Garderoba czy szafa wnękowa?

15 sierpnia 2018, dodał: EKSPERTKA

Garderoba czy szafa wnękowa? To pytanie zadaje sobie każdy, kto planuje budowę domu lub jest w trakcie urządzania mieszkania. Miejsce do przechowywania ubrań pełni ważną rolę – powinno być na tyle przestronne, by pomieściło wszystkie ubrania i akcesoria oraz by korzystanie z niego było wygodne. Oba rozwiązania – garderoby i szafy wnękowe – mają swoich zwolenników. Które wybrać? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od osobistych preferencji oraz od wielkości i układu mieszkania. Jakie plusy i minusy ma każda z opcji, gdzie umieścić garderobę lub szafę wnękową i jak je wyposażyć, by były funkcjonalne? Oto zbiór najważniejszych informacji na temat miejsca do przechowywania ubrań w mieszkaniu.

Szafa wnękowa – pojemna i nie rzucająca się w oczy

Szafy wnękowe cieszą się coraz większą popularnością. Mieszczą znacznie więcej niż standardowe szafy sklepowe, a przede wszystkim: lepiej się prezentują. Pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni i wypełnienie jej wygodnym, dopasowanym do potrzeb rodziny systemem przechowywania. To klient decyduje, jaki system woli: drążki, półki czy szuflady, oraz w jakiej ilości. Zabudowane od podłogi po sufit oferują mnóstwo miejsca i nie zbierają kurzu. Górne części szafy idealnie nadają się na składowanie ubrań nienoszonych w danym sezonie. Mogą też pełnić rolę dawnych pawlaczy – w niewielkim mieszkaniu każda strefa do przechowywania jest na wagę złota. Zaletą szaf wnękowych jest estetyczny wygląd i możliwość pełnej personalizacji. Zabudowująca wnękę szafa pozostaje niemal niewidoczna i nie rzuca się w oczy, nawet jeśli ma duże gabaryty. Nie przytłacza pokoju i nie musi stanowić głównego elementu wystroju. Stolarze produkujący szafy na wymiar oferują systemy w różnych wersjach kolorystycznych i stylistycznych, dzięki czemu szafa może być skrojona na miarę – nie tylko dosłownie, ale również jeśli chodzi o stylistykę.

Garderoba – mnóstwo miejsca do przechowywania

Inne chętnie stosowane rozwiązanie to garderoba – osobny pokój służący do przechowywania ubrań, butów, torebek. Garderoby znacznie różnią się od siebie wielkością i funkcją. Jedne są co prawda osobnym pomieszczeniem, ale mają wielkość szafy i służą jedynie do trzymania ubrań. Inne są na tyle duże, że dodatkowo mieszczą np. lustro i toaletkę. Duża garderoba z powodzeniem pomieści ubrania całej rodziny – nie ma wtedy konieczności wstawiania szafy w każdej sypialni, co pozwala na sporą oszczędność miejsca i lepsze wykorzystanie przestrzeni. Dobrze zaprojektowana garderoba oferuje dużo przestrzeni do wygodnego przechowywania ubrań i wszystkich akcesoriów. Rzeczy są dobrze wyeksponowane, a tym samym odnalezienie idealnej na dany dzień stylizacji nie sprawa żadnych problemów. Aranżując garderobę, można urządzić ją tak, by pozwalała na przechowywanie ubrań w ulubiony sposób: na wieszakach, półkach albo w szufladach, skorzystać z gotowych mebli albo wykonać zabudowę na zamówienie.

Co będzie lepsze: garderoba czy szafa wnękowa?

Które rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Każdy ma własne preferencje i możliwości, związane z wielkością i układem mieszkania. Na małym metrażu wydzielenie osobnej garderoby będzie sporym problemem, zwłaszcza jeśli np. w trzypokojowym mieszkaniu ma zamieszkać rodzina z dwójką dzieci, raczej nie można pozwolić sobie na potraktowanie jednego z pokoi jako garderoby. W takim przypadku warto wykorzystać wnęki i postawić w nich przestronne, ale nie zawierające zbyt wiele miejsca szafy wnękowe. To rozwiązanie idealne do małych mieszkań.
Garderobę najlepiej wydzielić już na etapie projektowania. Tę opcję warto przemyśleć budując stop. Garderoba wspólna dla całej rodziny albo niewielkie garderoby przy sypialniach pozwolą oszczędzić miejsce w pokojach i stworzyć w nich bardziej elegancką, przyjemną dla oka przestrzeń.

Gdzie w domu umieścić garderoby i szafy wnękowe?

Gdzie lokować miejsce do przechowywania ubrań w mieszkaniu? Zarówno garderobę, jak i szafę wnękową najlepiej lokować w sypialni lub w jej pobliżu, by rano i wieczorem, kiedy zmienimy ubranie, mieć do niej szybki dostęp. Dobrym rozwiązaniem może być też umieszczenie szafy w przedpokoju – nawet niewielkiej, przeznaczonej na przechowywanie ubrań wierzchnich, takich jak kurtki i płaszcze. Wiele osób decyduje się również na garderobę lub szafę wnękową w łazience, jednak trzeba pamiętać, że jeśli jest to łazienka wspólna, korzystanie z szafy może być utrudnione, jeśli inny członek rodziny bierze prysznic albo urządza sobie godzinną kąpiel.

Jak funkcjonalnie wyposażyć garderobę i szafę wnękową?

Zarówno garderoba, jak i szafa wnękowa, są wygodnymi miejscami do przechowywania ubrań, o ile zostaną odpowiednio zaprojektowane. Jeśli budujemy, lub zamierzamy zbudować dom warto rozważyć projekty domów z garderobą oferowane przez takie pracownie architektoniczne jak MG Projekt. W przypadku dużej garderoby można pozwolić sobie na zakup standardowych półek czy komód, w przypadku mniejszej garderoby oraz szaf wnękowych – najlepiej postawić na spersonalizowane systemy przechowywania. Wykonując zabudowę na zamówienie, można wybrać sposób przechowywania, który najbardziej się lubi: jedni lubią wieszać ubrania na wieszakach, inni wolą je składać. Warto pomyśleć o szufladach na bieliznę i drobne akcesoria, a także zamówić wygodny, wysuwany system do przechowywania obuwia. Jeśli szafa lub garderoba ma służyć kilku osobom, dobrym pomysłem będzie podzielenie ich i wydzielenie stref dla każdego członka rodziny, by uniknąć bałaganu i nieporozumień.

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Poprawa kondycji na rowerze
Polecam fajną stronkę https://fundacjamorska.pl nt uprawiania sportu, treningów, suplementów diety i odżywek dla sportowców....
Kredyt na szybko
Ja już od dłuższego czasu zastanawiam się nad zaciągnięciem kredytu, bo mimo dobrej...
Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Moim zdaniem takie ubezpieczenie to podstawa :)
Reklama sklepu
A próbowaliście reklamy w internecie? :)