Gdzie i kiedy udać się na płatną terapię odwykową?
W Polsce panuje dość duże przyzwolenie na picie wysokoprocentowych trunków. Większy szok budzi odmowa spożycia alkoholu niż fakt, że ktoś pije go regularnie. Choroba alkoholowa nie zawsze jest oczywista – zwłaszcza dla osoby uzależnionej.
Dotyczy często tych, którzy zupełnie nie zdają sobie sprawy, że wpadli w sidła silnego uzależnienia od etanolu i potrzebne im leczenie. Bo przecież chodzą do pracy, nie piją w tygodniu, „mają kontrolę”. Gdy już dostrzegają problem – nie wiedzą, jak mogą sobie pomóc. Czasem terapia alkoholowa jest jedynym rozwiązaniem, aby uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Gdzie więc i kiedy należy udać się na płatną terapię odwykową?
Pierwsze objawy alkoholizmu
Myśląc o alkoholiku, wyobrażasz sobie kogoś pijącego na umór. Człowieka zaniedbanego, który nie trzeźwieje tygodniami. Prawda jest taka, że całe uzależnienie ma zazwyczaj zupełnie inny wymiar. Niezwykle ciężko jest określić moment, w którym można jednoznacznie stwierdzić, że konkretna osoba została alkoholikiem, a kiedy jeszcze nim nie jest. To wyjątkowo cienka granica. Istnieją pewne symptomy, które powinny budzić niepokój i wywołać refleksję, czy picie alkoholu nie zamienia się w uzależnienie. Objawy są różne i niekoniecznie zawsze muszą wystąpić u każdego.
- Niepokojące jest stałe zwiększanie dawek wypijanego alkoholu. Kieliszek wina do obiadu zamienia się w pół butelki, z czasem całą i więcej. Pojawia się brak kontroli i stałe szukanie okazji, żeby sięgnąć po trunek.
- Kolejnym symptomem może być spożywanie alkoholu w bardzo dużych ilościach – aż do utraty świadomości.
- Punktem krytycznym jest powracające występowanie myśli „muszę się napić” – będące objawem głodu alkoholowego, który zmusza do sięgania po coraz większe i częstsze dawki.
Przyczyny popadania w alkoholizm
Trudno również o jednoznaczne wskazanie uniwersalnych przyczyn popadania w nałóg. Powody? Stres, traumatyczne wydarzenie, bycie dzieckiem alkoholika, czy też zbyt częste okazjonalne picie. Wiele osób spożywa przecież różne trunki na spotkaniach ze znajomymi, co z czasem również może przemienić się w uzależnienie. Prawdziwa przyczyna picia często zostaje odkryta dopiero w trakcie psychoterapii.
Jak skutecznie wyrwać się z sideł uzależnienia od alkoholu?
Gdy dostrzeże się swój problem, trzeba bezzwłocznie udać się do specjalisty. Terapia uzależnień bywa koniecznością i jedynym sposobem zażegnania nałogu. Za najskuteczniejszą uznaje się pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień, takim jak np. Prywatna Klinika OAZA Medica. Pozwala to na przejście pełnego odwyku w kontrolowanych warunkach – od odtruwania organizmu, po pierwsze trzeźwe tygodnie.
Czym powinni wyróżniać się specjaliści od terapii uzależnień?
Przede wszystkim empatią, profesjonalizmem i zaangażowaniem w pomocy swoim podopiecznym – to wszystko wpływa na skuteczność medyczną. Dlatego warto wybierać miejsca, w których otrzymuje się całodobową pomoc. Płatna terapia odwykowa niesie też wiele innych możliwości, których często nie ma w innych ośrodkach. Trzeba tu wspomnieć o organizowaniu darmowej sesji rodzinnej w każdym miesiącu terapii (z zapewnieniem noclegu dla najbliższych) czy też rocznego, darmowego wsparcia psychologicznego dla pacjenta – po opuszczeniu ośrodka.
Ile kosztuje odwyk alkoholowy?
Tę kwestię warto ustalić poprzez indywidualny kontakt z ośrodkiem. Prywatna Klinika OAZA Medica dodatkowo dba o dyskrecję swoich Pacjentów. Usytuowana jest w cichej, przepięknej, malowniczej i ustronnej okolicy na Kujawach – w miejscowości Choceń w okolicy Włocławka, co sprzyja procesowi rekonwalescencji.
Choroba alkoholowa wymaga profesjonalnego leczenia
Niektórzy boją się, że poproszenie o pomoc może być powodem do wstydu i przyznania się do swojej słabości. Jednak zdecydowanie zawsze jest to akt odwagi – oznacza chęć wprowadzenia zmian w swoim życiu i rzucenia nałogu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z odpowiednim ośrodkiem. W trakcie rozmowy umówisz się na prywatną terapię. Pozostanie w trzeźwości to wyzwanie, dlatego nikt nie powinien być pozostawiony sam sobie!