Różne osoby preferują zupełnie inne formy wypoczynku. Dla jednych gwarancją relaksu i oderwania się od codziennych spraw jest cisza, spokój i zupełne lenistwo przerywane lekturą książki. Istnieje też grupa wczasowiczów, którzy wybierają inne sposoby wypoczynku. Lubią czas urlopu spędzać aktywnie, rozrywkowo, a także zwiedzając nowe miejsca lub uprawiając sport. Jeszcze inni łączą lenistwo w ciągu dnia z aktywnym życiem rozrywkowym do białego rana. Na takie atrakcje można liczyć w dużych, znanych kurortach, które przyciągają wielu turystów, w różnym wieku i z całej Polski.
Gdzie pojechać, aby wypocząć? Na szczęście najbardziej oblegane turystyczne miejsca w Polsce są przygotowane na różne oczekiwania klientów. Wielu z nich wyjeżdża nad morze.
Wypoczynek nad morzem w ciszy i bez tłumów
Czy to prawda, że już nie ma dzikich plaż, na których nawet w najwyższym sezonie można spotkać co najwyżej kilkanaście osób? Czy istnieją jeszcze takie miejscowości nad morzem, w których po trzech dniach pobytu turyści rozpoznają się i z uśmiechem mówią sobie serdeczne dzień dobry? Gdzie nad morzem można wypocząć w ciszy, z dala od dudniącej muzyki i zapachów jedzenia sprzedawanego na ulicy? Czy istnieją spokojne, malownicze nadmorskie wioski, które jeszcze długo nie zamienią się w głośne i męczące kurorty…?
Jeśli ktoś zazwyczaj bywa w najsłynniejszych miejscowościach nad morzem z pewnością odpowie, że nie sposób znaleźć takich destynacji. Ale wystarczy trochę bardziej poszukać (np. na stronie Panoramy Firm: http://panoramafirm.pl/wypoczynek_nad_morzem) i zainteresować się gdzie pojechać nad morze, aby naprawdę wypocząć i takich miejsc znajdzie się co najmniej kilka.
Jedną z takich spokojnych, a do tego malowniczych miejscowości nad morzem są Wicie w gminie Darłowo. Wioska położona jest w wyjątkowym mikroklimacie, który zawdzięcza swojemu wyjątkowemu położeniu. Wietrzne, środkowe wybrzeże bez zatok, otoczone lasem sosnowym z bogactwem olejków eterycznych a do tego naturalne jezioro Kopań utrzymujące stałą wilgotność powietrza. Wicie objęte są programem unijnym ochrony środowiska Natura 2000. Przy tak naturalnej infrastrukturze łatwo się domyślić, że to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla osób aktywnych fizycznie. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania joggingu, nordic walking, jazdy na rowerze, a na jeziorze można uprawiać sporty wodne. Na amatorów słonecznych kąpieli i wypoczynku nad brzegiem morza, czeka piękna piaszczysta plaża niezatłoczona nawet w najwyższym sezonie urlopowym.
Gdzie pojechać nad morze, aby się nie nudzić
Mimo szybkiego trybu życia i chęci oderwania się od codziennego zgiełku, wiele osób nie wyobraża sobie urlopu w zbyt spokojnym miejscu. Ceną dostępu do różnego rodzaju rozrywek, restauracji, muzyki na żywo przy kolacji, bogatszej infrastruktury i lepszych wygód są inni ludzie tłumnie oblegający plaże, stoliki i parkingi. Na całym wybrzeżu można znaleźć prawdziwe kurorty przyciągające nad morze turystów z Polski i z zagranicy. W zachodniej części polskiego wybrzeża jednym z najsłynniejszych miejsc jest mocno oblegany Kołobrzeg. Jest miastem uzdrowiskowym, w którym znajduje się ponad 20 domów sanatoryjnych. Wspaniałą atrakcją Kołobrzegu jest wyremontowane w 2013 r. ponad 200 metrowe molo oraz okazały port. Osoby oczekujące doskonałego i różnorodnego zaplecza gastronomicznego z pewnością nie będą zawiedzione. Najpopularniejsze trasy spacerowe usłane są restauracjami i kawiarniami oferującymi wspaniałe jedzenie, doskonałą atmosferę i profesjonalną obsługę. W Kołobrzegu można zatrzymać się w luksusowych hotelach, a także w innych miejscach jak motele, domy wczasowe czy pokoje gościnne. Jednym z obiektów, który przyciąga uwagę jest sanatorium Bałtyk doskonale prezentujący się turystom spacerującym po molo. Dla chętnych oferuje pobyty prywatne, które choć w okresie letnim mogą wydawać się wygórowane, to poza sezonem są na tyle atrakcyjne, że można rozważyć wypoczynek w tym miejscu. Jesienią i zimą Kołobrzeg nie pustoszeje, ale nie ma już takich tłumów jak w lipcu i sierpniu.
Władysławowo – jak szybko dojechać nad morze z centralnej Polski
Odkąd infrastruktura drogowa w Polsce wzbogaciła się o autostrady, wyjazd nad morze przestał kojarzyć się z wielogodzinną wyprawą po wąskich drogach. Dzięki tym udogodnieniom z centralnej Polski do Gdańska można dostać się już w 3 godziny. A do jakich ciekawych miejscowości nad morzem można się dostać najszybciej? Jednym z takich miejsc jest Władysławowo i Półwysep Helski. To ulubione miejsce na wypoczynek nad morzem dla warszawiaków, łodzian, turystów ze Śląska. Klimat „Władka” dopasowuje się do osób w różnym wieku. Pełno tu młodzieży na polach namiotowych, uprawiający kitesurfing na zatoce i korzystających z propozycji nocnych dyskotek. We Władysławowie chętnie odpoczywają także rodziny z dziećmi, które nawet w czasie niepogody mogą liczyć na inne atrakcje poza plażą. W centrum przez cały sezon otwarte jest wesołe miasteczko, można udać się do pobliskiego fokarium albo popłynąć w rejs statkiem. W przypadku konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej na miejscu znajduje się przychodnia i apteki.
W sezonie letnim Władysławowo tętni życiem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, choć aby w słoneczny dzień znaleźć miejsce na plaży trzeba się mocno postarać albo wstać skoro świt. Jeśli jednak ktoś nie zamierza ścigać się z innymi plażowiczami i walczyć o swój kawałek miejsca, może podjechać na nieco oddalone od Władysławowa, ale zdecydowanie mniej zatłoczone plaże np. w Chałupach.
Wypoczynek nad morzem nie tylko latem
Morze można kochać nie tylko latem. Niektórzy twierdzą, że im bardziej wieje i pada, tym lepiej dla organizmu. Jeśli więc ceny pobytu nad morzem w okresie letnim wydają się zbyt wysokie, może warto zafundować sobie pobyt także zimą i zbalansować wydatki związane z wypoczynkiem nad Bałtykiem.