1

Temat: Kto przepisuje leki? Psychiatra czy psycholog?

Zawsze wydawało mi się, że tylko lekarz psychiatra przepisuje leki,
ale teraz tak się zastanawiam czy np jeśli by pójść do psychologa z badaniami i wskazaniem, że pacjent ma stałe leki, to [b]czy psycholog może je wypisac , a apteka zrealizować?[/b]
Jak to działa?

Czy na pewno muszę iśc z tym do psychiatry? Mój ma urlop miesięczny, więc musiałabym szukać jakiś inny  [url=http://www.znanylekarz.pl/ranking-lekarzy/psychiatria]gabinet psychiatryczny[/url] (jak np z listy w okolicy), ale tak niespecjalnie chcę o sobie komuś innemu opowiadać..

2

Odp: Kto przepisuje leki? Psychiatra czy psycholog?

Nie korzystałam nigdy z tego typu usług, więc nie wiem co Ci poradzić.

3

Odp: Kto przepisuje leki? Psychiatra czy psycholog?

Psycholog to przecież nie lekarz, więc nie przepisze recepty, może najwyżej skierować do psychiatry...

4

Odp: Kto przepisuje leki? Psychiatra czy psycholog?

Psycholog nie może wypisać recepty... no chyba że jest przy okazji lekarzem.

Zastanawia mnie tylko dlaczego do psychologa wymagane jest w ramach wizyty refundowanej przez NFZ skierowanie, podczas gdy do psychiatry nie...

5

Odp: Kto przepisuje leki? Psychiatra czy psycholog?

Widocznie NFZ uznaje, że do psychologa idą lekkie przypadki, które mogą poczekać a do psychiatry to już w stanie zagrożenia życia, które nie myślą o jakichś skierowaniach...

6

Odp: Kto przepisuje leki? Psychiatra czy psycholog?

Ach... może i o to chodzić. To byłoby jakieś wyjaśnienie. Próbowałyśmy z koleżanką poddać to rozkmince, ale nie znalazłyśmy wytłumaczenia smile

7

Odp: Kto przepisuje leki? Psychiatra czy psycholog?

Psycholog to nie lekarz i nie ma prawa przepisać leków. Kończy studia na wydziale nauk o o wychowaniu itp., a nie akademię medyczną... Jedyne co go łączy z medycyną to zajęcia w prosektorium, ale na takie chodzą też np. studenci pedagogiki...

8

Odp: Kto przepisuje leki? Psychiatra czy psycholog?

Psycholog  może tylko prowadzić terapię, bez farmakologii, bo się na niej nie zna.

9

Odp: Kto przepisuje leki? Psychiatra czy psycholog?

Warto zacząć od psychoterapeuty jeśli już myśli się o lekach -  psycholog jest od lżejszych przypadków...