Grecka oliwa – przepisy na jesienne dania!
W jadłospisie osób dbających o zdrowie i smaczne posiłki grecka oliwa z oliwek zajmuje bardzo ważne miejsce. Najwyższa jakościowo, grecka oliwa z oliwek jest znana na całym świecie i doceniana ze względu na wysoką jakość odżywczą. Oliwa z oliwek znajduje zastosowanie przede wszystkim w kuchni, ale działa też dobroczynnie na nasze zdrowie i znajduje zastosowanie w kosmetyce.
Dieta śródziemnomorska ze względu na swoje walory prozdrowotne została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podstawą w tej kuchni jest wykorzystywana do wielu dań z tego regionu świata najlepszej jakości oliwa z oliwek. Na całym świece uważana jest ona za zdrowy dodatek do potraw charakteryzujący się wybornym smakiem. Oliwa grecka prosto znad basenu Morza Śródziemnego jest najczęściej widywana na półkach sklepowych w naszym kraju.
Dzięki uprawie różnorodnych odmian grecka oliwa z oliwek posiada szczególnie wysoką jakość. Każdy gatunek oliwki uprawiany w Grecji ma swój własny smak i zapach, ze względu na wysoką zawartość substancji aromatycznych. Oliwy z oliwek w smaku mogą być ostre i wyraziste, łagodne oraz gorzkawe. Polifenole, czyli zawarte w oliwie najcenniejsze związki antyoksydacyjne, nadają jej wyrazistość i właśnie charakterystyczną goryczkę. Bogata i aromatyczna grecka oliwa z oliwek produkowana jest wyłącznie z oliwek zielonych.
Greckie oliwy należą do oliw łagodnych, z wyczuwalnym smakiem egzotycznych owoców oraz delikatnym aromatem. Przyrównuje się go do aromatu trawy, jabłek, karczochów, skórki banana. Są to różne owocowe nuty – mniej lub bardziej dojrzałe czy wyraziste, ale zawsze bardzo przyjemne. Kolor oliwy może wahać się od żółtego po ciemnozielony w zależności od sposobu pozyskania oraz regionu pochodzenia. Oliwy kreteńskie wyróżniają się zazwyczaj pięknym złocistozielonym kolorem.
Oliwa z oliwek to źródło dobrych tłuszczów, niezastąpionych w prawidłowo zbilansowanej diecie. Wysokiej klasy grecka oliwa z oliwek jest idealnym dodatkiem do różnego rodzaju dań. Prawdziwa oliwa extra virgin jest najlepszym tłuszczem do smażenia i gotowania. Świetnie komponuje się z rybami, pieczywem, owocami morza oraz jest doskonałym dodatkiem do świeżych sałat. Doskonale smakuje z sałatkami i surówkami, surowymi i gotowanymi warzywami, ziemniakami, zupami i grillowanymi rybami.
Idealnie zastępuje też masło, dzięki czemu można używać jej do smarowania pieczywa. Oliwa z czosnkiem i chili, nieco pikantna i aromatyczna doskonale uzupełnia smak potraw z mięs i makaronów. Miłośnikom oryginalnych smaków do gustu przypadnie też oliwa z czosnkiem niedźwiedzim. Oliwa to nieodłączny składnik śródziemnomorskiej kuchni służący do smażenia, do przygotowywania sosów, dressingów i do polewania pizzy. Grecka oliwa ma tak naprawdę nieskończoną ilość zastosowań w kuchni.
Oliwkowa uczta ratuje także gospodynię domową w momencie wizyty niespodziewanych gości. Dobrej jakości grecka oliwa z oliwek, świeża bagietka, oliwki, pomidor, kawałek sera – szybko i bez większego problemu można wyczarować stół z pysznymi przekąskami. Do tego wystarczy lampka czerwonego wina i pogaduchy z psiapsi czas zacząć.
Grecka oliwa z oliwek świetnie smakuje na chrupiącym pieczywie z dodatkiem ziół lub czosnku. Jest, to również doskonały podkład pod bruschette lub grzanki. Świetnie nadaje się również jako marynata. Oliwę kreteńską można dodawać do jesiennych zup, ryżu i kaszy oraz ugotowanego makaronu, zazwyczaj z czosnkiem i ziołami. Najlepsza oliwa powinna być butelkowana w ciemnym lub nieprzezroczystym szkle lub zamknięta w odpowiedniej puszce. Powinno się ją przechowywać w chłodnym miejscu i zużyć maksymalnie w ciągu roku od daty jej produkcji.
Poza walorami smakowymi oliwa wyróżnia się również właściwościami zdrowotnymi. Jest nośnikiem wielu witamin oraz kwasu oleinowego i polifenoli. Zawiera około 60-75% kwasów nienasyconych. Dieta bogata w oliwę z oliwek jest głównym źródłem tłuszczu, który obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, otyłości, zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2 czy nadciśnienia tętniczego, chroni również przed chorobami mózgu i chorobami związanymi z wiekiem. Oliwa z oliwek to źródło dobrych tłuszczów, niezastąpionych w prawidłowo zbilansowanej diecie. Stosowanie na surowo oliwy z oliwek w okresie ciąży chroni rozwijające się dziecko przed zachorowaniem na astmę oskrzelową oraz alergie w wieku dorosłym.
Sklep Midda dbając o zadowolenie smakoszy oferuje grecką oliwę z oliwek docenianą za wyjątkową jakość, walory smakowe i aromatyczne. Oliwa Creta Eliksir jest kreteńską oliwą najwyższej jakości otrzymywaną z pierwszego tłoczenia na zimno. Ekstrakcja na zimno co pozwala zachować najcenniejsze właściwości oliwy i wysoki poziom kwasu oleinowego. Wytłaczana jest tylko ze zdrowych i dojrzałych oliwek. Oliwa BIO Midda w odróżnieniu od innych oliw posiada świadectwo pochodzenia oraz certyfikat jakości i nadaje się zarówno do smażenia jak i spożywania na zimno. W ustach pozwala wyczuć intensywną pikantność i gorzkość dobrze zrównoważoną słodyczą i wyczuwalną, pozytywną cierpkością. Oliwa extra virgin jako produkt najlepszej jakości jest uzyskiwana z pierwszego tłoczenia na zimno i jest tłuszczem całkowicie naturalnym, bez jakichkolwiek dodatków.
Kupując oliwę z oliwek, warto wybierać tę najwyższej jakości. Jest podstawą zdrowej kuchni, a także zapewnia niezapomniane walory smakowe wielu potrawom. Oliwa produkowana w Grecji to gwarancja jak najlepszej jakości użytych składników. Warto zadbać o zdrowie już dziś wybierając oliwę o jak najlepszych walorach jakości i smaku.
Zapraszamy do sklepu: www.midda.pl
Przykładowe przepisy z wykorzystaniem oliwy kreteńskiej
Aglio e olio z boczkiem
Składniki:
– 300 g makaronu spaghetti
– 5 ząbków czosnku
– 30 dag boczku surowego wędzonego
– 60 ml oliwy kreteńskiej
– 1 szt. pepperoni
Przygotowanie:
Boczek wędzony pokroić w kosteczkę. Na patelni rozgrzać całą oliwę. Na małym ogniu usmażyć boczek. Dodać pokrojone papryczki bez pestek oraz drobno posiekany czosnek. Podgrzewać jeszcze kilka minut. W międzyczasie ugotować makaron w lekko osolonej wodzie. Ugotowany makaron wrzucić na patelnię. Wymieszać i podgrzać.
Zupa z czosnku z oliwą kreteńską
Składniki:
– 5 łyżek niesolonego masła
– 24 młode sadzonki czosnku lub 12 ząbków
– 3/4 szklanki wody
– kilka małych ziemniaków, obranych i pokrojonych na ćwiartki
– 6 filiżanek bulionu z kurczaka lub warzyw
– 1/2 szklanki gęstej śmietany
– 1 1/2 łyżeczki soli
– 2 do 2 1/2 łyżeczki octu winnego do smaku
– pieprz mielony do smaku
– kreteńska oliwa z oliwek
Przygotowanie:
Roztopić masło w dużym garnku z grubym dnem. Dodać czosnek i 1/4 szklanki wody. Doprowadzić do wrzenia, przykryć i gotować przez 15 min. Dodać ziemniaki i pozostałe 1/2 szklanki wody i gotować przez 20 min. Dodać bulion, przykryć i gotować kolejne 20 min. Pozostawić do ostygnięcia. Zupę zblendować w blenderze. Dodać śmietanę i sól. Dodać ocet. Delikatnie podgrzać zupę i podawać z czarnym pieprzem, kromkami tostowego lub grillowanego chleba na zakwasie oraz listkami rukwi wodnej (opcjonalnie). Obficie polać oliwą z oliwek.
Sałatka zimowa z grecką oliwą w vinegrette
Składniki:
– zestaw ulubionych mieszanych sałat
– 1-2 persymony, obrane (opcjonalnie) i pokrojone
– 1-2 mandarynki lub inne wybrane cytrusy, obrane i podzielone na segmenty
– ½ szklanki świeżego owocu granatu
– ½ szklanki kandyzowanych orzechów pekan
– świeży kozi ser, pokruszony
Winegret cytrusowy:
– 2 łyżki octu szampańskiego z pomarańczy lub octu szampańskiego
– 1 łyżka świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego
– 1 łyżeczka drobno startej skórki z pomarańczy
– 1 łyżeczka miodu
– 1 łyżeczka musztardy Dijon
– sól i świeżo zmielony czarny pieprz, do smaku
– 3-4 łyżki grckiej oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Wymieszać w małej misce ocet, sok pomarańczowy, skórkę z pomarańczy, miód i musztardę na gładką masę. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Powoli skropić grecką oliwą z oliwek, energicznie ubijając, aż będzie gładka i zemulgowana. Podzielić warzywa na miski. Na wierzchu posypać plastrami persymony i kawałkami cytrusów oraz pestkami granatu, kilkoma kandyzowanymi orzechami pekan i pokruszonym kozim serem. Skropić dressingiem.