Jeansy
Pierwsze jeansy były uszyte we Włoszech około 1850 r. Marynarzom były potrzebne spodnie, które wytrzymywałyby słoną wodę morską, nie rwałyby się. Jeans był świetny do pracy.
Pierwsze jeansy były ciemnego koloru, ale blakły od wody morskiej. Szewcy zauważyli, że dobrze wyglądają również jasne jeansy. W XX w. ogłoszono, że jasne jeansy, to uniforma marynarzy. Później jeansy szyto dla amerykańskich więźniów. Znany czarno-biały strój był szyty akurat z twardego, szorstkiego jeansu. Tylko prawie przed 30 laty jeansy zaczęli nosić wszyscy: starzy, młodzi, bogaci i biedni – jeansy stały się najpopularniejszym ubraniem! I kto by pomyślał, że kiedyś jeansy nosili tylko ludzie wykonujący ciężką fizycznie pracę….
Bluzka
Jednokolorowa bluzka z malutkimi guzikami była uszyta w około 1890 r. Do tego kobiety musiały nosić suknie, albo długie spodnice i koszule. Pierwsze bluzki były przeznaczone dla pracowniczek fabryk. Długa jednokolorowa spódnica i takiego samego koloru luźna bluzka – tak wyglądał strój pracowniczek. Jednak po kilku latach bluzki były ulepszone, żeby mogły je nosić kobiety wysokiego pochodzenia. Kobiety polubiły kolorowe i wzorzyste bluzki z przeróżnymi koralikami. Po Pierwszej Wojnie Światowej stały się popularne bluzki w paski i kropki, modne dotychczas. Ale zupełnie niedawno, około 1980 roku dziewczyny odważyły się zakładać obcisłe bluzki z krótkim rękawem, podkreślające kobiecą sylwetkę.
Piżama
Pierwsze podobne na piżamy ubrania zaczęli nosić hindusi. To oni zauważyli, że luźne spodnie i bluzki świetnie pasują do snu. Kiedyś piżamy noszono w większości muzułmańskich krajach. Ale przed kilkoma wiekami, gdy Anglicy wtargnęli się do Azji, piżamy przywędrowały do Europy. Pierwsza europejska piżama – długie bawełniane spodnie i bluzki na guzikach. Jedna, do Pierwszej Wojny Światowej takie piżamy mogli nosić tylko mężczyźni, porządne kobiety zakładały długie nocne koszule. Jedwabne piżamy oznaczały luksus, zakładali je tylko bogaci. No a teraz ludzie nie wyobrażają snu bez miękkiej, kolorowej i wygodnej piżamy!
Smoking
Historia pojawienia się smokingów jest jedną z najdłuższych. Między innymi, to pierwsze męskie ubranie. Więcej niż przed 400 lat mężczyźni musieli zakładać smokingi na dowolną okazję. Nawet w ciepłych krajach ludzie przytrzymując się tych prawideł do pracy, lub na miasto zakładali wełniane, albo bawełniane smokingi, obowiązkowo brązowego, piaskowego lub jasnoróżowego koloru (czarne kostiumy stały się modne zupełnie niedawno).
Pierwszą kobietą, która założyła męski smoking była Coco Chanel. Za ten śmiały postępek była osądzana, bo założenie męskich spodni 90 lat temu było bezczelne.
Mała czarna
Ta sama śmiała Coco Chanel pewnego dnia postanowiła, że kobiecego piękna nie można chować pod dlugim luźnym ubraniem. Swoje atuty obowiązkowo trzeba podkreślić odpowiednimi ubraniami, bo po co Bóg dał kobiecie urodę? Więc w 1920 r. w świecie mody pojawiła się nowość – piękna krótka czarna sukienka. Dla kobiet to była radość, uwolnienie się od długich i nudnych sukienek. Mała czarna stała się sensacją i wszystkie kobiety, które ubierały się modnie, chciały ją zdobyć. Teraz również mała czarna jest modna i pasuje na każdą okazję. A dom Coco Chanel nadal dostaje prośby o produkcję sukienki takiej samej jaką przedstawiłą sama dizajnerka.
Kostiumy sportowe
Dzisiejszy kostium sportowy – sportowe spodnie, podkoszulek o bluza – pojawił się ponad 80 lat temu. Tylko wtedy amerykańscy dizajnerzy udowodnili, że taki kostium idealnie pasuje dla sportowców, jest przystosowany nie tylko dla sportu, ale i dla czasu wolnego. Do tego każdy sport miał osobny strój. Pojawienie się stroju sportowego, to kolejny krok do dzisiejszego światu.