Na Atopowe Zapalenie Skóry choruje ok. 20% populacji, z czego aż 90% to dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia.
Co generuje tak liczną grupę dotkniętą uciążliwymi podrażnieniami?
Mogłoby się wydawać, że to rozwój cywilizacyjny i wpływ zanieczyszczeń na delikatną skórę odpowiedzialny jest za tak liczne „ofiary”. Badania nakazują jednak upatrywać przyczyny w zupełnie innym miejscu.
Atopowe Zapalenie Skóry uważane jest za chorobę o podłożu genetycznym, choć nasilają ją czynniki środowiska zewnętrznego i czasów, w których przyszło nam żyć. Jednak to wszelkie mutacje genowe odpowiedzialne są za problemy ze skórą, początkowo u dzieci, a dość często objawiające się także w dorosłym życiu.
Mimo rozbieżności w wynikach badań genetycznych możemy wyróżnić podstawowe czynniki przestające „działać” poprawnie z AZS:
- funkcja ochronna skóry, naturalna bariera zawarta w naskórku,
- regulacja odpowiedzi układu immunologicznego, czyli mechanizm odporności wrodzonej i nabytej.
Zdrowy naskórek chroni przed utratą wody oraz urazami mechanicznymi i chemicznymi, atopowy ma tę funkcję bardzo osłabioną. Tak samo osłabiony zostaje układ immunologiczny, przez co organizm staje się bezbronny w starciu z narastającym zagrożeniem.
Tak jak przy chorobach alergicznych, atopowe zapalenie cechuje się „rodzinnym” występowaniem, choć o natężonej częstotliwości. Jeśli choruje jeden rodzic, prawdopodobieństwo wystąpienia u potomstwa wynosi 30% – przy obojgu rodzicach szansa wzrasta nawet do 75%! To nie choroba jest dziedziczona, a skłonność układu immunologicznego do reakcji alergicznej, czyli atopii. AZS jest o tyle nieprzewidywalne, że może ujawnić się dopiero w trzecim pokoleniu.
Pomimo licznych badań nie odnaleziono jeszcze genów odpowiedzialnych za zagrożenie związane z AZS, choć zidentyfikowano wiele genów kandydujących. Pewne jest jednak, że im wcześniej ujawni się zapalenie, tym większa możliwość późniejszego rozwoju chorób dróg oddechowych np. astmy oskrzelowej i nieżytu nosa.
Pamiętajmy więc, że rozwój cywilizacyjny stawia nam coraz większe wyzwanie w dbałości o zdrowie, ale to właśnie wśród genów należy dopatrywać się podstawowego zagrożenia występowania atopowej choroby skóry!
Więcej informacji znajduje się na stronie www.leczsiezdrowo.pl