1

Temat: Odleżyny, odparzenia

jak je leczyć, jak im zapobiegać? moja babcia od kilku tygodni leży w łóżku, nie jest w stanie się nawet sama przekręcić. Ciało robi się miejscami czerwone i piekące. Jak dbać, jakie ubrania zakładać, czym smarować?

2

Odp: Odleżyny, odparzenia

Z tego co wiem, to mega ważne jest łóżko na jakim się śpi. Wiem, że są takie specjalne. W tym roku WOŚP zaopatrzyła w takie kilka szpitali i pamiętam, że mówili, że przy leczeniu odleżyn są one kluczowe.

3

Odp: Odleżyny, odparzenia

Ważne jest, żeby często zmieniać pozycję chorego, tak aby ucisk na daną część ciała nie trwał nieprzerwanie zbyt długo. Warto też oklepywać te zaczerwienione miejsca i smarować jakimś kremem ochronnym.

4

Odp: Odleżyny, odparzenia

Tak, materac odleżynowy jest istotny i częste wietrzenie pomieszczenia. Na odparzenia zaopatrz się w dobry krem np. Sudocrem, który radzi sobie z takimi zaczerwienionymi miejscami i zapobiega powstawaniu nowych. Dobrze regeneruje obtarty naskórek.

5

Odp: Odleżyny, odparzenia

tak wiem że przydałoby się specjalne łóżko albo materac ale na razie nas nie stać (to nie są małe pieniądze). Mamy tylko specjalną poduszkę. Za radą smarowałam Sudocremem i przekręcałam i jest lepiej. Babcia jak jej posmarowałam to aż odetchnęła z ulgą.

6

Odp: Odleżyny, odparzenia

Przede wszystkim kup materac przeciwodleżynowy. To jest podstawa. No i sudocrem myślę. Najlepiej jakbyś popytała lekarza babci no i koniecznie poczytaj o tym w internecie. Tutaj [url]http://klubseniora.pl/[/url] może coś znajdziesz. Ogólnie odleżyny są paskudne i lepiej do nich nie dopuszczać.

7

Odp: Odleżyny, odparzenia

Codziennie myć ciało, miejsca narażone na ucisk
dobrze osuszyć   
Dbać o czystość bielizny osobistej i pościeli
Unikać wilgotnej i mokrej bielizny
Stosować miękkie ubranie
Codziennie prześcielić łóżko a prześcieradło dobrze
naciągnąć,
Regularnie zmieniać pozycję ciała, uwzględniając
ułożenie na obu bokach, plecach i brzuchu
Korzystać z materacy przeciw odleżynom
krytych skóra owczą
na miejsce narażone na ucisk ( pośladki, pięty, łokcie )
Stosować masaże, oklepywanie, nacieranie
spirytusem salicylowym, wcieranie kremu
propolisowego

8

Odp: Odleżyny, odparzenia

kup materac przeciwodleżynowy, np. zmiennociśnieniowy z elektryczną pompką, z pianogumy, profilowany na kształt pojemników do przenoszenia jaj, lub wodny (dostępne są one w sklepach zaopatrzenia medycznego);
jeśli nie masz takiego materaca, wyłóż łóżko owczą skórą, która zmniejsza ucisk i utrzymuje skórę w dobrym stanie (rada ta dotyczy zwłaszcza osób wyniszczonych);
stosuj środki zabezpieczające przed uciskiem, np. wałek do podpierania nóg, by nie opierały się stale na piętach, „budkę" utrzymującą kołdrę z dala od ciała, gumowe kółka, które podkłada się pod zmienione miejsca na skórze (kółko trzeba ułożyć tak, by zaczerwienione czy stwardniałe miejsce znalazło się w środku obręczy). Możesz też zagrożone odleżynami miejsca zabezpieczyć specjalnym opatrunkiem (np. granuflex extra thin);
systematycznie zmieniaj bieliznę i pościel chorego. Często naciągaj prześcieradło i usuwaj okruszki, często oklepywać miejsca narażone na odleżyny..

9

Odp: Odleżyny, odparzenia

Myślę, że tu może pomóc [url=http://www.hotel-expert.com.pl]producent materacy w dobrej cenie[/url], gdyż podstawą jest dobry materac, który będzie odpowiednio amortyzował, aby odleżyny nie powstawały.

10

Odp: Odleżyny, odparzenia

Przede wszystkim trzeba zainwestować w dobre [url=http://hilding.pl/kategoria/materace-piankowe_1_1.html ]materace termoelastyczne[/url] zapobiegające powstawaniu odleżyn.

11

Odp: Odleżyny, odparzenia

Na odleżyny potrzeba też masaży, smarowania odpowiednimi preparatami, sam materac nie wystarczy...

12

Odp: Odleżyny, odparzenia

Też kupiłem dla swojej mamy materac zmiennociśnieniowy. Rzeczywiście pomógł i trudno się bez nich obyć, ale masaże i inne zabiegi też oczywiście są bardzo potrzebne.

Ostatnio edytowany przez Jacek267 (2015-09-15 10:30:48)

13

Odp: Odleżyny, odparzenia

Znam ten problem, kiedy ponad tydzień musiałam leżeć w łóżku, czułam taki dziwny ból, skóra jakby zaczęła oddzielać się od mięśni w okolicach pośladków... Okropne uczucie. Współczuję tym chorym, którzy leżą ciągle, bo to okropny problem i samo przewracanie z boku na bok nie wystarczy...

14

Odp: Odleżyny, odparzenia

Na odparzenia jest niezawodny domowy sposób - mąka ziemniaczana;) Ale trzeba utrzymywać higienę i suchość w tym miejscu inaczej nie zadziała.

15

Odp: Odleżyny, odparzenia

Ciekawostką jest to, ze odleżyny robią się też w ustach pod protezami czy dodanymi sztucznymi zębami i ciekawe jak sobie z tym radzić...

16

Odp: Odleżyny, odparzenia

Skórę z odparzeniami należy delikatnie przemywać preparatami powierzchniowo nieczynnymi, na przykład solą fizjologiczną. Najlepiej unikać silnych środków, na przykład mydeł. Następnie na odparzenia skórne należy nałożyć pielęgnujące kosmetyki zawierające w składzie cynk, alantoinę, pantenol. Aby zniwelować skutki długotrwałego przebywania w jednej pozycji, możemy skorzystać ze środków przeznaczonych do regeneracji tkanek dotkniętych zmianami martwiczymi. Maści na odleżyny oraz przeznaczone do tego celu kremy i balsamy działają na powierzchnię skóry, ograniczając i niwelując powstawanie martwic.