1

Temat: Dietetyk - porady

Już można zadawać pytania na forum:)

Dietetyk medyczny, specjalista ds. zdrowia publicznego, właścicielka Centrum Dietetycznego Prolinea, doktorantka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Doświadczenie w prowadzeniu wykładów i szkoleń zdobyła głównie jako wykładowca akademicki. Brała udział w szkoleniach trenerów sportowych Polskiego Związku Fitness & Wellness. W roli eksperta wystąpiła na konferencjach prasowych firm Procter&Gamble, Robico, Arla Foods. Współpracuje z Komitetem Obrony Praw Dziecka. Od 3 lat współpracuje z portalem mamopedia.pl gdzie udziela porad w zakresie żywienia kobiet ciężarnych, karmiących oraz ich dzieci. W roku 2009 była ekspertem ds. żywienia dzieci w programie Sekrety Mądrej Niani (TVN Style).

Ma na koncie liczne wystąpienia eksperckie zarówno w radiu jak i telewizji. Autorka wielu publikacji, zarówno w czasopismach popularno-naukowych jak i naukowych. Współpracuje m.in. z takimi pismami jak: Teraz Zdrowie, Manager Aptek, Zdrowie, Glamour, Poradnik naj, Medycyna dla Ciebie, Zdrowie i Smak (pismo wydawane przez producenta garnków i naczyń Philipiak), Świat Zdrowia, Zdrowie Magazyn dostępny bez recepty, biuletyn dot. ADHD Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej, biuletyn skierowany do pielęgniarek wydawany przez Nivea.

Zawodowo odchudza, leczy dietą i pomaga wybrać najlepsze rozwiązania kulinarne, perfekcjonistka - zadowala ją tylko to co najlepsze. Prywatnie jest smakoszem i miłośniczką aktywnego wypoczynku - wycieczki rowerowe, wędrówki po górach!

2

Odp: Dietetyk - porady

Czy można łykać na odchudzanie np. Xennę lub pić herbatki typu Figura 1 z senesem?

3

Odp: Dietetyk - porady

Preparaty z błonnikiem lub zioła przyspieszające przemianę materii powinny stosować jedynie osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą przyjmować błonnika z pokarmem.

W przypadku osób zdrowych może być przyjmowany jedynie doraźnie w celu zlikwidowania uporczywych zaparć i to jedynie wtedy, gdy inne naturalne metody nie poskutkowały.
Nie jest to najlepszy sposób na odchudzanie. Samo zwiększenie ilości wypróżnień nie spowoduje ubytku tłuszczowej masy ciała, może jedynie doprowadzić do odwodnienia i wycieńczenia organizmu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest takie urozmaicenie diety, która wyreguluje nasza przemianę materii nie powodując przykrych skutków ubocznych.

Jeśli zdecydujemy się na kurację preparatami z błonnikiem pamiętajmy:
1. Spożywany w zbyt dużych ilościach może wywoływać wzdęcia brzucha i biegunki. Dlatego nie powinno się przyjmować całej dziennej dawki naraz.
2. Błonnik przechodząc przez przewód pokarmowy chłonie wodę. Gdy jej ilość jest odpowiednia - masy kałowe ulegają rozrzedzeniu i wypróżnianie jest ułatwione. Gdy wody jest za mało - błonnik wiąże wodę obecną w przewodzie pokarmowym, a masy kałowe wysychają doprowadzając do zaparcia! Dlatego zwiększając ilość błonnika w diecie musimy pamiętać o dostarczaniu organizmowi dostatecznej ilości wody - co najmniej 2 litry dziennie. Natomiast przyjmując błonnik łykajmy zawsze po jednej tabletce popijając co najmniej szklanką wody.
3. Błonnik ma właściwości adsorbujące. Wiąże z przewodu pokarmowego wodę, a wraz z nią ważne substancje odżywcze oraz przyjmowane leki. Z tego powodu, przyjmując długo i/lub duże dawki błonnika, bardzo szybko możemy doprowadzić do wielu niedoborów.


Kiedy kategorycznie nie powinno się przyjmować preparatów z błonnikiem?
W przypadku choroby wrzodowej żołądka, dwunastnicy i jelit, w okresie ciąży i karmienia, oraz u dzieci.



PS. Pamiętajmy, że niezależnie od  tego jakie tabletki stosujemy zawsze przyjdzie  moment, że kiedyś będziemy musieli je odstawić, natomiast nawyki żywieniowe pozostaną z nami już na zawsze!

4

Odp: Dietetyk - porady

Warto poczytać odpowiedzi na pytania od fachowca.

5

Odp: Dietetyk - porady

[quote=Kolorowapani]Czy można łykać na odchudzanie np. Xennę lub pić herbatki typu Figura 1 z senesem?[/quote]
Hmmm, słyszałam, że po długim piciu takich herbatek można mieć nietrzymanie moczu. Ja bym nie chciała na starość chodzić w pieluchach...

6

Odp: Dietetyk - porady

Zgadza się, długotrwałe zażywanie tego typu preparatów może prowadzić do wielu skutków ubocznych, m.in:
- odwodnienie
- zespół złego wchłaniania, zwłaszcza tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach
- biegunki
- niedobory witamin i minerałów (głownie potasu, magnezu, cynku, żelaza)

ale także wiele innych, uzależnionych od indywidualnej reakcji organizmu

7

Odp: Dietetyk - porady

Po prostu w niczym nie należy przesadzać, a wszystko będzie dobrze smile

8

Odp: Dietetyk - porady

[quote=summerlove]Po prostu w niczym nie należy przesadzać, a wszystko będzie dobrze smile[/quote]
zgadza się!

UMIAR to jedna z podstawowych zasad zdrowego odżywiania się smile

pozostałe, to:
UREGULOWANIE
UNIKANIE m.in. soli, cukru, tłuszczów zwierzęcych
UROZMAICENIE

i jako dodatek:
UPRAWIANIE sportu i nie tylko wink
i UŚMIECH smile smile smile

9

Odp: Dietetyk - porady

Sześć razy U... fajnie brzmi...

10

Odp: Dietetyk - porady

witam, Pani Justyno mam pytanie co Pani sądzi o diecie kopenhaskiej? Potrzebuję skutecznie schudnąć około 4-5 kg do początku września, mam 168 cm wzrostu i ważę 61 kg

11

Odp: Dietetyk - porady

Mam wrażenie ze wcale nie musisz chudnąć, chyba że chcesz wyglądać jak Kate Moss w zamierzchłych czasach sad

12

Odp: Dietetyk - porady

[quote=summerlove]Mam wrażenie ze wcale nie musisz chudnąć[/quote]
to prawda
Współczynnik BMI Barbie wynosi 21,61, co oznacza, że jej waga jest w granicach normy (21-25).

13

Odp: Dietetyk - porady

[b]Dieta kopenhaska[/b], to bardzo rygorystyczna, wyczerpująca, ale krótka dieta – trwa tylko 13 dni.

Autor diety zapewnia, że w tym czasie można schudnąć od 4 - 8 kg do nawet 20 kg! Ponad to ma za zadanie wyregulować przemianę materii dzięki czemu po diecie można powrócić do normalnych nawyków żywieniowych bez obawy o powrót straconych kilogramów. Stan taki teoretycznie powinien się utrzymywać przez dwa lata, po których to można ponownie powtórzy dietę. Trzecią zaletą wg. autora diety jest to, że dzięki niej można zmienić upodobania smakowe. Oznacza to, że jeśli wytrwamy 13 dni pilnując rygorystycznych reguł diety nie będziemy mieli ochoty na słodycze, czy niezdrowe przekąski, które lubiliśmy wcześniej. Jednak nie do końca jest to prawdą, gdyż w trakcie jej trwania nie ma możliwości zmienić na stałe swoich nawyków żywieniowych, zwłaszcza, że po 13 dniach należy wrócić ”normalnego” jedzenia, co najczęściej kończy się powrotem do swoich starych przyzwyczajeń.

Dieta Kopenhaska jest dietą zbyt restrykcyjną, co może skutkować nie tylko licznymi niedoborami witamin, składników mineralnych, ale także zbyt dużym deficytem energetycznym. Jest bardzo prawdopodobne, że nasz organizm uruchomi swoje zapasy i stracimy na wadze. Stanie się to jednak kosztem wody, tkanki mięśniowej i obniżeniem przemiany materii, a po zakończeniu stosowania diety najpewniej przekonamy się czym jest efekt jojo.



Pamiętajmy, żeby uzyskać optymalną masę ciała oraz ją utrzymać powinniśmy zmienić nasz styl żywienia na zawsze a nie tylko na ściśle określony czas.
Mówiąc o odchudzaniu, mówimy o swoim zdrowiu, a z nim nie można eksperymentować. Każde nieumyślne wprowadzanie zmian w swoim jadłospisie może się skończyć przykrymi skutkami. Dlatego zanim zastosujemy jakąkolwiek dietę skonsultujmy ją z dietetykiem lub lekarzem.

pozdrawiam
Justyna Marszałkowska
dietetyk medyczny

14

Odp: Dietetyk - porady

Warto było dowiedzieć się o tej diecie od fachowca.

15

Odp: Dietetyk - porady

z tego co wiem dieta kopenhaska prowadzi do strasznych zaburzeń nastroju i emocji, więc to dieta dla ludzi o silnych nerwach

16

Odp: Dietetyk - porady

To może lepiej mieć parę kilogramów więcej i zdrowe nerwy...?

17

Odp: Dietetyk - porady

[quote=Kolorowapani]Czy można łykać na odchudzanie np. Xennę lub pić herbatki typu Figura 1 z senesem?[/quote]

18

Odp: Dietetyk - porady

Ja  dwadzieścia lat piję figurę 1 z senesem i mi pomaga

19

Odp: Dietetyk - porady

Moim zdaniem,żadna dieta nie pomoże,jeżeli nie będzimy się ograniczać w jedzeniu.

20

Odp: Dietetyk - porady

słynna dieta MŻ - mniej żreć smile

21

Odp: Dietetyk - porady

Ojj, słynna, słynna i jaka skuteczna.

22

Odp: Dietetyk - porady

[quote=ewuka72]Moim zdaniem,żadna dieta nie pomoże,jeżeli nie będzimy się ograniczać w jedzeniu.[/quote]
Chyba że taka: kotleta zastąpić sałatką, pieczywo marchewką, a sosy jogurtem, słodycze owocami. Wtedy choćby żreć to i tak będzie mnie j kalorii niż dotychczas.

23

Odp: Dietetyk - porady

No, ale od takiego jedzenia, to na nic byś nie miała siły.
Po tygodniu byś była nią wykończona.
Ale z wagi byś na pewno 1 kg. zleciała, bo 1 kg./1 tydzień, to zdrowe odchudzanie.

24

Odp: Dietetyk - porady

Jak miałam 25 lat byłam chuda jak niteczka, wszystko mogłam jeśc, po 30 strasznie się zmienia metabolizm, muszę bardzo uważać, aż się boję co będzie po 40...

25

Odp: Dietetyk - porady

a w jakim wieku teraz jesteś Barbie 1290 ?
Masz 30+ ?