1

Temat: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

A jeśli tak to w jaki sposob? Czy założyliście konto oszczędnościowe? Czy może odkładacie pieniadze na lokatę? Dla mnie rodzice oszczędzali za co jestem im wdzieczna. Chciałabym coś takiego podarować również mojemu dziecku.

2

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Moi rodzice założyli starszej siostrze książeczkę mieszkaniową pod koniec lat 80. i po transformacji politycznej okazało się, że zgromadzony wkład nie jest wiele wart. Podobnie jest z tymi polisolokatami, które reklamują banki, lepiej w to nie wchodzić.

3

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Powiem Ci,że sama ostatnoi się nad tym zastanawiałam bo jednak chciałabym coś dać dzieciom jak wejdą w przyszłośc. Zalożyłam synowi i córce fundusz powierniczy. Doradca podpowiedział na,że obecnie jest to o wiele lepsza metoda na oszczędzanie niz lokaty, kóre jak sama mozesz sobie zobczyć są bardzo niski oprocentowane. Możesz się jeszcze zastanowić nad innymi funduszami inwestycyjnymi.

4

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Jeśli już się decydujesz na lokatę to musisz zdać sobie jedną sprawę, że teraz oprocentowanie jest bardzo niskie. Kwota włożona na roku będzie śmiesznie mała. W porównaniu z wcześniejszymi latami. Przyszłość dzieci jest bardzo ważna. Razem z mężem chcemy aby w nią wystartowały prawidłowo i możliwie jak najlepiej.

Ostatnio edytowany przez dariaa22 (2015-10-08 13:52:11)

5

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Też marzymy o zapewnieniu czegoś w takim klimacie naszym dzieciom.
Ale przecież wiadomo, że coś takiego to spora kasa. Jednak fajnie jeśli nasze dzieci mogłyby startować z własnym mieszkaniem.

6

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Myślę, że takie zapewnianie dzieciom wszystkiego już na start trochę je rozpieszcza i nie uczy samodzielności.. Jak dostaną mieszkanie, to będą się spodziewać potem samochodu i czegoś kolejnego... Warto uczyć dzieci, że same  też muszą wziąć się do pracy, a nie tylko czekać na datki od rodziców... Chyba że zamierzacie pracować do śmierci i spełniać zachcianki dorosłych już dzieci.

7

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Wszystko co do tej pory się dorobiliśmy ,to i tak zostanie dla dziecka do grobu tego nie zabiorę .Uważam ,że moje dziecko potrafi oszczędzać,bardziej niż mój mąż .

8

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Gdybym miała dzieci to pewnie sen z powiek spędzałaby mi obawa, że nie są zabezpieczone, tyle że teraz jest program 500+ i można coś odłożyć.

9

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Oczywiście, że tak - trzeba oszczędzać. Mnie tego uczono od dziecka, moja mama odkładała dla mnie i brata, nie wyobrażam sobie robić inaczej.

10

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Hera, postawa Twoich rodziców jest godna naśladowania.

Moja starsza siostra miała książeczkę, ale dla mnie już nie odkładali. Kieszonkowego także nie dostawałam i w już wieku lat nastu (potem też) wyszło, że nie potrafię gospodarować pieniędzmi, bo i niby jak miałam się tego nauczyć, więc sama dla siebie także nie byłam w stanie odłożyć. Musiałam się tego wszystkiego uczyć na własnych błędach.

Zdecydowanie lepiej jest i odkładać w miarę możliwości, i uczyć takiej gospodarności finansowej od małego, ponieważ obracanie pieniędzmi jest w naszym świecie jedną z podstawowych umiejętności koniecznych do posiadania niezależności, samodzielności, zaradności.
Ponadto w życiu mogą spotkać dziecko nieprzewidziane trudności wymagające nakładów finansowych w wieku, w którym jeszcze nie są w stanie pokryć ich z własnych środków i wtedy takie zabezpieczenie w postaci odłożonych przez rodziców pieniędzy może uratować.

11

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Widzisz, moja starsza siostra dostawała kieszonkowe, a i tak do dziś (ma lat 38) nie potrafi zaplanować wydatków tak, żeby najpierw kupić to, co potrzebne, a potem wydawać na przyjemności... Potrafi ok. 20-go nie mieć już ani grosza, bo biega po promocjach, nie dotarło jeszcze do niej, że promocje są CIĄGLE.

12

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Kasę z 500 + można przeznaczyć na obligacje - co myślicie o takim sposobie oszczędzania dla dzieci?

13

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

[quote=malinka]Widzisz, moja starsza siostra dostawała kieszonkowe, a i tak do dziś (ma lat 38) nie potrafi zaplanować wydatków tak, żeby najpierw kupić to, co potrzebne, a potem wydawać na przyjemności... Potrafi ok. 20-go nie mieć już ani grosza, bo biega po promocjach, nie dotarło jeszcze do niej, że promocje są CIĄGLE.[/quote]
Tu masz rację, czasami nie wystarczy, że ktoś miał możliwość nauczyć się gospodarowania pieniędzmi zanim wpadła mu w ręce własna wypłata. Eks potrafił w 15 minut pozbyć się miesięcznego wynagrodzenia w salonie gier. Jednak na czymś trzeba się nauczyć... najlepiej, z tego co widzę, na własnych błędach.
A promocje... rzeczywiście są ciągle. Uwaga bardzo słuszna.

14

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Czasem promocją tylko się nazywają bo w sklepie za rogiem te same rzeczy są bez promocji i taniej:)

15

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Jednych cieszy górka kasy na koncie, a innych górka rzeczy w domu;)

16

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Jest też fajna lokata na start na 4%.
Tylko, że ono ma jedną wadę, te wielkie procenty to wynikają z kolejnych lat oszczędzania i są w formie premii, a ta premia jest liczona dla danego roku oszczędzani. Z kolei cała reszt pieniędzy leży na bazowym, zmiennym oprocentowanie na poziomie 1,3% mniej więcej.

17

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Dzieci trzeba wychować, nauczyć ich pracy, pomóc zdobyć wykształcenie przynajmniej takie jakie my mamy. Potem jak wejdą w wiek produkcyjny muszą dawać sobie radę samemu. Oczywiście można zająć się wnukami, ale oszczędzanie by mogli sobie kupić mieszkanie to już nie dla mnie. Oni muszą mieć taką pracę by sobie sami na to zarobili. Skoro dochowaliśmy się wnuków to chyba możemy już trochę sobie odpocząć i pomyśleć o sobie.

18

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Ja oszczędzam, by inwestować w siebie. A inwestuje w szkolenia, które... mówią o oszczędzaniu, o biznesie. Można zatem powiedzieć, że koło się zamyka smile Kiedyś za to będzie mnie stać na własny dom z ogrodem big_smile

Ostatnio edytowany przez makalica87 (2017-02-20 10:59:43)

19

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Ja mam osobno konto oszczędnościowe dla siebie i męża i osobno dla dziecka. Dziecku odkładam symboliczne 50 zł/msc, dostanie te pieniądze na 1 rok studiów, o ile pójdzie wink

20

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Cóż ja oszczędzam ogólnie. Mam konto  i tam odkładam nawet małą kasę. A potem za te pieniądze np. jedziemy z rodziną do ZOO, na wakacje itd. Zależy ile się uda przez rok odłożyć.

21

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Trzeba oszczędzać pieniądze, ja staram się odkładać nawet drobne kwoty, moim zdaniem niezależnie od dochodów można to robić. Wiele osób w ogóle nie panuje nad wydatkami, ja też tak kiedyś żyłam, ale jak posiada się rodzinę trochę zmienia się podejście.

22

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Jak to wygląda teraz, kiedy mamy 500+?
Czy rodzice chętniej odkładają dla dzieci?
Dzieciak mojej koleżanki po prostu żąda więcej pieniędzy na swoje potrzeby, bo skoro to dla niego, to wydaje mu się, że może już teraz w  pełni tym dysponować hmm

23

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Dokładnie, przy dzieciach trudno oszczędzić nie mając dużych dochodów, a gadżetów dla dzieci jest coraz więcej - no i podrożały, bo firmy też chcą zarobić na 500+ wink

24

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

Z czego tu oszczędzić jak na bieżąco są duże wydatki?

25

Odp: Czy oszczędzacie dla swoich dzieci?

To prawda.
Nie mam dzieci i tak naprawdę nie bardzo mam komu zostawić to, czego się dorobię. Zresztą prognozy są takie, że emerytury w czasie, gdy będę w wieku emerytalnym będą 4-krotnie mniejsze niż teraz, więc chyba nie będę miała nawet co zostawić.