Hibiskus – zastosowanie i przepis na herbatkę
Zdobi ogrody, jest stosowany w kuchni, przy wytwarzaniu kosmetyków, a nade wszystko działa nie oceniono na zdrowie. Mowa o hibiskusie.
Ten czerwony bądź purpurowy kwiat znany był już w czasach egipskich. Faraoni zachwycali się napojem zwanym karkade, który wytwarzany był z oparzonego hibiskusa. Schłodzona herbatka z kwiatów hibiskusa orzeźwia i dodaje energii.
Gorąca – jest dobrym antidotum na infekcje Naukowcy, zaciekawieni niezwykłymi właściwościami hibiskusa, odkryli, że leczniczy sukces zawdzięcza ona w dużym stopniu trzem polisacharydom: antocyjanom, polifenolom, flawonoidom, które chronią przed chorobami. Poza tym jest cennym źródłem wapnia, witaminy C i soli mineralnych. Wykazano, iż otrzymywane z kwiatów ekstrakty pomagają w leczeniu nadciśnienia. Zapewnia prawidłowy poziom złego oraz dobrego cholesterolu. Dzięki wolnym rodnikom, zawartym w wyciągach z suszonych kielichów, hibiskus chroni wątrobę. Działa również przeciwzapalnie, antybakteryjnie, lekko przeczyszczająco, moczopędnie.
Stosuje się go również podczas problemów trawiennych, ponieważ przyspiesza przemianę materii, hamuje proces wchłaniania wody w jelitach i oczyszcza organizm. Dzięki wolnym rodnikom zawartym w kielichach kwiatowych, hibiskus oddziałuje pozytywnie na wątrobę. Ma również działanie moczopędne i antybakteryjne, w związku z czym pobudza usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Uważa się również, że hibiskus wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, a także łagodzi podrażnienia. Trwają badania nad stosowaniem hibiskusa w terapii przeciwcukrzycowej oraz jako substancji wspomagającej odchudzanie.
Herbatka z hibiskusa: szklankę suszu zalać sześcioma szklankami wody i zaparzać na wolnym ogniu przez 15 min. Po przecedzeniu można dodać trochę miodu.