1

Temat: Spoofing - jak nie dać się oszukać?

Spoofing to rodzaj oszustwa służącego do wyłudzania pieniędzy i wrażliwych danych. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, wyświetlanego na ekranie telefonu. Dzięki temu oszust może podszyć się pod prawdziwą instytucję, firmę, osobę.

Przykładowo oszust dzwoni "z numeru" banku lub komisariatu policji i przedstawia się nazwiskiem rzeczywiście pracującej w danej instytucji osoby. Mówi, że wykryto próbę oszustwa i zagrożone są czyjeś oszczędności, ale zostaną podjęte odpowiednie kroki mające temu je ochronić, po czym, aby uspokoić osobę, do której dzwoni, prosi o weryfikację... samego siebie. Ofiara może sprawdzić, czy numer, z którego odebrała połączenie, rzeczywiście należy do banku i czy jest w nim zatrudniona osoba, której nazwisko usłyszała. Są to dane prawdziwe, które można sprawdzić, więc czujność zostaje uśpiona. Następnie oszust prosi ofiarę o pewne dane. Ofiara, wiedząc, że wyświetlany numer rzeczywiście należy do banku i rzeczywiście pracuje w nim "Jan Nowak" podaje dane.

Jak się przed tym bronić, skoro oszuści mają coraz większe możliwości podszywania się pod prawdziwe instytucje?

2

Odp: Spoofing - jak nie dać się oszukać?

Po prostu trzeba wszystko weryfikować , dzwoniąc samemu do danej instytucji i przede wszystkim nie dokonywać przelewów bo nam każe ktoś kto sam do nas zadzwonił!!!