Czy chętnie wyjeżdżamy na urlop i jakie są najpopularniejsze kierunki wyjazdowe Polaków? Czy wolimy wygrzewać się na egzotycznej plaży czy preferujemy wyjazdy, w trakcie których możemy jak najwięcej zobaczyć? Gdzie na urlop i wakacje warto wybrać się w tym roku?
Zdecydowana większość Polaków wybiera wypoczynek w kraju. Według sondażu przeprowadzonego przez Eurobarometr wśród wyjeżdżających na wakacje 65% miało spędzić je w Polsce, a 19% wyjechać za granicę. Ulubionym celem podróży wakacyjnych jest wybrzeże Morza Bałtyckiego. Jak wynika z sondażu PENTOR polskie morze na urlop i wakacje wybiera 33%, jeziora (21%) a góry (9%). Tak wyglądały wakacje przed dwoma laty, ale jak pokazują ostatnie raporty CBOS z roku na rok rośnie liczba Polaków spędzających wakacje za granicą. Spośród biorących udział w sondażu dorosłych Polaków w roku 2010 za granicę wyjechało 25% a w 2011 aż 31% ankietowanych.
Gdzie na urlop i wakacje wybieramy się zagranicę? Najpopularniejsze kierunki wyjazdowe Polaków w pierwszych trzech kwartałach 2011 według Instytutu Turystyki roku to Chorwacja, Czechy, Hiszpania, Egipt, Słowacja, Austria, Grecja, Niemcy, Włochy, Litwa, Bułgaria, Węgry, Francja, Turcja, Tunezja. Jednak wśród tych państw wyraźnie można wyodrębnić te, które są celem miłośników urlopów w gorących klimatach, od krajów popularnych głównie ze względu na walory, jakie oferują zimą. Włochy i Francja spełniają jednakże jedno i drugie kryterium.
Do ulubionych przez Polaków miejsc na wakacje należy Chorwacja. W ciągu ostatnich kilku lat ustępuje ona jednak miejsca coraz chętniej wybieranej Bułgarii. Polacy ciągle chętnie podróżują do Hiszpanii, Włoch i Grecji a także do Egiptu. Dużą popularnością zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi cieszy się oprócz Egiptu także Turcja.
– Polacy szukają przystępnych cenowo miejsc, gdzie dodatkowo nie muszą zmagać się z ulewnym deszczem. To ważne argumenty szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi- podkreśla Teresa Bogusławska, dyrektor krakowskiego biura Eko-Tourist. Oprócz tego przyciąga nas historia, architektura i kultura krajów południowych- dodaje Teresa Bogusławska.
W podróżach do ciepłych krajów decydującym czynnikiem jest przede wszystkim gwarancja pogody, ciepłe morze, piękne plaże i urocze krajobrazy, a także chęć zobaczenia tego, co do tej pory widzieliśmy tylko w podręcznikach. Zachęcają przede wszystkim przyjazne ceny i fakt, że podróż zajmuję co najwyżej kilka godzin. Dodatkowo liczy się świetnie rozwinięta baza gastronomiczna, a Polacy coraz częściej wybierają opcję all inclusive, która zawiera zazwyczaj posiłki i napoje wliczone w cenę wyjazdu, a także często dostęp do niektórych usług w hotelu.
Jak podaje cytowany już Eurobarometr 27% Polaków deklaruje zainteresowanie odkrywaniem nowych kierunków, które nie są jeszcze popularne a 20 proc. ucieka od masowej turystyki na rzecz nieznanych miejsc, chcąc poznać miejscową kulturę i tradycję. Takich miejsc w Europie jest ciągle mnóstwo. Nic dziwnego, że większość Europejczyków 52% według badania Eurostatu planuje wakacje we własnym kraju lub innym kraju w Europie i tendencja ta jest zwyżkowa.
Rosnące zainteresowanie nowymi kierunkami obserwowane od kilku lat potwierdza fakt, że odpowiadając sobie na pytanie,gdzie się wybrać na wakacje czy urlop, coraz częściej odpowiedzią są wycieczki objazdowe do takich państw jak Rumunia, Albania, Czarnogóra. Turyści zaczynają doceniać także Krym. Czy te miejsca mają szansę stać się ulubionym kierunkiem wyjazdowym Polaków? Polacy pokochali już Rumunię – kraj przyjaznych ludzi, różnorodności kulturowej i przepięknych krajobrazów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno miłośnicy przyrody jak i osoby zainteresowane kulturą i tradycją – przekonuje Teresa Bogusławska z krakowskiego biura Eko-Tourist.
„Byłam na wycieczce w Rumunii, organizowanej przez biuro podróży. Wyjazd był bardzo udany. Rumunia to kraj szalenie ciekawy, a zwiedzanie go było przyjemnością i relaksem. Program był bogaty ale realizowany bez pośpiechu. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie zakwaterowanie, szczerze mówiąc spodziewałam się w Rumunii niższego standardu. Osoby wracające z Rumunii na pewno muszą przełamać dotychczasowe stereotypy.” – potwierdza turystka Ewa Marcinkowska
Chętniej odwiedzamy też coraz bardziej atrakcyjną turystycznie Albanię.
Kraj ten był przez wiele lat odizolowany, praktycznie niedostępny dla turystów. Albania ma dziś do zaoferowania oprócz pięknych górskich krajobrazów, cudowne plaże, przyjaznych ludzi przywiązanych do swej tradycji, zachwycającą architekturę. Innym również nie do końca odkrytym miejscem jest Krym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: nadmorskie plaże, ciepłe morze, malownicze skaliste zatoki, góry z licznymi jaskiniami i wodospadami. Krym to tajemnicze miejsce, gdzie na przestrzeni wieków splatało się wiele kultur pozostawiając po sobie ogromne bogactwo zabytków: starożytne greckie ruiny, intrygujące skalne miasta, średniowieczne twierdze oraz meczety.
To tylko kilka nowych europejskich kierunków, gdzie nie dotarła jeszcze masowa turystyka. Swoimi walorami nie odbiegają od ulubionych przez Polaków celów wakacyjnych wyjazdów, a zachęcają nie tylko atrakcyjną ceną. W tego typu miejscach przyciąga oprócz pięknej przyrody, ciekawej kultury również spokój i fakt, że są to regiony o autentycznej atmosferze pozbawionej zachodnioeuropejskiego pośpiechu. Jednocześnie coraz lepsze infrastruktura turystyczna zachęca do częstszych wizyt.
Polacy pokochali egzotykę i ciepłe kraje. Coraz częściej jednak zaczynają jej szukać w Europie. W europejskich krajach nieodkrytych, pełnych tajemnic mamy szansę uciec od codziennego pośpiechu zetknąć sie z autentycznym klimatem danego kraju.
Co więcej coraz trudniej wyrwać nam się na dłuższe wakacje. Trzytygodniowe wczasy nie leżą w zasięgu naszych możliwości nie tylko ze względu na finanse. Na szczęście także rozwijające się możliwości komunikacyjne pozwalają nam na spędzanie nawet tych krótkich wakacji czy urlopu w dowolnym miejscu na świecie. Gdzie zatem na urlop i wakacje? Wszędzie!