1

Temat: Jak zostać rodziną zastępczą?

Czy znacie procedurę pozwalającą zakwalifikować się dp pełnienia funkcji rodziny zastępczej?

Uważacie, że jest zbyt restrykcyjna, a może przeciwnie i powinna jeszcze dokładniej sprawdzać przyszłych opiekunów dzieci pozostających w pieczy zastępczej?

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej na rozmowę wstępną, po której można złożyć podanie.

Od lekarza pierwszego kontaktu uzyskuje się zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Potrzebne jest też zaświadczenie o niekaralności z sądu oraz potwierdzenie zatrudnienia i wysokości dochodów od pracodawcy.

Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej i psycholog badają predyspozycje opiekuńczo-wychowawcze kandydatów oraz ich motywacje i sytuację życiową (materialną, zdrowotną, rodzinną). Konieczne są też badania psychologiczne.

Jeśli wyniki takich analiz będą korzystnie świadczyć o kandydatach, otrzymają oni skierowanie na szkolenie, które trwa nawet 85 godzin i obejmuje m.in. praktykę w rodzinie zastępczej.

Ostatecznie, jeśli zespół kwalifikacyjny podejmie decyzję o zdolności do podjęcia funkcji rodziców zastępczych, kandydaci podpisują umowę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej na okres minimum 4 lat.

2

Odp: Jak zostać rodziną zastępczą?

Zawiłe są te wymogi i przepisy, do tego dzieci niestety są z różnymi problemami w zachowaniu i często ludzie nie dają psychicznie rady...

3

Odp: Jak zostać rodziną zastępczą?

Wymogi są, a na co mogą liczyć tacy rodzice ze strony instytucji? Bo na razie to widzę, że w internecie szukają darczyńców, potrzebne są środki czystości, kosmetyki, przybory szkolne, ubrania, elektronika... Mimo że zwykle na dziecko w rodzinie zastępczej jest dotacja 1000 zł miesięcznie plus oczywiści 500+, a jednak im nie wystarcza... Dzieci mieszkające z biologicznymi rodzicami mają tylko 500+, a dzieciom w rodzinach zastępczych i 1500+ to za mało...

Ostatnio edytowany przez just-do-it (2023-06-20 08:01:31)

4

Odp: Jak zostać rodziną zastępczą?

Cóż, tacy rodzice zastępczy też coś chcą mieć z życia. Jak dostaną coś gratis od innych ludzi,  to tej kasy nie wydadzą i będą mieli dla siebie...

5

Odp: Jak zostać rodziną zastępczą?

Przede wszystkim powinno się zwracać uwagę na charakter osób zainteresowanych byciem rodzicami zastępczymi, czy nie mają skłonności sadystycznych, czy pedofilskich np.

6

Odp: Jak zostać rodziną zastępczą?

Wytyczne dla tych rodzin skupiają się raczej na warunkach bytowych....

7

Odp: Jak zostać rodziną zastępczą?

Ciężko to chyba sprawdzić. Niektórzy sadyści są tak bardzo poprawni przy innych ludziach.