Historia kobiecej torebki

15 marca 2018, dodał: aleksandraw
Artykuł zewnętrzny

Kopertówka, listonoszka, sakiewka, skórzana, woreczek, podróżna, w odcieniach beżu i klasyczna czarna… My, kobiety, wiemy, że ciężko wyliczyć wszystkie rodzaje toreb jakie mamy (lub chciałyśmy mieć). Damska torebka pełni tysiące funkcji i jest elementem garderoby, bez którego wręcz niemożliwym jest się obejść. A historia zaczyna się od…

…a historia zaczyna się od czasów stosunkowo nie tak dawnych, jak można byłoby przypuszczać! W XVI wieku za torebki służyły sakwy, których przechowywano np. monety.

Koncepcja damskiej torebki sięga przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy to oprócz finezyjnych sukni czy pierwszych wygodnych staników do gry zaczynają wchodzić akcesoria jako nieodłączny element kobiecego image’u. Kieszeń umieszczana w fałdach tych wyszukanych sukni, dowiązywana do ubrania za pomocą eleganckiego klipsa na łańcuszku zaczyna pełnić funkcję torebki. Damy przełomu siedemnastego i osiemnastego wieku noszą tam swoje najpotrzebniejsze akcesoria – na przykład flakonik z perfumami czy lusterko. Prekursorami damskiej torebki stają się również niewielkie haftowane woreczki, które używane były do przechowywania przyborów do robótek ręcznych.

Torebka z pierwszej połowy XVII wieku

To jednak Rewolucji Francuskiej przypisuje się spopularyzowanie torebki w znaczeniu, jakie dzisiaj nasuwa nam się jako pierwsze. Poprzedza ją pojawienie się sukien bez miejsca na kieszenie – w efekcie czego pojawiają się pierwsze torebki do ręki, tzw. ridicule, na początku o kształcie zwykłego worka.

Wiek XIX upływa pod znakiem przemian w modzie i powrotu do sukni o szerokim dole – torebka natomiast traci na atrakcyjności, jest uważana za element nieuchodzący do noszenia dla damy z wyższych sfer.

W okresie rewolucji przemysłowej torebka natychmiast zyskuje na znaczeniu. Nowy środek transportu, jakim jest kolej, motywuje ludzi do podróżowania. Wzorowane na męskich walizkach torebki dla kobiet zyskują nowe funkcje – odtąd nie są jedynie eleganckim woreczkiem na przybory do szycia. Rozwijają się również pracownie znanych projektantów: Louis Vuittona i  Emile’a Hermèsa.

Hermès, Kelly bag

Wiek XX staje się złotym wiekiem dla rozwoju damskich torebek. Zróżnicowane zastosowanie zmusza wytwarzanie coraz to nowych rodzajów torebek. W ciągu dnia kobiety noszą skórzane torby, natomiast wieczorem zmieniają je na balowe woreczki. Wybuch pierwszej wojny światowej sprawia natomiast, że kobieta w wielu sprawach musi zastąpić mężczyznę – torebki stają się coraz bardziej praktyczne, muszą mieścić portfel czy kosmetyki.

W lutym 1955 swoją premierę ma torebka Chanel 2.55, jeden z najbardziej popularnych modeli na świecie – kopertówka z pikowanej tkaniny w kształcie rombów.

Chanel, Chanel 2.55

Następny przełom przynosi ruch flower-power. Otwartość na wpływy Dalekiego Wschodu i zamiłowanie do rękodzieła odbija się także w produkcji toreb. Na ulicach zaczynają królować torebki na ramię z długimi, wąskimi uchwytami i kwiatowymi zdobieniami. W opozycji do tego nurtu istnieje oczywiście ruch wysublimowanej elegancji, w której prym wiedzie Jacqueline Kennedy Onassis, żona  Johna Kennedy’ego, która przed fotoreporterami pojawia się z torebką od Gucciego, nazwaną następnie na jej cześć Jackie O.

Gucci, Jackie O

Lata 70 upływają pod znakiem dążenia do indywidualizmu – duża, miękka, skórzana torba staje się ważnym elementem „kobiety pracującej”. Powstaje także jedna z najbardziej znanych marek skórzanych akcesoriów, Mulberry.

Następne dekady to położenie nacisku na uniwersalność torebki. Tworzone są torby, w których można zmieścić obok najpotrzebniejszych akcesoriów dodatkowo jeszcze małą torebkę wieczorową. Lata 80 i 90 to również rozwój w znaczeniu plecaków.

Współcześnie torebka awansowała do rangi akcesorium must-have. Niektóre z nich z powodzeniem można używać w niemal każdej sytuacji. Dla projektantów, takich jak Chanel, Dior, Yves Saint Laurent, Versace, Donna Karan czy Dolce & Gabbana torebka jest czymś dopełniającym stylizację i dodającym tego czegoś. W przeciwieństwie do poprzednich stuleci, kobieca torebka obecnie ma wysoką pozycję wśród modnych akcesoriów, a jej warianty zmieniają się każdego sezonu.

 

zobacz również:

Przedwiosenne stylizacje – trendy 2018

Trendy w biżuterii na lato 2018

Modowe stylizacje na walentynki i nie tylko

Modowe stylizacje na koniec zimy od BlueberryMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz