1

Temat: Ustawa o języku śląskim

Senat przyjął nowelizację Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Na mocy noweli języka śląski został uznany za język regionalny. Ma to swoich zwolenników, zwłaszcza wśród walczących o to od lat Ślązaków, ale też przeciwników, dla których ustawa dzieli Polaków i podsyca separatystyczne postawy. Jak jest Waszym zdaniem?

Oficjalne uznanie śląskiego za język regionalny oznacza m.in. dobrowolne zajęcia z tego języka w szkołach, dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości, w których używanie śląskiego deklaruje minimum 20% mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego, wprowadzenie śląskojęzycznych przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Sama subwencja na wprowadzenie języka śląskiego do szkół szacowana jest na 400-600 mln zł.

2

Odp: Ustawa o języku śląskim

No to teraz będą mieli w urzędach formularze i po polsku i po śląsku smile

3

Odp: Ustawa o języku śląskim

Trochę to naciąganie, tak nobilitować jakąś gwarę, bo akurat mieszkańcy tego regionu mają silne poczucie przynależności do swojej tradycji... To niech sobie zrobią też swoją walutę i swój kraj może big_smile

4

Odp: Ustawa o języku śląskim

Proponuję też ustawę o języku góralskim poznańskim czy krakowskim, bo to też przecież gwary tego rodzaju co na Śląsku. Dochodzimy do absurdu, który w praktyce nie będzie funkcjonował pewnie, ciekawe, ile osób po śląsku składa formularze w urzędach na Śląsku? To chyba tylko dla zadowolenia niektórych mieszkańców to zrobiono.