Gdy dziecko ma zaparcia | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Gdy dziecko ma zaparcia

24 lipca 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Nie każdy problem z wypróżnieniem od razu oznacza, że dziecko cierpi ma zaparcia, ale gdy pociecha unika korzystania z nocnika i często wstrzymuje wypróżnienie, uciekając z kąt, oznacza to, że problem może narastać. Co podać dziecku na zatwardzenie?

Jak rozpoznać problem z zaparciami

Gdy dziecko:

– wypróżnia się rzadziej niż co 3-4 dni,

– skarży się na bolący brzuszek,

– świadomie unika siadania na nocnik,

– wypróżnianie wymaga od niego nadmiernego wysiłku,

– stolec jest duży i twardszy niż konsystencja pasty do zębów

nie czekaj aż problem będzie się nasilał. Zmień dietę, wypróbuj kilka naturalnych sposobów, a w ostateczności sięgnij po pomoc. Z apteki.

Co na zatwardzenie u dziecka w codziennym menu?

Na śniadanie podawaj owsiankę na wodzie z owocami, które mają dużo błonnika: jabłka, gruszki, winogrona. Na drugie śniadanie i podwieczorek doskonale sprawdza się kubeczek jogurtu naturalnego bez cukru, kefiru lub maślanki, dodaj do nich garść suszonych owoców (śliwki, rodzynki) i łyżeczkę otrąb. Ostaw słodycze (szczególnie czekoladę) świeże białe pieczywo (lepsze jest pieczywo wieloziarniste), drobne kasze (kasza manna, kukurydziana), biały ryż, tłuste mleko (powyżej 2 proc.), wysoko słodzone dżemy. Niewskazane są także wzdymające warzywa (groch, cebula, kalafior, świeży ogórek), słodkie gazowane napoje, w tym mleczne napoje czekoladowe. Staraj się nie smażyć warzyw (np. frytek). Do posiłków dodawaj przyprawy: koper, kminek, kurkuma, które stymulują pracę żołądka, trzustki, wątroby i jelit.

Między posiłkami podawaj też więcej napojów:

– pół szklanki ciepłej wody z cytryną (najlepiej na czczo, jeszcze przed śniadaniem),

– pół szklanki rozwodnionego soku (proporcja: pół na pół), z warzyw ewentualnie owoców, świeżo wyciśnięty,

– pół szklanki kleiku z siemienia lnianego ze świeżym sokiem owocowym. Kisielek możesz dosłodzić miodem.

– pół szklanki lekkiego naparu ziołowego (podawaj dwa razy dziennie), np. z rozdrobnionych nasion kopru włoskiego lub kminku (działa wiatropędnie). Ale pamiętaj, że ziołowe środki w nadmiarze mogą uzależniać i powodują więcej szkody niż pożytku

Sposoby na zaparcia u dziecka – codzienne nawyki

1. Codziennie masuj dziecku brzuszek. Rób to okrężnymi ruchami, przez 3-4 minuty, najlepiej rano, gdy jelito grube jest najaktywniejsze w ciągu dnia.

2. Zadbaj, by dziecko codziennie spacerowało przez 30-40 minut. Zamiast wracać z przedszkola/szkoły samochodem idźcie pieszo. Regularna aktywność pobudza pracę jelit.

3. Wprowadź trening defekacyjny. Brzmi to dość drastycznie, ale polega na zachęcaniu dziecka do regularnego uczęszczania do toalety. Należy to robić o stałych porach dniach, głównie po posiłkach. Dzięki temu dziecko ma szansę wyćwiczyć regularny rytm wypróżnień.

Co dać dziecku na zatwardzenie z apteki?

Łagodne i sprawdzone są czopki Eva/qu Bambini. Czopki na zaparcia dla dzieci składają się z substancji nieprzyswajalnych przez organizm człowieka, dlatego są w pełni bezpieczne, nie odwadniają organizmu, nie przeczyszczają i nie powodują uzależnienia. Polecane są dla dzieci od 13 miesiąca życia. Można je stosować często i długotrwale. Warto po nie sięgać, gdy zaparcia występują sporadycznie lub powtarzają się opóźnienia w rytmie wypróżnień. Czopki dają efekt już kilka minut od zastosowania. Warto pamiętać, by dziecko (dzieci starsze) po wprowadzeniu czopka starało się pochodzić, gdyż leżenie lub siedzenie może osłabić działanie preparatu.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz