51

Odp: Niedługo święta

Moja gotuje, m.in. dlatego że to moje ulubione danie. A uszka są zawsze z grzybami z lasu - tymi co się jesienią uzbiera, mniam!

Ostatnio edytowany przez niechcemisie (2010-12-03 12:04:28)

52

Odp: Niedługo święta

grzyby wyłącznie własne! ale tak jak pisałam wcześniej - barszcz jemy z fasolą, a grzyby do grzybowej, kapusty, pierogów, sporadycznie robimy łazanki...

53

Odp: Niedługo święta

U mnie raz łazanki chyba tylko były - rok temu. A dziewczyny, jak spędzacie święta? Tylko najbliżsi czy większa rodzinka się zjeżdża. I kto gotuje? Zrzutka jest gotowych potraw?

54

Odp: Niedługo święta

U mnie jest Wigilia i zjeżdża się moja rodzina najbliższa . Kilka potraw zrobi bratowa. Potem pierwszy dzień świąt spędzimy u teściowej i dziadka i odwieziemy siostrę i tatę do domu. Drugi dzień świat pewnie u szwagierki.

55

Odp: Niedługo święta

OJ, ale chyba nie mieszkacie bardzo daleko od siebie wszyscy? Nocujecie u siebie nawzajem czy każdy sie rozjeżdża na noc.

56

Odp: Niedługo święta

Mój brat z rodziną, siostra i tata mieszkają niecałe 100 km od nas i nocują. Teściowa i szwagierka mieszkają w tym samym mieście.

57

Odp: Niedługo święta

Pewnie wolałabyś żeby było odwrotnie: teściowa 100 km dalej, a rodzina w tym samym mieście?

58

Odp: Niedługo święta

ja mam wigilię u siebie i tylko moja mam do mnie przychodzi i zawsze pomaga mi zrobić różne bardziej pracochłonne potrawy takie jak uszka czy pierogi a resztę sama robię
Jest nas tylko pięcioro...

59

Odp: Niedługo święta

[quote=Ksymena]Pewnie wolałabyś żeby było odwrotnie: teściowa 100 km dalej, a rodzina w tym samym mieście?[/quote]
Wcale nie bo mam super teściową i się cieszę że mieszka niedaleko smile

60

Odp: Niedługo święta

Pewnie tu zagląda i dlatego tak piszesz wink No i mąż może przeczytać...

61

Odp: Niedługo święta

Mąż już tu nie zagląda i ona też nie smile

62

Odp: Niedługo święta

Emilia, ten Sebastian co tu się udzielał to był Twój mąż?

wracając do klimatu świąt to u mnie właśnie pachnie pierniczkami.... bo piekę smile

63

Odp: Niedługo święta

ja już piekłam, ale jeszcze mam odłożone do lukrowania, bo te co zrobiliśmy to już dzieci zjedli...

64

Odp: Niedługo święta

ja w tym roku kompletnie nie miałam czasu wcześniej - jakoś ostatnio ledwo się wyrabiam ... ale do Was oczywiście MUSZĘ zajrzeć tongue

65

Odp: Niedługo święta

[quote=emilia_s292]Mąż już tu nie zagląda i ona też nie smile[/quote]
Nie ona, a mamusia powiedz, skoro ją tak lubisz wink

66

Odp: Niedługo święta

a ja się zastanawiam jakie potrawy zrobię w tym roku na święta ? chciałabym coś nowego co by wszystkim smakowało - może kaczkę z jabłkami albo jakąś roladę mięsną...może ma ktoś dobry przepis...

67

Odp: Niedługo święta

kaczka z jabłkami jest super!!!

68

Odp: Niedługo święta

i ten smak...chyba będzie kaczka...

69

Odp: Niedługo święta

i na zakąskę galareta z nóżek...

70

Odp: Niedługo święta

[quote=justyna]Emilia, ten Sebastian co tu się udzielał to był Twój mąż?

wracając do klimatu świąt to u mnie właśnie pachnie pierniczkami.... bo piekę smile[/quote]
Tak, to był mój mąż.

A pierniczki to teściowa robi i rozdaje wszystkim na święta smile

71

Odp: Niedługo święta

[quote=Ksymena][quote=emilia_s292]Mąż już tu nie zagląda i ona też nie smile[/quote]
Nie ona, a mamusia powiedz, skoro ją tak lubisz wink[/quote]
Wyczuwam jakąś złosliwość sad

72

Odp: Niedługo święta

a u mnie zamiast kaczki będą bażanty pieczone, obiecał mi pewien myśliwy...

73

Odp: Niedługo święta

[quote=eva45]a u mnie zamiast kaczki będą bażanty pieczone, obiecał mi pewien myśliwy...[/quote]

Nawet znalazłam już przepis

Bażant po szlachecku

1 bażant
5 dag tłuszczu
10 dag marchwi
5 dag pietruszki
5 dag selera
10 dag porów
100 ml białego wina wytrawnego
5 dag piernika
sól
pieprz

Na zaprawę:
10 dag cebuli
po 5 dag marchwi, pietruszki i selera
parą ziaren ziela angielskiego i pieprzu
listek laurowy
pół łyżeczki miodu
2 łyżki oleju
Bażanta oskubać z piór, wypatroszyć, dokładnie umyć pod bieżącą wodą, osuszyć i dokładnie wytrzeć.
Przygotować zaprawę: jarzyny umyć, oczyścić, opłukać,  zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Cebulę obrać  i pokrajać w drobną kostką. Dodać zmiażdżone ziele angielskie, liść laurowy i pieprz oraz miód i olej. Połączyć
z jarzynami.
Przygotowaną zaprawą natrzeć bażanta, włożyć go do emaliowanego garnka
posypać pozostałymi z nacierania warzywami, naczynie przykryć i postawić w chłodnym miejscu na 24 godziny. Następnie oczyścić bażanta z zaprawy, podzielić na 6 porcji i obsmażyć na gorącym tłuszczu.
Marchewkę, pietruszkę, seler i pory umyć, osączyć z wody i pokroić w talarki. Obsmażyć, ciągle mieszając, na tłuszczu pozostałym ze smażenia mięsa.
Do rondla włożyć porcje mięsa, obłożyć jarzynami, oprószyć pieprzem i solą, lekko podlać wywarem i dusić pod przykryciem na małym ogniu.
Pod koniec duszenia dodać starty piernik. Gdy mięso będzie miękkie, wlać wino, doprawić do smaku, chwilę poddusić na bardzo małym ogniu.

74

Odp: Niedługo święta

łał bażanty pieczone brzmi bardzo wykwintnie smile
a u mnie skromnie, bo jesteśmy tylko we troje na święta:
barszcz z uszkami (moja specjalność)
karp smażony (specjalność mamy)
sernik królewski (specjalność dr. Oetkera)
a syn obiecał że robi pierniczki świąteczne w kształcie dinozaurów big_smile

75

Odp: Niedługo święta

moje pierniczki już prawie zjedzone, resztę wyniosłam do przedszkola na wigilię, zastanawiam się czy jeszcze nie upiec...