Gumy treningowe ćwiczenia – trening z gumami jakie daje efekty? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Gumy treningowe ćwiczenia – trening z gumami jakie daje efekty?

5 czerwca 2023, dodał: Ania
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Coraz częściej jesteśmy świadomi, że dbanie o zdrowie ma wiele aspektów. Nie tylko odpowiednie odżywianie, dotlenianie się czy relaks. Konieczne jest dla równowagi wprowadzenie aktywności fizycznej. Nie każdy lubi obnosić się ze swoimi treningami nie tylko ze względu na pandemię. Gro ludzi wybiera właśnie ćwiczenia w domowym zaciszu. Dziś chciałabym wam przybliżyć zalety gum do ćwiczeń. Wbrew powszechnemu mitowi nie są przeznaczone wyłącznie dla sportowców, ale świetnie spiszą się podczas rozmaitego treningu nie profesjonalnego. Takie ćwiczenia nie tylko poprawią nam kondycję, ale również wzmocnią ciało. Czy to podczas uprawiania fitnessu czy ćwiczeń siłowych. Poza tym gumy nadają się także do rehabilitacji. Wiele korzyści przy niskiej cenie!

trening z gumą

Czym są gumy treningowe?

Gumy treningowe to nic innego jak gumowe taśmy przeważnie w formie opaski. Bywają nazywane gumami fitness lub oporowymi. Są proste w obsłudze i nie drogie, a przy tym skutecznie podnoszą wydajność treningów. Można z ich pomocą trenować różne partie mięśni. Korzystają z nich już od dawna sportowcy oraz rehabilitanci czy trenerzy fitness. Coraz częściej także sięgają po nie amatorzy, którym zależy także na podniesieniu sprawności fizycznej i zadbaniu o formę.

Jeśli więc chcemy ćwiczyć z taśmami treningowymi, a nie koniecznie przepadamy za siłownią to z pomocą przyjdą nam sklepy sportowe.

ćwiczenia z gumą treningową

Dlaczego warto rozpocząć trening z gumami?

Oprócz tego o czym już wspominałam, czyli tego że gumy treningowe są nie drogie i dobrze dostępne, posiadają duży wpływ na organizm człowieka będąc jednocześnie bezpieczne dla niego. To taka mała wielka rzecz, która potrafi przynieść niebywałe efekty będąc jednocześnie dość niepozornym zdawałoby się urządzeniem.

Trening z gumą posiada wiele zalet. Możemy ćwiczyć różne partie mięśni, a przy tym ryzyko kontuzji czy przeciążenia stawów jest naprawdę niewielkie. To głównie dzięki temu gumy tak świetnie nadają się do rehabilitacji. Gumy pomagają wzmocnić mięśnie osłabione przez przebyte urazy i operacje. Trening z gumą pozwala nie tylko na poprawę kondycji, czy mobilności, ale także zwiększa zakres ruchu w stawach. Będą idealne do ćwiczeń dla osób prowadzących siedzący tryb życia, na przykład zajmujących się pracą biurową. Pomoże im się rozluźnić i wspaniale rozciągnąć. Gumy treningowe to także wstęp do treningu siłowego. Rozgrzewają i przygotowują mięśnie do właściwego treningu oraz go urozmaicają. Istotna kwestia w przypadku pań. Ćwiczenia z taśmami nie tylko wzmacniają ciało, ale pozwalają skutecznie walczyć z cellulitem oraz zwiększają jędrność skóry?

guma do ćwiczeń

Guma a ekspander?  Co wybrać

O ile gumy oporowe i taśmy oznaczają zazwyczaj to samo, to już ekspander znacznie się od nich różni. Co więc wybrać by nasze ćwiczenia były efektywne, a przyrząd okazał się tym właściwym?

Guma treningowa

Guma treningowa jest w całości wyprodukowana ze sztucznego tworzywa o odpowiedniej szerokości oraz długości zależnie od modelu. Jest zazwyczaj wykonana w formie opaski – koła, co przysparza jej wiele zalet. Ponieważ dzięki temu może być stosowana do wielu ćwiczeń . Można ją owijać wokół ciała, podciągać się na niej oraz łączyć ćwiczenia z różnymi przyrządami. Guma treningowa rozciąga się lepiej niż ekspander, jest też bardziej uniwersalna oraz tańsza.

Ekspander do ćwiczeń

Ekspander nie jest wykonany tylko z tworzywa czy też samej gumy. Może posiadać także elementy sznurka, czy sprężyny. Nie posiada takiej rozciągliwości jak taśma treningowa, jest też od niej cięższy. W większości przypadków ekspander to przyrząd na którego końcach znajdują się uchwyty. Ekspander jest także mniej uniwersalnym urządzeniem do ćwiczeń. Nie bardzo nadaje się do fitnessu, za to przyda się w treningu siłowym. Oczywiście także dobrze wyposażony model ekspandera to też większy wydatek.

gruma tereningowa

Jaką gumę wybrać? Kolor ma znaczenie

Jeśli nawet nie zgłębiliście do końca tajemnic taśm treningowych, to wybór jest prostszy niż mogłoby się wydawać. Wszystko uzależnione jest od tego jaki efekt chcemy osiągnąć i które partie ciała ćwiczyć. Można wybrać pojedynczą taśmę bądź zestaw. Dla rozpoczynających przygodę z gumami zalecam sięgnięcie po taśmy z mniejszym oporem, zaś dla tych bardziej zaawansowanych większy opór taśm jest wskazany.

Kolory taśm nie są przypadkowe. Każdy kolor oznacza inne parametry taśmy, aby ułatwić nam trening. Nie jest to ujednolicone u wszystkich producentów, dlatego warto zapoznać się z konkretną ofertą.

Poza oporem taśmy warto też zwrócić uwagę na jej długość. Jeśli w naszych ćwiczeniach uwzględniamy na przykład podciąganie to będzie nam potrzebny dłuższy model.

Przykłady ćwiczeń z gumą oporową

 

Monster walk

To idealne ćwiczenie dla kobiet chcących wysmuklić uda i pośladki. Trening rozpoczynamy od założenia taśmy typu mini band na wysokości kostek, zaś w wersji dla początkujących nieco powyżej kolan. Stopy ustawiamy równolegle do siebie na szerokość barków. Prostujemy plecy, napinamy mięśnie brzucha i pośladków i stajemy w lekkim przysiadzie. Zachowujemy nadal napięcie gumy i następnie wykonujemy na przemian krok odstawno-dostawny.

 

Leżenie bokiem i odwodzenie kolan

Gumę zakładamy powyżej linii kolan i kładziemy się na boku. Zginamy nogi w kolanach pod kontem prostym . Następnie lekko naciagamy gumę i odwodzimy kolano. Robimy około pięć powtórzeń i zmieniamy stronę.

 

Odwodzenie nogi w bok

Kładziemy taśmę pod stopy i chwytamy jej końce w lewą dłoń. Stajemy prosto. Następnie przenosimy ciężar ciała na lewą nogę, zaś prawą odsuwamy tuż nad ziemią w bok, tak aby napiąć gumę. Nie przechylając tułowia unosimy lewą nogę w lekko w górę, a po chwili niżej lecz nie dotykając ziemi. Potem znów unosimy. Po wykonaniu kilku powtórzeń zmieniamy strony. To ćwiczenie pozwoli wzmocnić i ukształtować nogi i pośladki.

 

Unoszenie ramion

To idealne ćwiczenie na ramiona oraz klatki piersiowej przy wykorzystaniu taśm. Stajemy w rozkroku tak aby stopy były mniej więcej na szerokości barków , ręce pozostawiamy luźno wzdłuż tułowia. Taśmę wkładamy pod podeszwy butów, zaś jej końce mocno chwytamy w dłonie. Unosimy ramiona w górę zaś  łokcie cały czas utrzymujemy lekko zgięte. Wracamy do pozycji początkowej i wykonujemy kolejne powtórzenia.  Dzięki tym ćwiczeniom zyskamy smuklejsze ramiona oraz zgrabniejsze plecy.

 

Skręty w siadzie

W zestawie ćwiczeń z taśmami nie mogło zbraknąć wariantu na płaski brzuch. Siadamy z lekko zgiętymi nogami i przekładamy taśmę pod podeszwami. Łapiemy końce gumy w złączone przed klatką piersiową dłonie. Pamiętajmy o prostych plecach. Odrywamy stopy od ziemi i jednocześnie przenosimy ręce na prawą stronę, skręcając górną część tułowia. Wracamy i obracamy się w drugą stronę. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kurs na technika usług fryzjerskich…
Jak będą Ci potrzebne jakieś szkolenia, to polecam INOAR. Współpracują zarówno z nowicjuszami...
studia- co nosić i w czym
Plecaki są super. Teraz to nawet do pracy zdarza mi się zakładać plecak,...
Wasz wolny czas
Ale mam nadzieję, że nie kosztem odpoczynku. To prawda, dom jest miejscem, w którym...
Co jest zdrowsze - owoce czy warzyw…
Uwielbiam zieleninkę. :) Zauważcie, że nawet odrobina zielonego dodatku sprawia, że danie wygląda atrakcyjniej,...