Sypialnia powinna być wygodna i praktyczna, tworząc przestrzeń do swobodnego wypoczynku i regeneracji. To nasze najbardziej prywatne domowe królestwo, które warto dobrze zaprojektować, stawiając na odpowiednie wyposażenie. Oprócz mebli niezbędne są również lampy. Poza klasycznymi rozwiązaniami wiele osób decyduje się na skorzystanie z opraw podłogowych. Jaka lampa stojąca sprawdzi się w sypialni? Do czego ją wykorzystać i gdzie ustawić? Więcej na ten temat napiszemy w dalszej części artykułu.
Do czego przydaje się lampa stojąca w sypialni i gdzie ją ustawić?
Lampy stojące to jeden z elementów systemu oświetleniowego, który warto wprowadzić zwłaszcza do wnętrz reprezentacyjnych i sypialnianych. Pełnią w nich różne funkcje. Przede wszystkim stanowią przydatne światło boczne lub uzupełniające. Niektóre oprawy stosuje się również jako lampy zadaniowe.
Ze względu na dość spore rozmiary lampy podłogowe najczęściej trafiają do większych wnętrz, w których można w pełni wykorzystać ich potencjał, a przy tym wyeksponować je tak, by stały się dekoracją i ważnym elementem aranżacji.
Gdzie umieścić lampy podłogowe? W sypialniach przydają się przede wszystkim jako oświetlenie nocne w pobliżu łóżka, zamiast lampki stołowej lub kinkietów. Czasami ustawia się je w pobliżu fotela do swobodnego wypoczynku lub wieczornej lektury. Podłogowe oprawy da się zastosować jako oświetlenie kącika telewizyjnego lub toaletki – zapewniają dodatkowe źródło światła w szczególnych strefach pomieszczenia.
Najmodniejsze rodzaje opraw oświetleniowych
Stojące lampy podłogowe występują w wielu wariantach. Można znaleźć modele na prostym ramieniu, łukowym wysięgniku lub trójnogu. Jako osłony źródeł światła stosuje się szklane klosze, tekstylne abażury lub rozwiązania z metalu. Czasami zamiast zabudowanej formy sięga się po cienkie siateczki, pozwalające wyeksponować dekoracyjne żarówki LED.
Tego typu oprawy da się wprowadzić w zasadzie do każdej aranżacji. Pojawiają się w minimalistycznych przestrzeniach nowoczesnych (proste i geometryczne, w neutralnych kolorach). Modele skandynawskie często mają drewnianą konstrukcję oraz płócienny abażur w neutralnym kolorze, co zapewnia delikatne rozproszenie światła. Lampy glamour to chromowane rozwiązania (niekiedy na marmurowej podstawie) ze szklanymi kloszami, ozdobionymi licznymi kryształkami przyjemnie odbijającymi światło. A lampy industrialne mają prostą konstrukcję, o mocno technicznym charakterze. Każdy zatem może znaleźć rozwiązanie odpowiadające indywidualnym upodobaniom i charakterowi wnętrza. Spory wybór takich produktów oferuje choćby sklep z oświetleniem: https://lightplus.pl.
Czym się kierować podczas poszukiwań lampy podłogowej?
Gdy wybiera się lampę podłogową do swoich wnętrz, trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wielkość i estetykę produktu, by jak najlepiej dopasować go do konkretnej przestrzeni.
W kwestii funkcjonalności istotne są również same źródła światła. Najlepiej stawiać na rozwiązania LED – energooszczędne, żywotne, występujące w wielu wariantach, by łatwo dopasować warunki do konkretnych potrzeb. Wiele lamp pozwala nawet na zdalne sterowanie (pilot lub aplikacja mobilna), a także regulację kluczowych ustawień (natężenie czy temperatura barwowa). Tak tworzy się perfekcyjne warunki świetlne, dopasowane do każdej chwili.
Lampy stojące są najczęściej zasilane z gniazda wtykowego. Dlatego podczas poszukiwań oprawy zwróćmy uwagę na długość przewodu – sprawdźmy, czy będzie wystarczająca, by ustawić lampę w preferowanym miejscu. Przyjrzyjmy się także lokalizacji włącznika – niektóre mają go w pobliżu klosza, inne na wysokości dłoni na stelażu, jeszcze inne wyposażono we włącznik nożny na podstawie.
Zbuduj przestrzeń do relaksu – odpowiednie oświetlenie sypialni
Modne lampy podłogowe to przydatne dodatkowe źródło światła do sypialni i piękna dekoracja. Warto dopasować je do konkretnego wnętrza i naszych oczekiwań. Tak tworzy się idealne rozwiązania oświetleniowe do prywatnej przestrzeni, w której z chęcią będziemy wypoczywać każdego dnia.