Temat: Jak zostać rodziną zastępczą?
Czy znacie procedurę pozwalającą zakwalifikować się dp pełnienia funkcji rodziny zastępczej?
Uważacie, że jest zbyt restrykcyjna, a może przeciwnie i powinna jeszcze dokładniej sprawdzać przyszłych opiekunów dzieci pozostających w pieczy zastępczej?
Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej na rozmowę wstępną, po której można złożyć podanie.
Od lekarza pierwszego kontaktu uzyskuje się zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Potrzebne jest też zaświadczenie o niekaralności z sądu oraz potwierdzenie zatrudnienia i wysokości dochodów od pracodawcy.
Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej i psycholog badają predyspozycje opiekuńczo-wychowawcze kandydatów oraz ich motywacje i sytuację życiową (materialną, zdrowotną, rodzinną). Konieczne są też badania psychologiczne.
Jeśli wyniki takich analiz będą korzystnie świadczyć o kandydatach, otrzymają oni skierowanie na szkolenie, które trwa nawet 85 godzin i obejmuje m.in. praktykę w rodzinie zastępczej.
Ostatecznie, jeśli zespół kwalifikacyjny podejmie decyzję o zdolności do podjęcia funkcji rodziców zastępczych, kandydaci podpisują umowę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej na okres minimum 4 lat.