1

Temat: Osadzający się kamień

Jakie macie sposoby na osadzający się kamień ? Ale własnie nie tylko w czajniku ?
Ale tez np w ekspresie ?

2

Odp: Osadzający się kamień

Ja używam dzbanka filtrującego, dzięki któremu woda ma nie tylko niezły smak, ale też kamień się niemal nie osadza.

3

Odp: Osadzający się kamień

Do zagotowanej wody (wrzątku - ok. 1l.) w czajniku wsyp opakowanie kwasku cytrynowego i pozostaw na 10-15 minut. Wylej, wypłucz i gotowe! Nie śmierdzi, nie jest szkodliwe (niebezpieczne wręcz, gdy się zapomni) dla zdrowia. Gdy kamienia jest dużo, można przez moment wodę z kwaskiem pogotować.

Ostatnio edytowany przez inecka (2015-05-16 16:15:31)

4

Odp: Osadzający się kamień

Kwasek jak najbardziej, ale to jest rozwiązanie krótkotrwałe. Woda jest twarda, a do tego zawiera różne paskudztwa, które wpływają na powstawanie kamienia. Dlatego trzeba się pozbyć tych substancji z wody, a najlepiej dokonać tego poprzez jej filtrowanie.

5

Odp: Osadzający się kamień

ocet dodany do wody lepiej działa

6

Odp: Osadzający się kamień

Olusia, do wszystkiego tą wodę z dzbanka dajesz ?
Do czajnika ok dodaję też kwasek cytrynowy co jakis czas.
A ekspresy jak czyścicie ? Bo przecież też się tu osadza kamień

7

Odp: Osadzający się kamień

Ja nie lubię czyścić octem bo śmierdzi cały dom, kwasek cytrynowy jakoś nie zauważyłam większych skutków, kiedyś miałam jakiś środek w biedronce chyba kupiłam też nie do końca się sprawdził.

8

Odp: Osadzający się kamień

[quote=Diabela]Olusia, do wszystkiego tą wodę z dzbanka dajesz ?[/quote]
Do wszystkiego. Do picia i do gotowania na kawę, herbatę i zupy. W zasadzie zapomniałam już co to kamień.

9

Odp: Osadzający się kamień

Pozwolę sobie sprostować wink "Kamień" to nie paskudztwa, tylko wapń i magnez. Wodę warto filtrować, bo usuwa się wtedy chlor, metale ciężkie, pestycydy, co znacznie poprawia walory smakowe wody i sprawia, że staje się ona zdrowsza. Ale wapń i magnez na szczęście nie są usuwany całkowicie, tylko ograniczane na tyle właśnie, żeby nie niszczyć urządzeń, o około 50%.

10

Odp: Osadzający się kamień

Noo tak, ale po jakimś czasie i tak nazbiera się osadu na tyle, że trzeba go usunąć, a z drugiej strony jesteśmy w stanie sobie filtrować wodę do czajnika czy ekspresu, ale już ze zmywarką, pralką nie jest tak łatwo bo potrzebna jest bieżąca woda pod ciśnieniem. No i wtedy pozostaje się ratować odkamieniaczami.

11

Odp: Osadzający się kamień

Musiała bym spróbować z tym filtrowaniem wody. I zobaczyć jakie będą skutki

Magda a ten odkamieniacz masz ?? Jak go używasz ?? Wlewa się i zostawia na jakiś czas ??
Brzmi ciekawie... o odkamienieniu zmywarki czy pralki nawet nie pomyślałam...

12

Odp: Osadzający się kamień

U mnie tak straszny kamień w wodzie, że boję się myśleć  co się dzieje w pralce - patrząc na same kubki i czajnik. Nie miałam świadomości że są środki do czyszczenia z electroluxa.

13

Odp: Osadzający się kamień

a coś do odtłuszczania też mają?

14

Odp: Osadzający się kamień

[quote=Tusia]U mnie tak straszny kamień w wodzie, że boję się myśleć  co się dzieje w pralce - patrząc na same kubki i czajnik. [/quote]
No też nie miałam świadomości, ale kupiłam. I jestem bardzo zadowolona.
Przynajmniej widzę że mniej się go osadza w czajniku i ekspresie. Nie wiem jeszcze jak zmywarka.

15

Odp: Osadzający się kamień

sposoby

1. Coca-cola - o tym popularnym napoju krążą, mające zniechęcić nas do picia go, pogłoski, że służy on do czyszczenia rur. Nie wiem, jak jest z rurami, ale z niewielkim kamiennym osadem cola daje sobie radę całkiem nieźle. Wystarczy wlać szklankę napoju do czajnika, dolać trochę wody i zagotować. Aby zwiększyć efekt, można dodać do mieszaniny łyżkę sody oczyszczonej.

2. Obierki ziemniaczane - wystarczy napełnić czajnik obierkami, zalać wodą i zagotować. Następnie wymienić wodę (nie obierki) i ponownie zagotować.

3. Sok z cytryny - osad z dna czajnika pomoże usunąć szklanka soku z cytryny. Po ok. godzinie można wylać sok z czajnika i opłukać go wodą. Można także przetrzeć ścianki czajnika połówką cytryny.

16

Odp: Osadzający się kamień

Ocet zmieszany z wodą też odkamienia...

17

Odp: Osadzający się kamień

Ja mam sprawdzony babciny sposób - co jakiś czas gotuję w czajniku pokrojone ziemniaki w osolonej wodzie:)

18

Odp: Osadzający się kamień

milky, nie słyszałam o tym. Czajnik czyści się wtedy na błysk?

19

Odp: Osadzający się kamień

To może zróbmy tak, że raz w tygodniu cały obiad będzie gotowany w czajniku:)

20

Odp: Osadzający się kamień

U mnie kamień osadzał się na wannie, w postaci zacieków, pozbyłam siego mleczkiem do czyszczenia - nałożyłam na 5 minut, po czym zmyłam szorstką ściereczką, kamień zszedł bardzo dobrze:)

21

Odp: Osadzający się kamień

Najlepiej wycierać wodę z brzegów wanny zaraz po kąpieli, wtedy nie będzie kamienia w tych miejscach

22

Odp: Osadzający się kamień

Dobry sposób i skuteczny ale nie zagotowuję tego octu tylko na noc wlewam i rano mam od kamieniowane , rano wylewam i wlewam trochę wody i na krótko zagotowuję i po kłopocie . można też użyć kwasku cytrynowego ale ocet jest według mnie skuteczniejszy

23

Odp: Osadzający się kamień

[quote=primma]Najlepiej wycierać wodę z brzegów wanny zaraz po kąpieli, wtedy nie będzie kamienia w tych miejscach[/quote]
gorzej jak Ci się osadza, no koło odpływu, wtedy już raczej nei ma jak wycierać..
Albo co gorsza jak Ci kapie kram i nie ma kto naprawić

24

Odp: Osadzający się kamień

Na trudne osady z wody są dobre mleczka do czyszczenia, tylko trzeba zostawić na parę minut żeby zadziałały i dopiero zetrzeć.

25

Odp: Osadzający się kamień

Też używam kwasku cytrynowego.
A jak dokładnie wyczyścić czajnik na zewnątrz?
Chodzi mi o taki z gwizdkiem.