia stylistką rzęs?

Dla wielu osób, które decydują się spróbować swoich sił w stylizacji rzęs, kluczowym aspektem są zarobki. Warto jednak zaznaczyć, że praca stylistki rzęs to nie tylko szansa na wysokie dochody. Do innych zalet tego zajęcia należą m.in.:

– elastyczny czas pracy – kobiety, które pracują jako stylistki rzęs, prowadząc jednoosobowe działalności gospodarcze, same ustalają swój grafik i dostosowują czas pracy do własnych preferencji i potrzeb;

– możliwość poznania wielu ciekawych osób – kobiety (i nie tylko) korzystające z zabiegów przedłużania i zagęszczania rzęs tworzą niezwykle różnorodną, interesującą grupę; świadcząc zabiegi będziesz miała okazję poznać mnóstwo fascynujących osób;

– popyt na usługi stylistek rzęs jest w pewnym sensie niewyczerpany – każdego roku nowa grupa kobiet wkracza w wiek, w którym zaczyna je interesować rynek usług beauty; grupa odbiorców tych usług nie jest więc zamknięta – ciągle pojawiają się w niej nowe kobiety, Twoje potencjalne klientki.

Od czego zależą zarobki stylistki rzęs?

Pierwszym kryterium, które determinuje wysokość dochodów stylistki rzęs, będzie stopień zaawansowania. Początkujące osoby muszą liczyć się z tym, że będą zarabiać mniej. Niektóre salony kosmetyczne, czy salony specjalizujące się wyłącznie w przedłużaniu rzęs, oferują początkującym bezpłatne lub słabo płatne staże. Wbrew pozorom, taki staż jest korzystną opcją, kiedy rozpoczynamy karierę. Zapewnia nam nadzór osoby bardziej doświadczonej oraz strumień klientek do szlifowania swoich umiejętności.

Początkujące stylistki, które zdecydują się na współpracę z salonem mogą liczyć na zarobki w przedziale od 0 zł (kiedy zaczną od bezpłatnego staży) do 2000 zł netto (na rękę). Te, które postawią na własną działalność mogą osiągnąć dochody nieco wyższe: 2000 – 3000 zł netto.

Osoby zaawansowane zarabiają więcej. Współpracując z salonem doświadczona stylistka może zarobić 3000-5000 zł netto. Kiedy zdecyduje się na prowadzenie własnej działalności, jej zarobki mogą spokojnie przekroczyć 10 000 zł netto.

Oczywiście pod uwagę trzeba wziąć również lokalizację. W dużych miastach, jak Warszawa czy Poznań, zarobki stylistki rzęs mają większą szansę być wysokie. Wynika to z faktu, że w aglomeracjach mamy do czynienia z ogromnymi skupiskami ludzi, zatem popyt na usługi beauty z reguły jest wyższy. Co więcej, mieszkańcy dużych miast statystycznie zarabiają lepiej, częściej stać ich więc na korzystanie z zabiegów upiększających.

Przeprowadźmy małą symulację zarobków doświadczonej stylistki rzęs, działającej w dużym mieście. Średni czas trwania zabiegu możemy śmiało oszacować na 2 godziny. Średnią cenę – na 180 zł. Aby uprościć nieco obliczenia, przyjmijmy, że stylistka obsługuje 4 klientki dziennie. Dzienny przychód stylistki będzie zatem wynosił 4 x 180 zł = 720 zł. Tygodniowo, przy takim tempie, stylistka zainkasuje 3600 zł. Miesięcznie mamy więc 4 x 3600 zł = 14 400 zł. Prawda, że przyzwoity wynik? To oczywiście nie jest jeszcze zarobek „na rękę”. Stylistka, która prowadzi własną działalność, musi od tej kwoty odjąć: koszt podnajmu pomieszczenia lub lokalu, koszt materiałów zużytych podczas zabiegów, koszty związane z ZUS, koszt materiałów niezabiegowych (np. jakiś drobny poczęstunek, typu cukierki czy woda dla klientek, środki czystości itd.), podatek. Jednak przy mądrym zarządzaniu swoimi finansami, kwota pozostająca do dyspozycji stylistki utrzyma się w przedziale 9000 – 10 000 zł.

Wiele pracowitych stylistek rzęs potrafi zarobić więcej. Niektóre mają wyższe ceny. Inne – pracują nieco więcej niż 40 godzin w tygodniu. Najbardziej przedsiębiorcze jednostki prowadzą dodatkowo szkolenia, nawiązują współpracę z firmami kosmetycznymi i uzyskują prowizję ze sprzedaży ich produktów czy czerpią dochody z wykorzystywania swoich kanałów social media (np. promując konkretne artykuły).

Rozwarstwienie dochodów w branży stylizacji rzęs

Pomimo bardzo atrakcyjnego potencjału zarobkowego, nie wszystkim stylistkom rzęs udaje się go wykorzystać. Jako instruktor stylizacji, rzęs bardzo często obserwuję na swoich szkoleniach pełne zapału dziewczyny, które zaraz po ukończeniu kursu przedłużania rzęs… porzucają karierę stylistki.

Opinie na temat osób zajmujących się stylizacją rzęs potrafią być bardzo krzywdzące. W sieci można zetknąć się z zarzutami, że stylistki rzęs to osoby mało ambitne, nieprofesjonalne i niedouczone. Na ogół tego typu stwierdzenia są całkowicie bezpodstawne. Jednak w wielu przypadkach rozpowszechniają je osoby, które zostały w jakiś sposób pokrzywdzone podczas zabiegu dedykowanego rzęsom. Innymi słowy – trafiły w ręce stylistki nieprofesjonalnej, nieprzygotowanej do świadczonych usług i niekompetentnej.

W 2018 roku przeprowadziliśmy ankietę wśród polskich stylistów rzęs. Wzięło w niej udział ponad 750 osób z całej Polski, dzięki czemu pozyskane dane dają względnie dobry obraz sytuacji na rynku stylizacji rzęs. Wśród wszystkich odpowiedzi, jakich udzielili ankietowani, najbardziej zaskakujący okazał się wysoki odsetek osób, które deklarują, że świadczą usługi stylizacji rzęs… Nie posiadając do tego żadnych kwalifikacji! Takie działania deklarowało blisko 3% osób. Oznacza to, że na każdy 1000 stylistek, aż u 30 można się spodziewać braku przygotowania. Takie stylistki narażają na szwank zdrowie swoich klientów. Przypomnijmy, że podczas stylizacji rzęs używa się drażniących preparatów w okolicy oka. Brak umiejętności bezpiecznego obchodzenia się z nimi może skutkować poważnymi konsekwencjami dla narządu wzroku.

Świadczenie usług pomimo braku kompetencji to nie tylko ryzyko dla klientów, ale również poważny cios dla profesjonalnego wizerunku polskich stylistek. Tego typu praktyki prowadzą do zmniejszonego zaufania potencjalnych nowych klientów. Mniejszy popyt wiąże się również z większymi trudnościami w osiąganiu wysokich dochodów.

Dobry kurs przedłużania i stylizacji rzęs uczy nie tylko samej aplikacji rzęs sztucznych do naturalnych. Przede wszystkim, kursantkom wpajane są informacje dotyczące dobrych praktyk i zasad BHP, które mają ustrzec klientki przed niebezpieczeństwem, a same stylistki – przed ewentualnymi roszczeniami od osób nieumyślnie pokrzywdzonych.

Równie ciekawą statystyką wydaje się odsetek osób, które deklarują, iż nie wykonują więcej niż 5 zabiegów w przeciągu całego tygodnia. Przyznaje się do tego 40% ankietowanych. Można domniemywać, że część z nich wykonuje zabiegi stylizacji rzęs dodatkowo i nie jest to ich główne źródło utrzymania. Prawdopodobne jest również, że osoby te mają problem ze zbudowaniem solidnej bazy klientów, która zapewniłaby im niezależność finansową.

Zdecydowana większość aktywnych polskich stylistek ukończyła 2-3 kursy związane ze stylizacją rzęs. Jedynie 1,8% z nich twierdzi, że uczestniczyło w 10 (i więcej) szkoleniach. Głód wiedzy i nastawienie na pogłębianie swoich umiejętności są zdecydowanie czynnikiem, który zbliża stylistki do wysokich zarobków. Szkolenia dla osób zaawansowanych nie należą do najtańszych (ceny mieszczą się w przedziale od 2000 do 4000 zł), jednak pozwalają na podnoszenie jakości naszych usług, co usprawiedliwia wyższe ceny zabiegów dla naszych klientów.

Jak zostać topową stylistką rzęs, która zarabia więcej niż przeciętny pracownik korporacji?

Podstawą jest edukacja. Wybór dobrej instytucji szkoleniowej na samym początku swojej drogi ma decydujące znaczenie. Dobry szkoleniowiec potrafi zarazić pasją do rzęs oraz wspierać swoich kursantów już w trakcie ich własnej praktyki. Tego rodzaju wsparcie jest niezwykle istotne. W Lash Design wszystkie nasze kursantki tworzą wielką rodzinę, która jest ze sobą w stałym kontakcie online. Każda z nich może liczyć na wsparcie wtedy, kiedy tego potrzebuje.

Po edukacji przychodzi czas na praktykę. Świeżo upieczona stylistka rzęs nie może sobie pozwolić na przestój. Niezwłocznie po kursie podstawowym należy rzucić się w wir praktyki – oferując darmowy zabieg swoim najbliższym i znajomym oraz chętnym modelkom. Dobrym rozwiązaniem jest również staż w salonie kosmetycznym. Stylizacja rzęs wymaga opanowania precyzyjnych i pewnych ruchów rąk, co osiągnąć możemy tylko dzięki intensywnej praktyce.

Stylistka rzęs nie obejdzie się również bez cierpliwości. Podczas jednego zabiegu te same ruchy powtarza się setki razy. Zachowania zimnej krwi wymagają także problematyczne sytuacje w relacjach z klientami – nie każdego bowiem uda nam się zadowolić, zwłaszcza kiedy jesteśmy na początku swojej drogi.

Czy stylizacja rzęs to praca marzeń?

Dla niektórych na pewno. Jeżeli pasjonujesz się tematyką upiększania, jesteś cierpliwa i lubisz spędzać długie godziny na tworzeniu rzeczy, które zapierają dech w piersiach – prawdopodobnie możesz spróbować swoich sił. Musisz jednak pamiętać, że stylizacja rzęs to praca, jak każda inna – czasami, trzeba pracować mimo złego nastroju, klienci nie zawsze są mili i uprzejmi, a budowanie bazy klientów potrafi być bardzo czasochłonne. Nikt też nie jest w stanie określić, ile czasu zajmie Ci przechodzenie ze stadium stylistki początkującej do zaawansowanej. Wiele zależy od Twoich wrodzonych zdolności manualnych, uporu oraz wytrwałości.

 

Monika Grzelak – założyciel i dyrektor programowa centrum szkoleniowego Lash Design

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Poduszki ciążowe
> milagro napisał/a:> Znacie takie produkty? Podobno są niesamowicie wygodne:)tak to prawda, wiele...
Jak pomóc w rozwoju własnej firmy?…
Uważam, że otwierając biznes trzeba zadbać o dobrą i trafioną reklamę! Promocja firmy...
Jak sobie radzicie z trądzikiem?
Na trądzik najlepiej zadziałać od środka. Ja też miałam z nim problem i...
Cera wrażliwa i naczynkowa - jakie …
Dla mnie najlepsze efekty daje krem w połaczeniu z tabletkami, które od środka wzmocnią...