1

Temat: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Zapraszamy do udziału w dyskusji - najlepsze wypowiedzi nagrodzimy poradnikami "Zdrowie dla Twojego dziecka”!

2

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Czasami zdarzają się takie sytuacje gdzie trzeba szybko sobie radzić z problemami i dolegliwościami u naszych dzieci.
Ja już parę takich cenny porad i sposobów zgromadziłam:)
*Na przeziębienie,biegunkę stosuję napary z czarnego bzu
*Kiedy córcię dopadają wzdęcia parzę jej herbatkę z anyżu jest rewelacyjna na wzdęcia
*Przy chorym gardle oprócz leków podaje córce napar z liści szałwii,jako dodatek do kuracji
*Jak dopadnie biegunka podaje tylko dania na bazie ryżu,szybko zachamują taki problem
*Na wszelkiego rodzaju obrzęki,także te po szczepieniu w 100% sprawdza się altacet
*Gdy dziecko sie oparzy trzeba szybko ochłodzić miejsce oparzenia,wtedy wyciągam coś zamrożonego z zamrażali i przez ściereczkę przykładam do oparzonego miejsca
*Na biegunkę tez dobra jest kostka gorzkiej czekolady,maluch ją chętnie zje a pomoże,u nas skutkowała:)
*Na rany cięte i na to żeby się szybko zagoiły dobra jest lilia wodna zakonserwowana w spirytusie,płatek kładzie się na ranę
*Zamiast kupić inhalator w aptece,robię inhalacje domowym sposobem (jeśli córka jest przeziębiona)robię sparnię w łazience,do wody z wrzątkiem dodaje kilka kropel np olejku sosnowego i zamykam się z córką w łazience na chwilkę.
*Na zaparcia rewelacyjnie sprawdza sie siemię lniane
*Jeśli na rączce dziecka pojawi sie kurzajka to w jej zwalczeniu pomaga jaskółcze ziele.Smaruje się ją sokiem z tej rośliny.
*Na stłuczenia,zanim pojawi się guz trzeba szybko coś przyłożyć zimnego np łyżkę
*Na czkawkę podawałam łyżeczkę ciepłej wody
*Na kaszel często robię syrop z buraka:
wydrążyć środek z buraka,nalać do niego miód pszczeli i włożyć na kilka minut do piekarnika,pić łyżeczkę dwa razy dziennie
*Jeśli dziecko ma chorobę lokomocyjną nie nalezy mu podawać przed podróżą dużo jedzenia a tym bardziej słodyczy

3

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Najlepsze są naturalne metody leczenia, oczywiście jeśli dziecko nie ma niepokojących objawów, których nie da się leczyć ziołami. Ale ból brzucha można zniwelować herbatką z rumianku, na ząbkowania pomagają płukanki wywarem z szałwii, a przeziębienie i ból gardła można zwalczyć stosując syrop z cebuli.

4

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Na ból ucha dobrze jest podgrzać oliwkę dla dzieci i zakroplić do ucha niewielką ilość. Można też skierować ciepły strumień powietrza z suszarki. Jak byłam dzieckiem to babcia stosowała na mnie te metody i przynosiły ulgę:)

5

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Mój syn jest alergikiem i na ustach pojawiają mu się czerwone, swędzące, ranki. Lekarze zalecali maści ze sterydami , nawilżające itp, które są gorzkie i nie chętnie daje sobie nimi smarować buzie, a do tego szczypią. Przez przypadek odkryłam miód i od tej pory wystarczy takie usteczka posmarować miodem i ranki się goją , a i synek chętnie wystawia buzie do smarowania. Natomiast kiedy ma infekcję i kaszle, kicha stosuję syrop z cebuli działa bakteriobójczo, sok z malin dodany do herbatki działa rozgrzewająco i kojąco, a herbata z róży zawiera bardzo dużo witaminy C, która pomaga zwalczyć infekcję. Na bolące gardło stosuję mleko z masłem i miodem, miód działa przeciwzapalnie, a tłuszcz z mleka i masła pokrywa śluzówkę ochronną warstwą,  czosnek kładę na kanapkę z masłem i wędlinką dzięki temu mniej podrażnia żołądek, oraz bawię się z nim w "gulgotanie" bo inaczej nie za bardzo lubi płukania gardła wodą z solą, które jest bardzo skuteczne, ale niezbyt "smaczne".

6

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Pamiętam jak w dzieciństwie leczono mnie z grypy i przeziębienia m.in. przez nacieranie spirytusem:) Świetnie rozgrzewał całe ciało i szybciej dochodziłam do siebie, choć oczywiście bez leków przepisanych przez lekarza też się nie obyło. Ale myślę, że jest to sposób, którego nie powinny zapominać też młode mamy. Warto w ten sposób wspomagać leczenie dziecka antybiotykami.

7

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Podaję sprawdzone sposoby na trądzik niemowlęcy oraz potówki, bo to dolegliwości, które często młodym mamom spędzają sen z powiek. Zamiast stosować drogie kosmetyki i preparaty apteczne, wystarczy:
- posypywać zaatakowane trądzikiem miejsca mąką ziemniaczaną lub pudrem dla niemowląt
- kąpać dziecko w krochmalu lub lekkim roztworze nadmanganianu potasu (niezbyt często, by nie podrażnić wrażliwej skóry).
Często pomaga też odstawienie dziecka od karmienia piersią:)

8

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

na dziecięcy ból gardła najlepszy jest syrop z cebuli: dość dużą cebulę należy obrać i pokroić w plastry, włożyć do słoika i zasypać kilkoma łyżkami cukru. Odstawić w ciepłe miejsce, aż puści sok. Syrop jest gotowy do podania ok. dobę później. Można go podawać nawet 3-4 razy dziennie, po łyżeczce.

9

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Chciałabym zwrócić uwagę an chorobę, która już dziś rzadziej występ-uje, ale też jest groźna dla małych dzieci. Sprawdzone sposoby na nią to:

stale działający chłodny nawilżacz lub waporyzator (rozpylacz pary) w pokoju dziecka
parówki z naparem z rumianku w celu zmniejszenia napadów kaszlu
pozycja siedząca dziecka - w niej łatwiej mu się oddycha
ograniczenie spożywania przez dziecko mleka i jego przetworów
podawanie gorącego rosołu, który rozrzedza śluz zalegający w drogach oddechowych (pomaga w tym też sok jabłkowy i herbata z miodem i  cytryną)
kilkuminutowy pobyt na świeżym powietrzu  lub krótkotrwałe wietrzenie pomieszczenia, w który przebywa dziecko.

10

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Gdy dziecko się zakrztusi, to może być nawet przyczyną uduszenia. Dlatego warto wiedzieć, jak mu skutecznie pomóc - a więc: trzeba ułożyć je głową w dół, podtrzymując głowę jedną ręką a drugą ok. 5 razy uderzyć między łopatkami, a jeśli mimo to przedmiot nie został usunięty to trzeba nadgarstkiem jednej ręki wykonać ok. 5 uciśnięć klatki piersiowej w dolnej połowie mostka, i tak na zmianę - 5 uderzeń między łopatkami, 5 uciśnięć klatki piersiowej, aż przyczyna zaksztuszenia wypadnie

11

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Moje sposoby na ukojenie bólu po oparzeniu i przyśpieszenie gojenia skóry:

- kompresy z mleka lub moczenie oparzonego miejsca przez kwadrans w mleku - zawarty w nim tłuszcz przyśpiesza gojenie
- smarowanie oparzenia sokiem ze świeżego liścia aloesu kilka razy dziennie
- dieta bogata w źródła witaminy C, pomocnej w gojeniu się ran - cytrusy, brokuły, truskawki, ziemniaki
- płynna witamina E - smarowanie nią rany sprawia, że nie zostaje widoczna blizna
- okładanie oparzenia plastrami ziemniaka lub smarowanie miodem
- smarowanie musztardą działa przeciwbólowo, niweluje też bąble i blizny.

12

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Gorące mleko z kurkumą jest dobre na bolące migdałki!

Składniki:
mleko
kurkuma

Przygotowanie:
Zagotować mleko, po czym dodać do niego pół łyżeczki kurkumy. Pić gorące, najlepiej przed snem. Świetnie rozgrzewa i uśmierza ból migdałków.

13

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Dzieci czasem boli głowa i żeby pozbyć się bólu, warto stosować okłady z ręcznika zamoczonego w zimnej wodzie (oczywiście trzeba go odcisnąć, żeby się z niego nie lało:)Mam też taką maść w malutkim blaszanym opakowaniu, kupioną przed laty u Rosjan na bazarku - "kotek" na to mówią, bardzo aromatyczna i rozgrzewa po posmarowaniu niewielką ilością skroni...

14

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Na ząbkowanie pomagają:
podawanie gryzaczka schłodzonego w lodówce
podawanie półpłynnych dań
smarowanie buzi tłustym kremem dla niemowląt, żeby nie było podrażnień od ulewającej się śliny
częste przytulanie i absorbowanie uwagi dziecka zabawą, czytaniem itp.

15

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Dzieci, które są niejadkami, warto namówić do jedzenia zielonych warzyw, które stymulują układ trawienny do produkcji soków i enzymów trawiennych: sałaty, kapusty, rzeżuchy. Do posiłków dodawać kminek i koper, który zwiększa łaknienie. Jeśli to nie pomoże, trzeba podawać napar z imbiru co rano - pół łyżeczki imbiru zalać wrzącą wodą  i odstawić na 10 minut. Można też podawać herbatkę z mięty.... chociaż według mnie najlepszym sposobem na małego niejadka jest karmienie go tym, co mu smakuje - to zawsze zadziała!

16

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Co zrobić gdy dziecko nie może zasnąć w nocy? Trzeba zadbać żeby miało spokój i nic  włączonego w pokoju (radio, Tv, mp3, komputer), żeby przed snem nie grało w emocjonujące gry i nie brykało po całym mieszkaniu, tylko się wyciszyło. Można też mu poczytać jakąś przyjazną książeczkę. Nie zaszkodzi napar z melisy na uspokojenie lub szklanka ciepłego mleka - rozgrzewa i przygotowuje do snu.

17

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Witamy w programie "Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości".
Dziś bierzemy pod lupę - dziecięcy smutek.

co zrobić, aby Twoje dziecko było szczęśliwe?
Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa! "Wrzuć na luz" i daj swojemu malcowi pole do popisu - wręcz mu przy stole widelec i niech spróbuje zjeść obiad sam - Ty będziesz miała więcej sprzątania, prania i zmywania, ale uśmiech i duma Twojego samodzielnego dziecka jest bezcenna. Dodatkowo malec nabywa nowych umiejętności, a to jest warte każdej ceny.
Pada? i co z tego! Przecież w czasie deszczu dzieci wcale nie muszą się nudzić. Bieganie po deszczu i skakanie po kałużach, to taka frajda! Przypomnij sobie, to była także i Twoja ulubiona rozrywka w dzieciństwie!
Maluch chory? A w telewizji same nudy... Wyciągnij z szafki puste kartonowe opakowania, pudełka, słoiki i szmatki i spróbuj zrobić samodzielnie z dzieckiem jakąś zabawkę. Gwarantuję szaleńczą radość i rozwój wyobraźni. Kreatywność dziecka może Cię mocno zaskoczyć, a duma ze zrobienia samodzielnie czegoś z niczego będzie rozpierała także Ciebie wink

powodzenia! smile

18

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

[quote=Ksymena]Chciałabym zwrócić uwagę an chorobę, która już dziś rzadziej występ-uje, ale też jest groźna dla małych dzieci. Sprawdzone sposoby na nią to:

(...)[/quote]


Ksymena, a co to za tajemnicza choroba?? big_smile

19

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

No tak, zapomniałam o najważniejszym - chodzi mi o krup.... smile

20

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Jak pokonać alergię na kurz u dziecka? Przede wszystkim często odkurzać, sprzątać, pozbyć się zasłon, firan i dywanów. Meble powinny być bez tapicerki, najlepiej skóra lub skaj. Ważne jest utrzymanie niskiej wilgotności powietrza w mieszkaniu - ok. 30-50%.

21

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Kiedy dziecko nie może często zasnąć, trzeba wprowadzić unormowany rytm dnia , stałe pory chodzenia spać. Trzeba zadbać żeby miało cisze i nie włączony komputer czy TV, wieczorem nie grało w gry i nie oglądało pasjonujących filmów (nie pozwalają potem zasnąć). Warto też namówić dziecko na regularną gimnastykę - zmęczone szybciej zaśnie wink I w pokoju nie może być za gorąco ani za zimno, wietrzyć wieczorem !

22

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Biegunka to poważna dolegliwość u dzieci, może prowadzić do odwodnienia, a u niemowląt nawet do śmierci. Dlatego zadbajcie by dziecko pilo dużo płynów (woda, słaba herbata, mogą być też lodowe lizaki owocowe, uwielbiane przez maluchy). Karmić wolno tylko "neutralnymi" produktami typu sucharki, słone krakersy. Nie podawać mleka, i jego przetworów, tłustych i przyprawionych potraw.

23

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Gdy dziecko boli ząb, najpierw trzeba sprawdzić czy nie ma widocznej próchnicy, najlepiej udać się do dentysty, żeby wszystko dokładnie sprawdził. Czasem ból następuje po słodyczach, więc trzeba je ograniczyć... Dobrze działają żele znieczulające (w aptece są bez recepty) lub tabletki przeciwbólowe u starszych dzieci. Można też wypróbować olejek goździkowy. Dziecko powinno też unikać gorących i zimnych potraw i napojów, myć zęby pastą znoszącą nadwrażliwość.

24

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

A co na zapalenie oskrzeli?
Na pewno pomoże maseczka izolująca od zanieczyszczeń, nawilżanie powietrza żeby dziecku się lżej oddychało, trzeba też obniżyć gorączkę i ćwiczyć z dzieckiem oddychanie przez nos z zamkniętymi ustami...

25

Odp: Sprawdzone sposoby na dziecięce dolegliwości

Jako dziecko cierpiałam na chorobę lokomocyjną, a i teraz, gdy warunki podróży nie są zbyt wygodne (np. zatłoczony autobus, duszno, moje gorsze samopoczucie) odczuwam jej skutki, choć już nie tak bardzo... Jeśli i Wasze dziecko źle znosi podróż, to poza Locomotivem czy Aviomarinem można wypróbować takie metody:
-patrzenie w jeden odległy punkt
-nie schylanie głowy podczas jazdy
-wygodne siedzenie z oparciem
- jeśli jedzenie, to np. wafli ryżowych czy słonych ciasteczek (nic słodkiego, bo zemdli!)