URODA I ZDROWIE

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje?

11 czerwca 2012, dodał: Redakcja

Czy chętnie wyjeżdżamy na urlop i jakie są najpopularniejsze kierunki wyjazdowe Polaków? Czy wolimy wygrzewać się na egzotycznej plaży czy preferujemy wyjazdy, w trakcie których możemy  jak najwięcej zobaczyć? Gdzie na urlop i wakacje warto wybrać się w tym roku?


Jak wypoczywamy

Zdecydowana większość Polaków wybiera wypoczynek w kraju. Według  sondażu przeprowadzonego przez Eurobarometr wśród wyjeżdżających na wakacje  65% miało spędzić je w Polsce, a 19% wyjechać za granicę. Ulubionym celem podróży wakacyjnych  jest  wybrzeże Morza Bałtyckiego.  Jak  wynika  z sondażu PENTOR  polskie morze na urlop i wakacje wybiera 33%, jeziora (21%) a góry (9%).  Tak  wyglądały wakacje przed dwoma laty, ale jak pokazują ostatnie raporty  CBOS z roku na rok rośnie liczba Polaków spędzających  wakacje za granicą.  Spośród biorących udział w sondażu dorosłych Polaków w roku  2010 za granicę wyjechało  25% a w  2011 aż 31% ankietowanych.

Ciepłe kraje i egzotyka

Gdzie na urlop i wakacje wybieramy się zagranicę? Najpopularniejsze kierunki wyjazdowe Polaków w pierwszych trzech kwartałach 2011 według Instytutu Turystyki roku to  Chorwacja,  Czechy,  Hiszpania, Egipt, Słowacja, Austria, Grecja, Niemcy,  Włochy, Litwa, Bułgaria, Węgry,  Francja, Turcja, Tunezja. Jednak wśród tych państw wyraźnie można wyodrębnić  te, które są celem miłośników urlopów w gorących klimatach, od krajów popularnych głównie ze względu na walory, jakie oferują zimą. Włochy i Francja spełniają jednakże jedno i drugie kryterium.

Do ulubionych przez Polaków miejsc na wakacje należy Chorwacja. W ciągu ostatnich kilku lat ustępuje ona jednak miejsca coraz chętniej  wybieranej Bułgarii. Polacy ciągle chętnie podróżują do Hiszpanii, Włoch i Grecji a także do Egiptu. Dużą popularnością zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi cieszy się oprócz Egiptu także Turcja.
– Polacy szukają przystępnych cenowo miejsc, gdzie dodatkowo nie muszą zmagać się z ulewnym deszczem. To ważne argumenty szczególnie  dla rodzin z małymi dziećmi- podkreśla  Teresa Bogusławska, dyrektor krakowskiego biura Eko-Tourist. Oprócz tego przyciąga nas historia, architektura i kultura krajów południowych- dodaje Teresa Bogusławska.

W podróżach do ciepłych krajów decydującym czynnikiem jest przede wszystkim gwarancja pogody, ciepłe morze, piękne plaże i urocze krajobrazy, a także chęć zobaczenia tego, co do tej pory widzieliśmy tylko w podręcznikach. Zachęcają przede wszystkim przyjazne ceny i fakt, że podróż zajmuję co najwyżej kilka godzin. Dodatkowo liczy się świetnie rozwinięta baza gastronomiczna, a Polacy coraz częściej  wybierają opcję all inclusive, która zawiera zazwyczaj posiłki i napoje wliczone w cenę wyjazdu, a także często dostęp do niektórych usług w hotelu.

Nieodkryte kierunki

Jak podaje cytowany już Eurobarometr  27% Polaków deklaruje zainteresowanie  odkrywaniem nowych kierunków, które nie są jeszcze popularne a 20 proc. ucieka od masowej turystyki na rzecz nieznanych miejsc, chcąc poznać miejscową kulturę i tradycję. Takich  miejsc w Europie jest ciągle mnóstwo. Nic dziwnego, że większość Europejczyków  52%  według badania Eurostatu planuje wakacje we własnym kraju lub innym kraju w Europie i tendencja ta jest  zwyżkowa.
Rosnące zainteresowanie nowymi kierunkami obserwowane od kilku lat potwierdza fakt, że odpowiadając sobie na pytanie,gdzie się wybrać na wakacje czy urlop, coraz częściej odpowiedzią są wycieczki objazdowe do takich państw jak Rumunia, Albania, Czarnogóra. Turyści zaczynają doceniać także Krym. Czy te miejsca mają szansę stać się ulubionym kierunkiem  wyjazdowym Polaków?  Polacy pokochali już Rumunię – kraj przyjaznych ludzi, różnorodności kulturowej i przepięknych krajobrazów. Każdy  znajdzie tu coś dla siebie, zarówno miłośnicy przyrody jak i osoby zainteresowane kulturą i tradycją – przekonuje Teresa Bogusławska z krakowskiego biura Eko-Tourist.

„Byłam na wycieczce w Rumunii, organizowanej przez biuro podróży. Wyjazd był bardzo udany. Rumunia to kraj szalenie ciekawy, a zwiedzanie go było przyjemnością i relaksem. Program był bogaty ale realizowany bez pośpiechu. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie zakwaterowanie, szczerze mówiąc spodziewałam się w Rumunii niższego standardu. Osoby wracające z Rumunii  na pewno muszą przełamać dotychczasowe stereotypy.” – potwierdza  turystka Ewa Marcinkowska
Chętniej odwiedzamy też coraz bardziej  atrakcyjną turystycznie  Albanię.
Kraj ten był przez wiele lat odizolowany,  praktycznie niedostępny dla turystów. Albania ma dziś do zaoferowania oprócz  pięknych górskich krajobrazów, cudowne plaże, przyjaznych ludzi przywiązanych do swej tradycji, zachwycającą architekturę.  Innym również nie do końca odkrytym miejscem jest Krym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: nadmorskie plaże, ciepłe morze, malownicze skaliste zatoki, góry z licznymi jaskiniami i wodospadami. Krym to tajemnicze miejsce, gdzie na przestrzeni wieków splatało się wiele kultur pozostawiając po sobie ogromne bogactwo zabytków: starożytne greckie ruiny, intrygujące skalne miasta, średniowieczne twierdze oraz meczety.
To tylko kilka nowych europejskich kierunków, gdzie nie dotarła  jeszcze masowa turystyka. Swoimi walorami nie odbiegają od ulubionych przez  Polaków  celów wakacyjnych wyjazdów, a zachęcają nie tylko atrakcyjną ceną.  W tego typu miejscach przyciąga oprócz pięknej przyrody, ciekawej kultury również spokój i fakt, że są to regiony o autentycznej atmosferze pozbawionej zachodnioeuropejskiego pośpiechu.  Jednocześnie coraz lepsze infrastruktura turystyczna zachęca do częstszych wizyt.

Polacy pokochali egzotykę i ciepłe kraje.  Coraz częściej  jednak  zaczynają jej szukać w Europie. W europejskich krajach nieodkrytych, pełnych tajemnic mamy szansę uciec od codziennego pośpiechu zetknąć sie z autentycznym klimatem danego kraju.
Co więcej coraz trudniej wyrwać nam się na dłuższe wakacje. Trzytygodniowe wczasy nie leżą w zasięgu naszych możliwości nie tylko ze względu na finanse. Na szczęście także rozwijające się możliwości komunikacyjne pozwalają nam na spędzanie nawet tych krótkich wakacji czy urlopu w dowolnym miejscu na świecie. Gdzie zatem na urlop i wakacje? Wszędzie!


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje?

  1. avatar miya pisze:

    myślę, że powodzeniem cieszy się niezmiennie Chorwacja znalazłam loty w fajnych cenach http://www.pansamolocik.pl/loty/PL/HR/tanie-loty-do-chorwacji.html

  2. avatar kolina pisze:

    Bardzo fajnym i klimatycznym miejscem na letni urlop jest ośrodek wypoczynkowy na Mazurach „Zalesie” w miejscowości Rentyny – http://rentyny.net/. Znajdą tam coś dla siebie zarówno ci, którzy cenią sobie ciszę i spokój, jak i miłośnicy aktywnego wypoczynku.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

garnier color naturals 102
Fajny kolorek na lato, ja bym się tak przefarbowała:)
Peeling
Ja robię domowy peeling z cukru trzcinowego, olejku migdałowego i fusów kawy:)
Gdzie szukać oprogramowania dla fir…
Są też darmowe programy, np. do faktur, które wystarczają w przypadku mniejszych firm.
Piersi
Oczywiście że efekt będzie nietrwały, czyli po odstawieniu kremu czy tabletek spada poziom substancji...