Haluksy – Fakty i mity

12 lutego 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Wiele osób cierpi na paluchy koślawe, czyli haluksy. Zadajemy sobie pytania: czy to prawda, że odrastają, nawet mimo wykonanej operacji? Jak długi jest okres rekonwalescencji? Wokół tej dolegliwości narosło wiele mitów, które postanowiliśmy rozwiać.

Mit: Haluksy odrastają

Fakt: Prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem właściwej metody operacyjnej i implantów, gwarantuje, że haluksy nie odrosną a ruch w stawie palucha będzie prawidłowy, czego często obawiają się pacjenci. – Przypadki odrastających haluksów wynikają z nieprawidłowo wykonanych operacji – mówi dr Zbigniew Jackowiak z poznańskiej kliniki Halluxmed (www.halluxmed.pl).

Mit: Po operacji okres rekonwalescencji jest bardzo długi

Fakt: Dzięki temu, że po operacji nie stosujemy gipsu, pacjent może chodzić już na drugi dzień po zabiegu. W leczeniu  pooperacyjnym stosujemy specjalne obuwie pooperacyjne . Chodzenie w nich rozpoczyna się od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tyg. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże limfatyczne,masaże wirowe, terapię energotonową i inne. Czas rekonwalescencji skraca się do minimum i już po 2-3 tygodniach ( w standardowym przypadku ) można wrócić do pracy.

Mit: Do zabiegu używa się drutów, a po nim gipsu

Fakt: W starych metodach operowania rzeczywiście używano drutów. W naszej praktyce używamy nowoczesnych i bezpiecznych dla zdrowia implantów: tytanowych, biowchłanialnych oraz nitylonowych.

Mit: Zabieg i rekonwalescencja są bolesne

Fakt: Do przeprowadzenia zabiegu stosuje się znieczulenie . Wybór znieczulenia  pacjent konsultuje  z lekarzem anestezjologiem, który będzie wykonywał znieczulenie. A zatem zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po operacji pacjent może odczuwać pewnego rodzaju dolegliwości, jednak szybko złagodzą je środki przeciwbólowe.

Mit: Haluksy można wyleczyć maściami i wkładkami ortopedycznymi

Fakt:. Nieoperacyjne metody leczenia, takie jak kremy, jodyna czy wkładki ortopedyczne mogą pomóc w złagodzeniu bólu, jednak nie zlikwidują dolegliwości. Całkowite wyleczenie palucha koślawego można osiągnąć tylko poprzez zabieg operacyjny

Mit: Haluksy powstają tylko jeśli są dziedziczone genetycznie

Fakt: Haluksy są często dziedziczne i to aż w 60 – 88% przypadków, na co nie mamy wpływu. Jednak nie jest to jedyny czynnik prowadzący do powstania tej deformacji. Ogromny wpływ ma nieprawidłowe obuwie, zwłaszcza częste noszenie butów na wysokim obcasie – to wróg numer jeden naszych stóp. Jeżeli problem haluksów jest dziedziczny i występuje w rodzinie, zaleca się jak najrzadsze noszenie butów na wysokim obcasie. Warto pamiętać, że to, jak będziemy dbać o nasze stopy w młodości, zaprocentuje w wieku dojrzałym.

Mit: Mężczyźni nie mają haluksów

Fakt: To prawda, że 90% haluksów dotyczy kobiet, jednak występują one również u mężczyzn. Niestety to oni zazwyczaj bagatelizują dolegliwości związane z tą chorobą. -U mężczyzn, czynnikami mającymi wpływ na powstanie deformacji, oprócz dziedziczenia, mogą być urazy- mówi dr Zbigniew Jackowiak z poznańskiej kliniki Halluxmed (www.halluxmed.pl).



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Haluksy – Fakty i mity

  1. avatar Ania pisze:

    Moja mama miała operacje na haluksy i jest dużo gorzej niż przed operacją .Mamy koleżanki w wieku 60-70 lat też słabo oceniają skuteczność operacji .pozdrawiam Ania

  2. avatar jan pisze:

    wszelkiego rodzaju operacje, czy zabiegi na układzie kostnym i stawach wiążą się z dolegliwościami często większymi niż te przed operacją. oczywiście łatwo usunąć ból ketonalem czy trasmalem, bo salicylany, czy paracetamole na nic się zdadzą. tylko ten kto tego nie przechodził moze uważać inaczej.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...