1

Temat: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Zapraszamy do dyskusji! Najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy wspaniałymi zbiorami opowieści inspirowanych  legendami pt. "Bajduły Świętokrzyskie"!

2

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Wszystko zależy od tego, czy rodzice lub dziadkowie zadbają o kształtowanie gustu czytelniczego od najmłodszych lat życia dziecka. Z mojego dzieciństwa pamiętam, że w domu zawsze było pełno książek, w tym właśnie tych o tradycjach i legendach polskich, które czytałam nawet po kilka razy. Do dziś pamiętam ich bohaterów i wiem, że bez tych lektur moje dzieciństwo byłoby pozbawione pewnej magii, wiary w niesamowite opowieści... Dlaczego więc miałabym pozbawiać dostępu do nich w przyszłości moje własne dzieci?

3

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Mój siostrzeniec na szczęście przeszedł już fazę fascynacji Harrym Potterem i teraz podsuwamy mu bardziej poważne lektury, np. zaczytane przeze mnie i siostrę kilkanaście lat temu "Baśnie i legendy ziemi radomskiej"... Wiadomo, że obrazków do oglądania tam za bardzo nie ma, ale Patryk uwielbia słuchać ich przed snem, więc na zadane tu pytanie mogę spokojnie odpowiedzieć, że TAK !

4

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Myślę, że jak najbardziej dzieci mogą być zainteresowane poznawaniem legend - przecież to na ich podstawie powstają te wszystkie hollywoodzkie produkcje o magicznych stworach i niesamowitych światach... Trzeba tylko zachęcić dziecko do sięgnięcia po taką literaturę, pokazując, że to, co sprawdzone na wcześniejszych pokoleniach, też jest warte uwagi...

5

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Odpowiedź na takie pytanie jest tylko jedna: oczywiście! Moja córeczka wręcz dopomina się, żebym jej czytała po raz setny o smoku wawelskim czy Wandzie co nie chciała Niemca! Uwielbia legendy o Czechu, Lechu i Rusie, o powstaniu Warszawy, o złotej kaczce... Te opowieści bardzo rozwijają jej wyobraźnię i uczą jak żyć!

6

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

A ja, choć już nie jestem dzieckiem, ciągle jestem pod wrażeniem tamtych opowieści, bo to były moje pierwsze lektury... Oczywiście współczesne dzieci mają wiele alternatywnych rozrywek, np. gry komputerowe, więc do legend już nie będzie ich tak ciągnęło jak w czasach, gdy książka zastępowała najnowsze zdobycze techniki...

7

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Moja siostrzenica ma póki co 4,5 roku i może dlatego jest zafascynowana staropolskimi legendami, które czytają właśnie w przedszkolu - opowiadała mi ostatnio z przejęciem "o takim królu, którego zjadły myszy" zastanawiając się głośno, dlaczego król nie wziął do swojej obrony kotów...? Widać więc, że legendy przemawiają do niej, prowokują do przemyśleń... A przedszkolance chwała za to, że mimo unowocześnionego planu nauczania znajduje czas i chęci żeby dzieciom przekazać wiedzę na temat tych nieco mitycznych, ale jednak początków naszej historii....

8

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Jak obserwuję dzieci znajomych, to one mają już swoje inne książeczki, nie zauważyłam u żadnego żeby czytało cos związanego z legendami... Po prostu czasy się zmieniły i już inne tematy interesują najmłodszych, trudno z tym walczyć

9

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Dzieci same wybierają tematy książek, które mogą je zainteresować i legendy raczej przypadną do gustu dziewczynkom. Oczywiście jeśli ich rodzice zadbają o to żeby miały dostęp do takich książek, bo jak widzę, coraz częściej książkę zastępuje telewizja czy komputer, smutne...

10

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

U młodszych dzieci na pewno legendy są popularne, bo ich tematyka jest przecież bliska baśniowej: w nich także spotykamy piękne księżniczki, odważnych rycerzy i groźne smoki, zdarzają się też cuda, a dzieci lubią słuchać niesamowitych opowieści... Dziewczynki utożsamiają się np. z dziewciami, które chce pożreć żądający ofiar smok, a chłopcy z dzielnymi rycerzami, którzy je muszą ratować smile

11

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Współczesne dzieci są tak przekorne, ze podejrzewam, iż większość wolałaby być tymi smokami pożerającym młode dziewczęta;) W końcu większość filmów i książek dla nich kultywuje przemoc...

12

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Myślę, że wszystko zależy od formy, w jakiej dzieci zostaną zapoznane z legendami. Jeśli będą to kolorowe publikacje, pełne ciekawych obrazków, a dodatkowo np. w przedszkolu lub szkole dzieci będą mogły same przygotować przedstawienie na podstawie legendy, to mogą one być atrakcyjną lekturą.

13

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Ach, legendy... Pamiętam jak sama je podczytywałam u dziadków zaraz jak nauczyłam się samodzielnie czytać. To oni wprowadzili mnie w ten magiczny świat, pozwalając buszować po dużej bibliotece, gdzie było tak dużo starych mądrych  książek... Teraz ten ogromny księgozbiór leży praktycznie nieużywany, bo młodsze pokolenie naszej rodziny ma już swoje "rozrywki", niezbyt związane z czytelnictwem... Po prostu - czasy się zmieniły i gusta też...

14

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Myślę, że legendy nadal mogą pobudzać dziecięcą wyobrażnię, szczególnie, gdy są elementem wycieczki, zwiedzania - dla maluchów to atrakcyjne dowiedzieć się, ze tu mieszkał smok, a tam nocami przechadza się duch księzniczki smile

15

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Każe dziecko powinno mieć spaniałe dzieciństwo, a bez tych niesamowitych opowieści o dawnych wiekach, pięknych księżniczkach, straszliwych potworach i ukrytych gdzieś skarbach - nie miałoby ono tej magii... Dlatego uważam, że dzieci powinny mieć w "lekturach obowiązkowych" właśnie legendy oraz baśnie, bo to one poruszają dziecięcą fantazję, pozwalają wyrobić w maluchach zamiłowanie do poznawania ciekawych historii i sprawiają, że wyrosną z nich wspaniali, oczytani dorośli!

16

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Dzieci, tak jak dorośli, mają różne gusty... Jedne lubią gry, inne puzzle, a jeszcze inne - książki. Dlatego zawsze, w każdych czasach również legendy znajdą swoich małych czytelników, którzy będą woleli czerpać z nich wiedzę niż spędzać czas przez telewizorem czy komputerem. Postęp czy zmiana gustów nie ma tu nic do rzeczy - tylko zawarte w nich treści muszą być dostosowane do wieku i poziomu percepcji dziecka.

17

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Moje młodsze rodzeństwo jest teraz właśnie na etapie czytania takich książek, i muszę przyznać że bardziej wciągają one moją siostrę niż brata, może dlatego że on jest bardziej nastawiony na wspólne spędzanie czasu z kolegami, a siostra to taki raczej mól książkowy wink

18

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Legendy mogą być atrakcyjne dla dzieci, jednak w obecnych czasach trzeba zadbać o to, żeby były "podane" w pomysłowej formie - może np. gry planszowej lub puzzli? Mojemu chrześniakowi zawsze kupuję coś takiego, co poza zabawą zapewni mu rozwój, a na pewno legendy są ku temu dobrym materiałem.

19

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Przy okazji wielkich porządków niedawno przeglądałam na strychu stare zakurzone podręczniki do podstawówki, z jakich uczyła się moja starsza siostra. Pełno w nich właśnie takich tekstów jak legendy czy podania. W moich książkach już ich nie było, a szkoda, bo dopiero teraz poznałam kilka z nich, np. o Waligórze i Wyrwidębie, wcześniej nie miałam z nimi styczności. Na postawione tu pytanie muszę odpowiedzieć przecząco - ponieważ nie dba o to przede wszystkim szkoła, a jak mają się podobać książki, których po prostu nie znamy?...

20

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Gdybym liczyła tylko na to, że w szkole będzie rozwinięty mój gust czytelniczy, to nie przeczytałabym zbyt wielu ciekawych książek... Sama szukałam ich w domowych zbiorach, a potem w bibliotekach. I tak właśnie poznawałam to, czego nie było w szkolnych podręcznikach. Tak samo zamierzam kierować czytaniem moich dzieci i myślę, że będę umiała je zaciekawić także legendami, bo sama znam ich parę:)

21

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Moja mała siostrzenica ma kilka swoich ulubionych opowieści, a między nimi jest legenda o smoku wawelskim, więc jednak dawne opowieści mają swój urok także dla dzisiejszych dzieci

22

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Nigdy nie było tak, że każde dziecko znało legendy, po prostu jest część dzieci które lubią czytać, bo dużo im czytano od najwcześniejszych lat... Dla nich atrakcyjne będą także legendy książkowe, nie tylko w formie nowoczesnej i multimedialnej...

23

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Legendy są częścią naszej kultury i trudno w pewnym momencie życia nie zetknąć się z nimi, a wtedy na pewno część odbiorców pozostanie pod ich urokiem. Moi zdaniem jednak, dzieci nie są na tyle świadome żeby je zrozumieć na innym poziomie niż ten baśniowy, dopiero gdy się ma te kilkanaście lat, uświadamiamy sobie, że to część naszej historii

24

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Jeszcze obecne pokolenie dzieci w jakiejś części jest w stanie zainteresować się tradycyjną książką , ale boję się co będzie za 50 lat, czy w ogóle w wersji książkowej literatura będzie miała rację bytu?

25

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Moje dziecko bardzo jest zainteresowane legendami, dostało od chrzestnej na 6. urodziny "Legendy polskie z mapami" i wspólnie je czytamy oraz oglądamy... Przy okazji uczy się geografii bo książka zawiera lokalizację opisywanych historii na mapach:) Tak więc polecam takie wspólne czytanie - jest bardzo rozwijające i zachęca dziecko do dalszych lektur!