1

Temat: Skrobia oporna w leczeniu cukrzycy

Podobno dobrze jest w cukrzycy jeść zimny makaron i ziemniaki (np.  w sałatce ) bo wtedy nie podnosza cykru i ta skrobia ma wlasciwosci lecznicze na cukrzyce - może warto to wypróbować?

2

Odp: Skrobia oporna w leczeniu cukrzycy

Ja lubię zimny makaron, ale ze śmietaną i cukrem, więc to nic nie da w cukrzycy.

3

Odp: Skrobia oporna w leczeniu cukrzycy

Wg mnie trzeba unikać produktów z węglowodanami przy cukrzycy...

4

Odp: Skrobia oporna w leczeniu cukrzycy

Skrobia oporna na trawienie jest super, podobnie jak błonnik  - poprawia trawienie, zapobiega zaparciom.

5

Odp: Skrobia oporna w leczeniu cukrzycy

Przy studzeniu produktów zawierających skrobię, a więc ziemniaki, makarony, pieczywo, ryż, różne produkty mączne (nawet kisiel i budyń) dochodzi do zmian w strukturze skrobii. Takie jedzenie jest może mniej smaczne, ale ma też niższy indeks glikemiczny.

Chodzi o to, że surowa skrobia jest nieprzyswajalna. Podczas obróbki cieplnej jej cząsteczki pęcznieją, robią się kleiste i przyswajalne przez nasz organizm, łatwe do przekształcenia w przewodzie pokarmowym w glukozę, dlatego te produkty mają wysoki indeks glikemiczny.
To się dzieje nie tylko podczas gotowania ziemniaków, ale też np. podczas pieczenia chleba.

Po obróbce cieplnej zaczyna się proces stygnięcia, czerstwienia. I ta skrobia częściowo zmienia strukturę na oporną, która nie ulega enzymom trawiennym i trochę działa, jak Summerlove napisała, jak błonnik. Poza tym stanowi pożywkę dla mikroflory jelitowej. Przez tą oporność w trawieniu i przekształcaniu się na glukozę indeks wystygniętych/czerstwiejących produktów jest niższy niż świeżych.

Można je podgrzać, bo raz przekształcona skrobia już nie zmieni swojej formy z opornej z powrotem na przyswajalną. A pieczywo najlepiej jeść drugiego dnia po wypieczeniu.