Ile kroków dziennie powinien przejść senior? Obalamy popularny mit
Seniorami określamy osoby, które przekroczyły 60. rok życia i ich sprawność już pozostawia wiele do życzenia. Nie znaczy to jednak, że jesień życia powinni spędzić na bujanym fotelu. Odpowiednio dobrana dawka ruchu jest dla nich gwarancją zachowania zdrowia na dłużej. Jak ją dostosować do danej osoby i ile kroków dziennie powinni robić nasi rodzice i dziadkowie?
Zachowanie formy w czasie, gdy seniorzy zostają emerytami, jest nie lada wyzwaniem. Wiele osób uważa, że ten czas jest przeznaczony tylko na zasłużony odpoczynek. Spędzają coraz więcej czasu w domu i nie mają ochoty na większą aktywność. To błąd, gdyż nieużywane mięśnie szybko tracą siłę, a układ ruchowy starzeje się znacznie szybciej niż u osób uprawiających jakikolwiek sport.
Te formy aktywności są polecane dla seniorów
Osoby 60+ już nie staną się sportowcami wyczynowymi, gdyż wiek i stan zdrowia narzuca im wiele ograniczeń. Kości ulegają zwapnieniu i ciało nie jest już tak elastyczne, jak kiedyś. Do tego dochodzą zmiany osteopatyczne i większe ryzyko złamań niż u ludzi młodych. Częsty ból stawów zniechęca nawet do dłuższych spacerów. A to właśnie spacery są najlepszą formą aktywności dla osób starszych. Zachęcajmy rodziców i dziadków, by po obiedzie porzucili plan oglądania kolejnego serialu i wyszli w plener, by dotlenić organizm i rozruszać kości. Raz na kilka dni powinni też ćwiczyć proste układy gimnastyczne. Każde ćwiczenie powinno być dostosowane do możliwości seniora i warto w tej kwestii porozmawiać z lekarzem.
Liczba kroków – czy zawsze jest kluczowa?
Od kilku lat specjaliści od ruchu promują hasło „10 tysięcy kroków dziennie”. W dzisiejszym zmotoryzowanym świecie nawet osobom młodym trudno osiągnąć tę liczbę. Seniorzy powinni ruszać się nie według abstrakcyjnych wyliczeń, ale regularnie. To systematyczność jest kluczem do ich dłuższej sprawności. Dla jednej osoby już 5 tysięcy kroków będzie zbyt męczące, a inna może uważać za swój rekord 3 tysiące. Ważne, by ruch dawał poczucie samodzielności i nie pogłębiał już istniejących dolegliwości. Forsowanie organizmu nie przyniesie niczego dobrego. Dla aktywnego na co dzień seniora bez uszkodzeń funkcji motorycznych optymalne będzie 7 tysięcy kroków.
Dostosowanie poziomu wysiłku fizycznego do możliwości seniorów jest ważną sprawą. To od niego zależy komfort życia naszych bliskich, którzy z roku na rok tracą siły i zmagają się z wieloma chorobami wieku starczego. Warto pomoc im w planowaniu codziennej dawki ruchu i towarzyszyć w spacerach czy gimnastyce. Dobrym prezentem dla aktywnych seniorów będzie krokomierz, który pozwoli im sprawdzić poziom aktywności. Dzięki temu nasi rodzice i dziadkowie będą także czuć, że są zauważani i zaopiekowani.