1

Temat: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Zapraszamy do udziału! Możecie wygrać świetne nagrody od marki Knorr - wspaniały zestaw garnków i buliony w aż 7 wariantach smakowych! Na Wasze wypowiedzi czekamy do 12 października, nagrodzimy 4 najciekawsze, a wyniki podamy 14 października.

Więcej o konkursie i nagrodach:
[url]http://urodaizdrowie.pl/jesienne-smaki-konkurs-na-forum-z-marka-knorr[/url]

Zapraszamy!

2

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Jesień kusi kolorami i aromatem dojrzałych warzyw i owoców z własnej działki, więc czerpię z nich pełnymi garściami i najczęściej gotuję zupę wielowarzywną 'na winie" - czyli z teogo co mi szieakurat nawinie:)
Ląduje w niej najczęściej marchew, pietruszka, fasola, cukinia, seler i por, a dodanie przyprawy i kostki bulionowej Knorr dopełniają kwintesencji smaku i mojego kulinarnego dzieła!

3

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Moja ulubiona potrawa, najbardziej jesienna w smaku i zdecydowanie jako pierwsza na liście potraw kojarzących mi się z tą porą roku, to zupa grzybowa! Jej przygotowanie nie jest zresztą takie proste i oczywiste, bo nigdy nie kupuję grzybów na targu ani w sklepie...Rozpoczyna się wczesnym wrześniowym rankiem, bo właśnie wtedy wyruszam na wyprawę w gęsty las... Oczywiście nie znajduje się on tuż za moim domem, więc najpierw jadę 25 km autem, a potem zostawiam je u znajomego gospodarza, zakładam kalosze, ciepłą kurtkę i płaszcz przeciwdeszczowy (bo o tej porze w lesie jest bardzo mokro) i o bladym świcie wchodzę do królestwa roślin i zwierząt w poszukiwaniu dorodnych okazów borowików i podgrzybków. W pierwszych promieniach wschodzącego słońca najłatwiej namierzyć te błyszczące od rosy kapelusze, wystające z mchu, liści i igliwia osypującego się z drzew... Wiem, że niestety w ten sposób pozbawiam pożywienia grasujące stadami w lesie ślimaki i inne stworzenia Boże, które też lubią grzyby, ale moje podniebienie przez cały rok tak bardzo tęskni do smaku zupy ze świeżo zebranych leśnych grzybków, że muszą mi wybaczyć:)
Po powrocie czyszczę je i dopiero wtedy zabieram się do gotowania. Niebiańskie zapachy, które opanowują wtedy cały dom, są najprawdziwszym dowodem na to, że już przyszła jesień!

4

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Super nagrody! Z nimi gotowanie nie tylko jesienią będzie baaardzo przyjemne!

Mnie najbardziej kojarzy się jesiennie barszcz czerwony, z dopiero co wydobytych z ziemi czerwonych buraków, które oddają cały swój piękny kolor i właściwości zdrowotne do przepysznego rozgrzewającego barszczyku, z którym żadne jesienne chłody i słoty mi niestraszne - polecam go Wam gorrrąco!

5

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Kolory jesiennych owoców i warzyw potrafią zachwycić i stworzyć na talerzu barwną kompozycję.Beta karoten to niezwykle skuteczny przeciwutleniacz-eliminuje z organizmu wolne rodniki,które są jedną z przyczyn starzenia się naszego organizmu.Z pewnością znajdziemy go w pomidorach,marchewce,czerwonej i żółtej papryce,dyni,brzoskwini i moreli oraz w natce pietruszce i selerze.

6

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Jesienna kolorowa tęcza na talerzu.Fioletowe,granatowe,ciemnoczerwone owoce i warzywa to zasługa antocyjanów,które są w nich zawarte.To kolejne ważne antyutleniacze,które zapobiegają alergiom,nowotworom,wrzodom i mają działanie przeciwgrzybicze.Najcenniejszym źródłem antocyjanów są owoce i warzywa o intensywnej fioletowej i granatowej barwie-jagody,jeżyny,śliwki,aronia,bakłażan.Jesienią smakuje pyszny placek ze śliwkami.

7

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Najbardziej z jesienią kojarzy mi się dynia.Króluje w mojej kuchni w różnej postaci - zupy krem,pasztetu,muffinek.Bardzo lubimy dynię i korzystamy z niej na maksa.Chętnie podzielę się jakimiś przepisami tongue

Ostatnio edytowany przez dariolka195 (2016-10-01 13:40:00)

8

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Zupa grochowa - pyszna, rozgrzewająca i sycąca! jesienią cała rodzina potrzebuje więcej kalorii, żeby zrobić zapasy tłuszczyku przed zimą:) Dlatego najczęściej gotuję teraz grochówkę, bo każdy ją je ze smakiem i nie nudzi się nawet dzieciakom:)

9

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Jesienią uwielbiam zapiekanki! Łączę warzywa w przepyszne zestawienia, dodaję ser i delektuję się ich smakiem e długie jesienne popołudnia...

10

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Szczególnie lubię bigos o tej porze, pachnący lasem i przyprawami, koniecznie z kiełbasą myśliwską. Potrawa ta dodaje mi energii i siły, tak potrzebnych do przetrwania szarych jesiennych dni...

11

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Najbardziej jesienna potrawa to przecież gęsta zupa porowa - właściwie krem, który przez swój zielony kolor wnosi nieco optymizmu w moją jesienną depresyjkę spowodowaną brakiem słońce -=a - choć w tym roku nas ono jeszcze rozpieszcza, ale wiem, ze niedługo będę musiała tą zupką podreperować nastrój, gdy nadejdą październikowe szarugi...

12

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Jesienią zaglądam do węgierskiej kuchni i przyrządzam gulasz - mięsko, papryka i ostre przyprawy rozgrzewają mnie i sprawiają, że krew krąży szybciej, zapewniając mojemu ciału optymalną temperaturę, żebym nie marzła nawet gdy na dworze jest tylko kilka stopni! Dlatego ta potrawa najbardziej kojarzy mi się z jesienią!

13

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Czekając na jesień najbardziej czekam na ... śliwki! Ciasto ze śliwkami to mój nr 1 każdej jesieni i to ono mi się kojarzy najbardziej jesiennie! Uwielbiam smak dojrzałych, soczystych śliwek na kruchym cieście czy w bułeczkach drożdżowych!

14

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Jesienią szczególnie lubię jeść lekkie, ale rozgrzewające zupy, więc króluje rosół! Nie tylko w niedzielę, ale też zawsze, kiedy mogę sobie pozwolić na dłuższe przygotowanie obiadu... Popijam go sobie patrząc za okno i ciesząc się domowym ciepełkiem, gdy wokół wiatr i deszcz...

15

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Sos grzybowy to dla mnie najbardziej jesienne danie, do tego kasza lub ziemniaczki, dużo śmietany i mamy niebo w gębie! Wreszcie nie jest to sos pieczarkowy tylko z prawdziwych polskich grzybów zebranych w lesie! Pachnie i smakuje obłędnie!!!

16

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

kasia001 mmm grzyby uwielbiam pod każdą postacią,często też przygotowuję,głównie w formie sosów,ale też zapiekanek,farszu do mięs.

17

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Dynia i zupa dyniowa to najlepsze symbole jesieni! Nie tylko do straszenia w Halloween, ale też na talerzu sprawdza  się to warzywo... Poza zupą polecam placuszki z dyni, złote niebo w gębie!

18

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Zupy-krem z dyni z dodatkiem imbiru super działają na rozgrzanie,na przeziębienie szczególnie jesienią.

19

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Dla mnie najbardziej kojarzy się z jesienią bigos, pełny kalorii i aromatu, a smakuje jak za dawnych szlacheckich czasów. Potrawa typowo polska, z tradycją i do dziś doceniana także za granicą!

20

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Jesienią uwielbiam gotować gęste lecza z wszelkich warzyw! Nie muszą być ostre, bo nie gustuję w takiej kuchni, ale pełne smaków jesieni, którymi obradza mój przydomowy ogródek. Dodaję do nich trochę mięsa i dużo ziół oraz przypraw, by cieszyły moje podniebienie jeszcze bogatszym smakiem:)

21

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Z jesienią najbardziej kojarzy mi się... szarlotka! Lubię te jesienne popołudnia, które mogę spędzić nad aromatyczną herbatą  i tym pysznym ciastem z jabłkami z własnej działki...

22

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Dla mnie takim daniem jest zupa z kapusty, którą gotuję tylko i wyłącznie jesienią i dlatego kojarzę ją tylko z tą porą roku:)

23

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Moja najbardziej jesienna potrawa to gulasz! Dodaję do niego jesienne warzywa i sycące kawałki mięsa, żeby nabrać sił przed długą i mroźną zimą...

24

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Dla mnie symbolem jesieni są kapuściane głowy, które co roku o tej porze widzę na targowiskach  i aż kuszą, by z nich przygotować i kapustę na słodko, i kiszoną, i lekki kapuśniak, który uwielbiałam już jako dziecko, i wreszcie bigos, tak uwielbiany zwłaszcza przez męską część mojej rodziny... Słowem - kapusta jesienią oznacza dla każdego coś dobrego (i pożywnego) !

25

Odp: Która z potraw najbardziej kojarzy się Wam z obecną porą roku?

Do jesiennych skarbów należy dynia.Cieszmy się nią bo to produkt naprawdę sezonowy,znikający bezpowrotnie do kolejnej jesieni.To królowa jesiennego stołu.Pyszny jest krem z dyni z mleczkiem kokosowym i curry.
Składniki....1 łyżka czerwonej pasty curry,1 kg dyni,1 litr wywaru jarzynowego lub z kurczaka, 400 ml mleczka kokosowego,1 duża łagodna papryczka chili,1 pęczek świeżej kolendry.
Przygotowanie.....W garnku  rozgrzewamy pastę curry,dusimy przez ok.1 minutę.Wlewamy wywar,gotujemy,dokładamy obraną i pokrojoną w kawałki dynię,gotujemy ok.10 minut.Miksujemy na gładki krem,dodajemy mleczko kokosowe,gotujemy.Przelewamy do miseczek i dekorujemy świeżą kolendrą i papryczkami.