Ile cukru dziennie możemy spożywać? Normy dla kobiet i mężczyzn
Cukier z jednej strony jest chętnie wykorzystywany jako dodatek podbijający smak dań przygotowywanych na słodko oraz wytrawnych. Z drugiej jednak cały czas można usłyszeć, że jest to produkt, który mocno szkodzi naszemu zdrowiu. Jak to jest z tym cukrem? Jest dobry czy zły i ile możemy go spożywać?
Cukier – dobry czy zły?
Cukry to inaczej węglowodany, czyli jedno z podstawowych źródeł energii w naszej diecie. Jak wskazują dietetycy 45-65% energii dostarczanej wraz z dietą powinno pochodzić właśnie z węglowodanów. Jednak trzeba pamiętać, że znajdują się one także w innych produktach niż sam „czysty” cukier i słodycze. Dużo cukru zawierają między innymi owoce, a także warzywa. Można go znaleźć również w tak „niepozornych” produktach jak pieczywo czy wędliny. Dlatego komponując zbilansowaną dietę, zgodną z wytycznymi zawartymi w tak zwanej piramidzie zdrowego żywienia, należy wziąć ten fakt pod uwagę.
Jak więc widać cukier nam jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Trzeba jedynie trzymać się norm, które są cały czas aktualizowane. O zapotrzebowaniu na cukier piszemy poniżej.
A dlaczego cukier jest tak ważny w naszym organizmie? Niedobór węglowodanów może doprowadzić do choroby, która nazywa się hiperglikemią. Inna nazwa tej choroby to niedocukrzenie. Czym się ona objawia i czym może grozić można przeczytać szerzej na stronie internetowej https://uczymyjakslodzic.pl/dzienne-zapotrzebowanie-na-cukry-ile-dla-kogo/.
Ile cukru można spożywać w dziennej diecie?
Cukier w czystej postaci należy ograniczać w miarę możliwości. Jest to trudne, gdyż jak to zostało wyżej wspomniane, nawet w produktach, które pozornie nie są słodkie, również znajdują się cukry pod różnymi postaciami, np. w mleku znajduje się laktoza, czyli cukier mleczny. Jeżeli natomiast chodzi o dokładne zalecenia różnego rodzaju organizacji skupiających się na zdrowiu człowieka, w tym WHO czy American Heart Fundation, wytyczne co do tego, ile cukru można zjeść w ciągu dnia, cały czas są aktualizowane. Przykładowo jeszcze kilka lat temu, zalecało się, żeby dzienne spożycie cukru nie przekraczało 50 g. Obecnie American Heart Fundation zaleca, aby mężczyźni nie przekraczali 36 g cukru w ciągu dnia, kobiety 20 g, a dzieci 12 g. Ostatnia wartość odpowiada trzem łyżeczkom cukru. Dla porównania wskazuje się, że w płatkach śniadaniowych może być ok. 2 łyżeczek cukru, a w jogurcie owocowym nawet 4 łyżeczek cukru. Dlatego w każdym przypadku, zarówno dzieci i dorosłych bardzo łatwo o przekroczenie wskazanych dawek.
Warto też zwrócić tutaj uwagę na to, jakie są zalecenia WHO dotyczące spożycia cukrów prostych i cukrów dodanych. Tutaj wskazuje się, że cukry proste nie powinny przekraczać 10% energii, natomiast cukry dodane 5%. Te normy obowiązują zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Więcej informacji na temat cukrów – jak i czym słodzić, a także o wartości cukrów dla naszego organizmu przeczytać można na stronie https://uczymyjakslodzic.pl/.