1

Temat: Nerwica natręctw

Zetknęłyście się z tym problemem? Widzę u bliskiej osoby takie objawy - kilkakrotne wykonywanie jednej czynności, przesadne czyszczenie czegoś, bzik na punkcie dezynfekcji itp - dość absurdalnie to wygląda...

2

Odp: Nerwica natręctw

W takich sytuacjach najlepiej gdyby wypowiedział się specjalista, bo może naprawdę w tym przypadku chodzi o zwykły lęk przed zakażeniem...?

3

Absurdalnie, to prawda, ale w większości przypadków jest nieszkodliwe. Sama mam i mam kolegę, który ma, ale w stopniu... umiarkowanym. Kiedy byłam w podstawówce, miałam objawy bardzo nasilone, ale to jest nic w porównaniu z tym, co widziałam u sąsiadki mojej koleżanki. Ta pani nie potrafiła dotknąć klamki inaczej, niż przez papier. Około 40% dzieciaków z nerwica natręctw ma z nią problem również w dorosłym życiu. U mnie to się jakoś wyciszyło.

4

Szkodliwe jest wtedy, kiedy ktoś np. blokuj łazienkę bo 10 x myj ręce, albo nie może zebrać się do wyjścia bo 5 razy sprawdza czy gaz  i krany zakręcił. Dla takich ludzi jest najważniejsze wykonanie swoich rytuałów a nie terminy czy pilność innych spraw - i to działa rodzinie najbardziej na nerwy...