Grzyby szpecą twój trawnik? Pozbądź się ich na zawsze

Avatar photo
28 maja 2025,
dodał: Ewelina Szadkowska

Pielęgnując trawę zdobiącą otoczenie naszego domu, nie lubimy, gdy pojawiają się na niej chwasty i inni nieproszeni goście. Jednak zbyt deszczowa pora roku lub inne czynniki sprawiają, że mogą na nim rosnąć grzyby. Jeśli znajdą sprzyjające warunki, w krótkim czasie będzie ich coraz więcej. Dziś zdradzamy, jak postępować, by odzyskać spokój i piękny wygląd swojego trawnika.

Każdy grzyb rozsiewa swe zarodniki wokół siebie, więc zazwyczaj nowe grzyby wyrastają w pewnym kręgu. Tworzą specyficzną kolonię, którą w tradycyjnych społecznościach nazywano „czarcimi kręgami”.Dziś wiemy, że jest to zupełnie naturalne zjawisko, choć potrafi skutecznie oszpecić naszą przydomową przestrzeń. Warto więc poznać tajniki właściwej pielęgnacji trawnika, które zabezpieczą go przed wszelkimi grzybami.

trawnik

Jak powstają”czarcie kręgi”?

Sposób rozmnażania się grzybów kapeluszowych zakłada ich ekspansję na teren bliski rosnącej pod ziemią grzybni, z której pochodzą zarodniki. Gdy dojrzeją, grzyb potrafi je „wystrzelić” na odległość metra lub nawet dalej. Nowe okazy rosną więc w układzie pierścieniowym, tworząc charakterystyczny, regularny układ. Możemy go spotkać nie tylko w przydomowych ogródkach, ale także na łąkach i w lasach. Rozmnażają się w ten sposób nie tylko grzyby jadalne, ale także te trujące. Na naszych trawnikach spotykamy głównie te drugie, więc nie radzimy przygotowywać z nich potraw. Ich drugą wadą jest fakt, że negatywnie wpływają na skład gleby i powodują jej powolną degradację.

Tak sprawisz, że grzyby się nie pojawią

Podstawą dbania o prawidłowy wygląd trawnika jest jego odpowiednie nawodnienie. Jeśli jest podlewany nieregularnie i po przesuszeniu otrzymuje nagle nadmiar wody, to tworzą się idealne warunki do rozwoju grzybów. Lepiej jest używać automatycznego systemu nawadniania trawy, który dozuje tyle wody, ile aktualnie potrzeba. Warto też regularnie stosować zabieg werykulacji, który m.in. oczyszcza trawnik z suchych darni i obumarłych części traw. Jeśli chcemy mieć pewność, że grzyby nie pojawią się, to należy zastosować preparaty z miedzią, które są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. To właśnie ten pierwiastek najskuteczniej ogranicza ich rozwój.

Widok grzybów na trawniku jest zawsze wielką niespodzianką. Potrafią pojawić się w ciągu jednej nocy, np. po ulewnych deszczach. Jeśli od początku sezonu wegetacyjnego będziemy stosować wyżej wspomniane zasady, to na pewno unikniemy tego typu zjawisk i będziemy cieszyć się jednolitym, zadbanym trawnikiem podczas spędzania czasu w rodzinnym gronie.