Ginekolog bez tajemnic – jak przygotować się do wizyty u lekarza? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Ginekolog bez tajemnic – jak przygotować się do wizyty u lekarza?

28 grudnia 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Ginekologia jest złożoną dziedziną medycyny, łączącą wiele różnorodnych specjalizacji. Do ginekologa zgłaszają się kobiety m.in. w celu diagnostyki, profilaktyki i leczenia schorzeń układu rozrodczego, planowania i prowadzenia ciąży oraz wyboru optymalnej metody antykoncepcji. Wiele pacjentek, które pierwszy raz mają spotkać się z ginekologiem, zastanawia się nad tym, jak przygotować się do wizyty. Specjalista ginekolog nie wymaga jednak od kobiet podejmowania specjalistycznych działań. W razie konieczności samodzielnie przygotowuje bowiem pacjentkę do zaplanowanych badań i zabiegów. O wszelkie szczegóły wizyty warto zapytać już na etapie ustalania terminu konsultacji ginekologicznej.

ginekolog

Na wizytę u ginekologa powinny systematycznie zgłaszać się kobiety w każdym wieku. Badanie ginekologiczne należy bowiem wykonywać co najmniej raz w roku. Badania, które wykonuje ginekolog, są bezbolesne i nie powinny stawać się źródłem dyskomfortu kobiety. Wręcz przeciwnie – dbałość o dobry stan zdrowia intymnego powinna stać się powodem do dumy. Wątpliwości i obawy towarzyszą przede wszystkim pacjentkom, które lekarza tej specjalizacji planują odwiedzić po raz pierwszy. Wizyta ginekologiczna jest szczególnie stresująca również dla kobiet w ciąży. Warto zatem zastanowić się i dowiedzieć, jak przygotować się do wizyty.

Kiedy należy udać się do ginekologa?

Ginekolog zaprasza do swojego gabinetu wszystkie kobiety, które dbają o zdrowie intymne i profilaktycznie kontrolują stan zdrowia układu rozrodczego. Wizyta prewencyjna odbywa się przynajmniej raz w roku, a badanie cytologiczne należy wykonywać nie rzadziej niż co 2 lata. Kobieta powinna skonsultować się z ginekologiem zawsze wtedy, gdy zauważy u siebie niepokojące objawy, mogące świadczyć o rozwoju chorób. Należą do nich przede wszystkim: upławy, świąd, pieczenie okolic intymnych, plamienie lub krwawienie pomiędzy miesiączkami. To także dolegliwości bólowe, nieregularne miesiączki i bóle podczas współżycia. Pomoc specjalisty okazuje się niezbędna również wówczas, gdy kobieta planuje rozpocząć aktywność seksualną, zajść w ciążę lub chce stosować antykoncepcję. Opieką w zakresie ginekologii obejmuje się również pacjentki w okresie przekwitania – przed, podczas oraz po menopauzie.

Jakie badania wykonuje ginekolog? Na czym polega konsultacja ginekologiczna, USG, cytologia?

Ze względu na badania, jakie ginekolog wykonuje podczas konsultacji lekarskiej, na wizytę warto umówić się pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu. To czas już po ustaniu krwawienia miesiączkowego, ale jeszcze przed owulacją. Warto opróżnić pęcherz przed wejściem do gabinetu, chyba że lekarz zalecił inaczej (zwłaszcza przed wykonaniem USG przez powłoki brzuszne). Podczas podstawowego badania ginekologicznego lekarz bada wnętrze pochwy oraz rozmieszczenie macicy i przydatków najpierw palpacyjnie, a następnie z użyciem specjalistycznego sprzętu. We wnętrzu pochwy umieszcza najpierw dwa palce jednej dłoni, następnie wziernik, a czasami dodatkowo wykonuje dopochwowe USG ginekologiczne. Cytologia polega z kolei na pobraniu wymazu z szyjki macicy, który przekazuje się następnie do szczegółowego badania laboratoryjnego. Jego wynik dostępny jest dla pacjentki zwykle po 14 dniach od badania. Dzięki temu lekarz specjalista może sprawdzić, czy u pacjentki nie rozwijają się niebezpieczne schorzenia (w tym również nowotwór szyjki macicy).

ginekolog Tychy

Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy powinna się odbyć i jak przebiega?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce w okresie dojrzewania dziewcząt. Optymalnym momentem na wykonanie pierwszych badań ginekologicznych jest rozpoczęcie miesiączkowania. Lekarz kontroluje wówczas prawidłowy przebieg procesu dojrzewania płciowego. Na wizytę należy wziąć ze sobą aktualne wyniki dotychczas wykonywanych badań, które mogą mieć dla lekarza ginekologa znaczenie diagnostyczne (zwłaszcza w przypadku pacjentek chorujących przewlekle).

Najpierw specjalista przeprowadza wywiad medyczny. Pyta przede wszystkim o obserwowane objawy i ich nasilenie, datę ostatniej miesiączki. Istotny jest też charakter krwawienia miesiączkowego, przyjmowane leki i przebyte choroby oraz zabiegi. Następnie zwykle ginekolog wykonuje podstawowe badanie ginekologiczne. Zależnie od stanu zdrowia i potrzeb pacjentki, może wykonać je z wziernikowaniem, czyli wykorzystując jednorazowe urządzenie nazywane wziernikiem. Co istotne, badanie to można wykonywać bezpiecznie również u dziewic. Podczas wizyty można wykonać także badanie cytologiczne oraz USG piersi lub narządu rodnego.

Lekarz ginekolog a strach pacjentki przed wizytą – jak go oswoić?

Przygotowanie pacjentki do pierwszej wizyty u ginekologa polega przede wszystkim na oswojeniu tematu i przyzwyczajeniu do nowej sytuacji. Warto pamiętać o tym, że ginekolog to specjalista jak każdy inny. Zajmuje się określoną grupą schorzeń i potrzeb kobiet i ich wizyty w gabinecie wiążą się jedynie z rutynowymi działaniami. Odbywają się bez wzbudzania dyskomfortu, niezdrowych emocji czy reakcji. Warto z rzetelnych źródeł dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak przebiega wizyta i jakie działania podejmuje lekarz podczas pierwszej wizyty. Istotny jest również wybór odpowiedniego lekarza.

Jeżeli kobieta na co dzień nie goli lub nie depiluje owłosienia łonowego, nie musi robić tego również przed wizytą u ginekologa. Konieczna jest systematyczna dbałość o higienę i codzienna pielęgnacja okolic intymnych. Przed wizytą u lekarza nie należy wykonywać irygacji, współżyć i stosować środków dopochwowych. Warto również zastanowić się nad własnym ubiorem. Wiele kobiet krępuje się golizny, nawet jeżeli w gabinecie mają do pokonania jedynie dystans równy odległości od parawanu na fotel ginekologiczny. Rozwiązaniem okazują się sukienki i spódnice, które zakrywają okolice intymne, umożliwiając jednocześnie lekarzowi wykonanie badania.

Prowadzenie ciąży, poród i połóg a pierwsza wizyta kobiety ciężarnej

Ginekologia i położnictwo to dwie dziedziny medycyny, które są ze sobą nierozerwalnie połączone. Ginekolog to lekarz, który służy pomocą zarówno tym kobietom, które nie są w ciąży, jak i ciężarnym na każdym etapie przebiegu ich ciąży. To wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski i opieki ze strony specjalisty. Jest ona istotna, zwłaszcza gdy u kobiety rozwija się tzw. ciąża zagrożona, określana również mianem ciąży wysokiego ryzyka. W każdym trymestrze lekarz wykonuje badania diagnostyczne matki i płodu, badania prenatalne oraz dokonuje koniecznych pomiarów parametrów życiowych. Ocenia tętno i anatomię płodu, weryfikuje, czy jego rozwój przebiega prawidłowo. Mierzy ciśnienie tętnicze krwi matki, określa jej wagę oraz ocenia nasilenie ewentualnych objawów. W razie konieczności zleca wykonanie dodatkowych badań lub hospitalizację.

Z wieloma obawami wiąże się pierwsza wizyta u ginekologa kobiety ciężarnej. Jednak i do niej pacjentka nie musi specjalnie się przygotowywać. Wystarczy pamięć o dacie ostatniej miesiączki i weryfikacja istniejących objawów. Warto ponadto przeprowadzić test ciążowy, który wstępnie potwierdzi lub wykluczy podejrzenie ciąży. Gdy krwawienie miesiączkowe nie występuje w spodziewanym terminie, lekarz wykona badanie USG oraz może dodatkowo zlecić badania laboratoryjne, szczególnie oznaczenie hormonu HCG. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zarodek uwidocznić można już w pierwszych tygodniach jego życia płodowego. Nie warto zatem zwlekać z wizytą u lekarza.

Ginekologia to nie tylko diagnostyka i leczenie chorób żeńskich narządów płciowych – profilaktyka i instruktaż

Zaburzenia miesiączkowania, choroby kobiecych narządów płciowych, zaburzenia hormonalne, antykoncepcja, ciąża, zabiegi ginekologiczne – to tylko niektóre z powodów, dla których kobiety decydują się na wizytę u ginekologa. Czym zajmuje się ten specjalista oprócz wykrywania i leczenia chorób żeńskiego układu rozrodczego? W zależności od potrzeb służy wsparciem i pomocą z zakresu endokrynologii ginekologicznej, instruuje kobiety na temat działań profilaktycznych, zmniejszających ryzyko wystąpienia chorób kobiecych. Wśród instruktaży popularnych u kobiet wymienia się przede wszystkim sposób wykonywania samobadania piersi, umożliwiającego wczesną diagnostykę zmian, które mogą mieć charakter nowotworowy. W gabinecie ginekologicznym zwraca się szczególną uwagę również na konieczność systematycznego pobierania materiału do cytologii. W ten sposób zmniejsza się ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

Doświadczony ginekolog w Tychach przyjmuje w Centrum Medycznym Kierach. Sprawdź pełną ofertę placówki i umów się na wizytę: https://kierach.pl/oferta/ginekologia/

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Rzadko takie sytuacje występują, mnie nigdy nic się nie zdarzyło...
Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...