1

Temat: woda

Picie odpowiedniej ilości wody to jeden z najprostszych sposobów utrzymania zdrowia. Nasze ciało jest zbudowane w około 70% z wody. Wszystkie funkcje życiowe i organy wewnętrzne, aby działać perfekcyjnie, potrzebują wody.

O czym zatem warto pamiętać, aby nie dopuścić do odwodnienia, o które bardzo łatwo - zwłaszcza teraz, gdy za oknem temperatura przekracza 30 stopni, a w biurze wysusza nas klimatyzacja?

1. Wodę należy pić [b]regularnie[/b], małymi łykami i w małych porcjach. Najprostszym sposobem pamiętania o tym jest trzymanie wody zawsze w pobliżu: na biurku, w torebce, w samochodzie. Niewielkie ilości wody są wchłaniane w większym stopniu do tkanek i nie ulegają szybkiemu wydaleniu. Picie zbyt dużych ilości płynów powoduje szybkie ich wydalenie wraz z elektrolitami przez nerki, co może prowadzić do odwodnienia.

2. Szklanka wody wypita 20-30 min. przed posiłkiem zmniejsza apetyt.

3. Jeśli nie przepadamy za czystą wodą, możemy wzbogacić jej smak, dodając do niej plasterek cytryny, pomarańczy, liść mięty czy natkę pietruszki oraz odrobinę lodu.

4. Nie powinno się pić wody w trakcie posiłków, ponieważ zmniejsza to stężenie enzymów trawiennych i utrudnia trawienie. Najlepiej jest pić 10 minut przed jedzeniem i po jedzeniu.

5. Podczas upałów najlepiej jest zaspokajać pragnienie wodą o [b]temperaturze pokojowej[/b].

6. Wody nie może zastąpić kawa, czarna herbata, soki czy inne napoje bezalkoholowe.

7. Dzień najlepiej jest zaczynać i kończyć szklanką wody, gdyż podczas snu organizm traci wodę.

2

Odp: woda

woda z natką pietruszki.......ciekawe jak smakuje

3

Odp: woda

warto spróbować!
jako doskonałe uzupełnienie witaminy C oraz potasu (potas tracimy przede wszystkim pocąc się) dodam przepis na dość ciekawy, ale naprawdę smaczny i zdrowy koktajl:

1 banan
garść drobno posiekanych liści pietruszki
kilka kostek lodu
woda - około 1/2 szklanki
- wszystko razem należy zmiksować w blenderze

4

Odp: woda

[quote=Centrum Dietetyczne Prolinea]warto spróbować!
jako doskonałe uzupełnienie witaminy C oraz potasu (potas tracimy przede wszystkim pocąc się) dodam przepis na dość ciekawy, ale naprawdę smaczny i zdrowy koktajl:

1 banan
garść drobno posiekanych liści pietruszki
kilka kostek lodu
woda - około 1/2 szklanki
- wszystko razem należy zmiksować w blenderze[/quote]
ale chyba nie za specjalny smak

5

Odp: woda

trzeba spróbować. Ja zaraz idę kupić banana

6

Odp: woda

I jak? Smaczne?

7

Odp: woda

Powiem ci że ten banan z natką to daje smak bardziej bananowy, słodkawy z zapachem natki. Nawet mi smakuje.

8

Odp: woda

Ale nie jest to coś, co będziesz teraz robić codziennie, bo takie pyszne?

9

Odp: woda

Raczej nie. Pysznym bym tego nie nazwała. Ale od czasu do czasu jeszcze sobie zrobię.

10

Odp: woda

No ale bomba witaminowo - mineralna to jest! Warto dla zdrowia.

11

Odp: woda

tak zdrowie najważniejsze! A że ostatnio nie domagam więc przydała mi się ta bomba.

12

Odp: woda

A dziś  pogoda się załamała, więc to nie sprzyja kuracji. Ale chyba już lepiej się czujesz?

13

Odp: woda

własnie nie bardzo. Mam zapchany nos i kaszel i gardło mnie ciągle boli a rano, jak była teściowa, to prawie jej nie zemdlałam tak mi się zrobiło słabo.

14

Odp: woda

A u lekarza byłaś?

15

Odp: woda

Nie byłam.

16

Odp: woda

To może warto iść, skoro prawie mdlejesz... mnie sie to przy najcięższych przeziębieniach nie zdarzało...

17

Odp: woda

Zobaczę czy przezyję weekend........

18

Odp: woda

Nie żartuj, jesteś tu potrzebna smile

19

Odp: woda

Dzięki. Ale jak się nie będę odzywała dłużej niż jeden dzień to będzie znaczyło że jestem poważnie chora............

20

Odp: woda

Takie artykuły zawsze warto poczytać.

21

Odp: woda

Chyba przeżyję....

22

Odp: woda

Ale jesteś uparta - żeby nie iść do lekarza...

23

Odp: woda

Kochani, czy można w końcu pić wodę z kranu?

24

Odp: woda

No, na przeczyszczenie na pewno dobra... Ja bym jednak nie ryzykowała bez przegotowania...

25

Odp: woda

haha, No tak chyba warto przegotować, bo u mnie w kranie to tyle chloru, ale chlor ucieka?