1

Temat: Jak odróżnić wypalenie zawodowe od depresji?

Objawy depresji są pod wieloma względami podobne do objawów wypalenia zawodowego. Brak energii, chęci podejmowania działań, brak poczucia sprawczości, coraz mniejsze zainteresowanie życiem zawodowym, brak rozwoju, takie przychodzenie do pracy z przymusu i z wyraźnym, trudnym do pokonania wysiłkiem.

Jak rozpoznać, czy to tylko wypalenie zawodowe czy już depresja?

Zdaniem psychologów zasadniczą różnicą jest to, że w wypaleniu zawodowym objawy dotyczą głównie pracy i środowiska z nią związanego, a to, co funkcjonuje oddzielone od życia zawodowego wciąż jest źródłem przyjemności, radości i zainteresowania. Czasami wręcz stanowi wytchnienie i odskocznię od wyniszczających i wypalających nas spraw zawodowych.

A czy Waszym zdaniem wypalenie zawodowe może skończyć się depresją i rozszerzyć na inne dziedziny życia?

2

Odp: Jak odróżnić wypalenie zawodowe od depresji?

Z moich obserwacji te oba zjawiska współistnieją....

3

Odp: Jak odróżnić wypalenie zawodowe od depresji?

Ciekawe, które zjawisko bardziej wpływa na drugie. Podejrzewam, że wypalenie zawodowe łatwo może doprowadzić do depresji, bo praca to jednak bardzo ważny obszar naszego życia. Wszystko, co złego dzieje się w naszym życiu zawodowym zawsze jakoś przenosimy na nasze ogólne samopoczucie i poziom satysfakcji życiowej, na życie prywatne, dom i relacje z ludźmi, na naszą wizję przyszłości, na poczucie rozwoju lub stania w miejscu, poczucie docenienia. Przecież praca to najczęściej 1/3 naszego dnia.

4

Odp: Jak odróżnić wypalenie zawodowe od depresji?

Człowiek niezadowolony ze swego życia jest często reż niezadowolony ze swej pracy i to się wzajemnie nakręca

5

Odp: Jak odróżnić wypalenie zawodowe od depresji?

Trochę błędne koło... Niezadowolony nie będzie czerpał satysfakcji z pracy, a męczący się w pracy nie będzie jej czerpał z życia. Od czego zacząć, żeby to przerwać?

6

Odp: Jak odróżnić wypalenie zawodowe od depresji?

Może od zmiany pracy albo małej przerwy od niej. Są takie urlopy zdrowotne, znajoma nauczycielka właśnie z tego powodu odeszła na rok na urlop ze szkoły, bo po 20 latach już była wypalona i bliska depresji...

7

Odp: Jak odróżnić wypalenie zawodowe od depresji?

Przypomniało mi to o nauczycielu, któremu dokuczali uczniowie. To był taki typ człowieka, któremu łatwo wejść na głowę. Podśmiewywali się z niego, miękki był, nieporadny taki, zagłuszany przez uczniów, którzy często nie słuchali jego poleceń. Zniknął na rok.

Wrócił tak odmieniony, że w życiu bym nie pomyślała, że człowiek może zmienić się aż tak.
Stanowczy, pewny siebie, wzbudzający respekt. Nikt mu więcej nie podskoczył. Totalna przemiana w zachowaniu, postawie, odbiorze. Praca przestała być dla niego miejscem, w którym jest źle traktowany, gdzie nie bardzo ktoś się z nim liczy.
Podziwiam, że w ogóle wrócił do tej samej placówki. Kilka lat później znalazł sobie nawet partnerkę, lekarkę, wzięli ślub, a wcześniej wytykano mu również to, że jest starym kawalerem.

8

Odp: Jak odróżnić wypalenie zawodowe od depresji?

no wiec, faktycznie objawy wypalenia zawodowego i depresji sa do siebie podobne, co moze mylic. jak masz brak energii, nie chce ci sie robic nic w pracy i czujesz sie jakby na sile tam chodzil, to moze to byc wypalenie. ale jak zauwazysz, ze nawet poza praca nic cie nie cieszy i nic ci sie nie chce, to juz moze byc depresja. psychologowie mowia, ze kluczem jest to, czy twoje negatywne odczucia dotycza tylko pracy, czy tez reszty zycia. jesli twoje hobby, spotkania z przyjaciolmi czy inne aktywnosci poza praca dalej sprawiaja ci radosc, to raczej to wypalenie. ale tak, niestety wypalenie zawodowe moze przerodzic sie w depresje, jesli nie zareagujesz na czas. sad najlepiej porozmawiac z kims, kto pomoze rozpoznac problem i da wsparcie. smile

9

Odp: Jak odróżnić wypalenie zawodowe od depresji?

No właśnie. To się może tak rozprzestrzeniać. Ktoś wymęczony całym dniem pracy może już nie mieć ochoty nawet na rzeczy, które sprawiały mu przyjemność. Chce tylko wrócić do domu, w którym i tak pewnie myśli tylko o tym, że jutro znowu ta katorga...