Za pośrednictwem środków masowego przekazu otrzymujemy dużo wiadomości na temat naszego zdrowia, a wśród nich również informacje o prawidłowej higienie jamy ustnej. Ogólny przekaz, płynący najczęściej z reklam telewizyjnych, jest taki, że wystarczy używać kolorowej szczoteczki i pasty, a nasze zęby będą zdrowe i piękne. W razie konieczności można zastosować pastę wybielającą lub likwidującą nadwrażliwość zębów i tyle. Tymczasem problemów z zębami możemy mieć znacznie więcej niż można by wnioskować z mediów, a sama szczoteczka i pasta mogą nam nie wystarczyć w ich zwalczaniu. Bardzo niewiele osób zwraca się też po dodatkową poradę do stomatologa, przez co o problemach ze zdrowiem zębów i dziąseł dowiadują się zbyt późno. A wtedy zmiany są często już nieodwracalne.
By higiena jamy ustnej mogła być skuteczna, konieczne jest właściwe dobranie środków do jej utrzymania. Wbrew temu co się powszechnie sądzi, nie wszyscy powinni używać takiej samej pasty czy szczoteczki do zębów. Dbanie o piękny i zdrowy uśmiech jest nieodłącznie powiązane z naszym wiekiem, stanem zdrowia (i to nie tylko zębów), a nawet z płcią. Sposoby zapobiegania próchnicy i innym chorobom jamy ustnej powinny być dobierane indywidualnie, dla konkretnej osoby bądź grupy, tak jak to jest w przypadku odpowiedniej diety i ćwiczeń. Każdy z nas jest bowiem inny i potrzebuje innej opieki stomatologicznej.
Nie tylko pasta i szczoteczka
Przed tak wieloma niedogodnościami i chorobami jak: próchnica, parodontoza, przebarwienia, nieświeży oddech, kamień nazębny, nadwrażliwość zębów czy suchość w ustach, nie uchroni nas jedynie podstawowy zestaw większości Polaków, czyli pasta plus szczoteczka (najczęściej zbyt rzadko wymieniana). Codzienne dwukrotne trzyminutowe szczotkowanie zębów należy uzupełnić używaniem nici dentystycznej, irygatora, wykałaczek, szczoteczek międzyzębowych i płynów do płukania jamy ustnej. Zdrowy uśmiech to nie tylko te powierzchnie, które widać i do których dociera szczoteczka. To również czyste kieszonki dziąsłowe, przestrzenie pomiędzy zębami oraz powierzchnia języka i policzków. Dokonując wyboru między tymi środkami, powinniśmy kierować się poradami stomatologa i naszymi realnymi potrzebami, a nie jedynie powszechnym przekonaniem.
Każdy wiek ma inne potrzeby
Zęby dziecka wymagają szczególnej dbałości, zwłaszcza, że od odpowiednich nawyków ukształtowanych w dzieciństwie, zależy zdrowie zębów, służących nam potem przez całe życie. Właściwie pielęgnować powinno się już pierwsze mleczaki, a gdy tylko to jest możliwe trzeba zachęcać najmłodszych do samodzielnego szczotkowania i nitkowania zębów. W tym celu powinno się umożliwić maluchom korzystanie ze specjalnie dla nich przygotowanych past o atrakcyjnych smakach i z kolorowych szczoteczek o miękkim włosiu. Dzięki temu łatwiej przekonają się do higieny jamy ustnej, która kojarzyć im się będzie z zabawą.
Starsze dzieci i nastolatki, często będące pod dużą presją otoczenia, chcą wywierać jak najlepsze wrażenie na rówieśnikach. Bardziej niż na zwalczaniu płytki bakteryjnej, zależy im na świeżym oddechu, a wszelkie wady uzębienia chcą skorygować nosząc aparat ortodontyczny. W takich przypadkach pomocne są pasty i płyny odświeżające oddech. Dobrze też zaopatrzyć się w irygator do zębów, który strumieniem wody pod ciśnieniem oczyści z resztek pokarmowych trudno dostępne miejsca, nawet u osób z aparatem nazębnym. Biel uśmiechu także odgrywa w tym wieku dużą rolę, dlatego też nastolatki coraz częściej wybielają zęby w gabinetach dentystycznych. Paski wybielające i na przykład pasta Biała Perła, skutecznie wspomagają walkę z przebarwieniami także w domu.
Dorośli z kolei powinni się skupiać na bardzo dokładnym czyszczeniu zębów, ponieważ może się u nich pojawiać wtórna próchnica przy plombach wypełniających już raz wyleczone zęby. Dobra elektryczna szczoteczka do zębów oraz nić dentystyczna są w dojrzałym wieku niezastąpione. Osoby starsze, często mające protezy i skarżące się na zapalenie dziąseł, muszą używać specjalnie dla nich produkowanych płynów do płukania jamy ustnej. Przydatne dla nich są też pasty znoszące nadwrażliwość zębów, ponieważ w podeszłym wieku cofa się linia dziąseł, odsłaniając wrażliwe korzenie, co powoduje ból podczas jedzenia lub picia.
Mężczyźni i kobiety dbają inaczej
Nie zapominajmy też o tak oczywistej kwestii jak różnica między płciami. Kobiece dziąsła mocniej reagują z płytką nazębną podczas zmian hormonalnych w trakcie menstruacji, ciąży i menopauzy, ich zęby wymagają więc większej dbałości w tym okresie. Szczególnie częsta u pań osteoporoza powodować może zanik kośćca w okolicy zębów, na co również należy zwracać baczną uwagę. Udowodniono, że zapalenie dziąseł u kobiet w ciąży może powodować przedwczesny poród oraz niedowagę dziecka. Są też oczywiście kwestie estetyczne. Panie częściej niż panowie decydują się na wybielanie zębów i oprócz zabiegów u stomatologa, powinny używać także mniej szkodzących zębom żeli, past i płynów wybielających.
Panowie z kolei częściej skarżą się na nieświeży oddech i nieestetyczny nalot. Badania wykazały, że są to problemy co czwartego mężczyzny w naszym kraju. Odpowiednia elektryczna szczoteczka, dobra odświeżająca pasta na bazie wyciągów roślinnych i płyn do płukania, mogą na co dzień zapobiec takim dolegliwościom, a tym samym dodawać pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi.
Aż 80% Polaków ma próchnicę, a przecież tak łatwo zapobiec tej i innym chorobom stosując prostą codzienną profilaktykę i używając odpowiednich dla siebie środków do higieny jamy ustnej.
Więcej informacji na temat oferty artykułów do higieny jamy ustnej można znaleźć:
SHOP DENT Wojciech Madej
ul. Dziupli 12
02-454 Warszawa
tel. (22) 863 11 21
e-mail: [email protected]