1

Temat: Poczucie narodowej wspólnoty

Mam rodzinę w Niemczech - i tam jest zupełnie inna mentalność... Ludzie czują się odpowiedzialni za innych, np. wszyscy strzygą się u lokalnego fryzjera, a nie w domu, bo on musi mieć pracę. Chętniej kupują u Niemca niż u obcokrajowca, bo to "swój" i jemu trzeba pomóc. A u nas ciągle kolejki w marketach należących do Francuzów czy Niemców...:)

2

Odp: Poczucie narodowej wspólnoty

Niemcy to wyjątkowo solidarna wspólnota, a Polacy wszędzie się nie wspierają, dominuje zawiść żeby ktoś nie miał od nich lepiej. Na szczęście młode pokolenie, które trochę bywa w świecie, przejmuje już tamtą mentalność...

3

Odp: Poczucie narodowej wspólnoty

Ale te młodsze pokolenia to też różnie pojmują wspólnotę. Młodsi lubią światowe marki i nie bardzo zależy im na lokalnych. To bardziej dorośli dostrzegają, a może też po prostu bardziej ich stać na to, aby sięgać po wyroby lokalne i wyróżniające się jakością. Można ich oczywiście też zaliczyć do tych młodych pokoleń, ale chyba nie tych najmłodszych, bo ci najmłodsi bardzo potrzebują mieć to, co pokazał im TikTok gdzieś tam het.
I ci młodsi lubią się jednoczyć na bardziej globalnym podwórku, niż na tym najbardziej lokalnym. Wyjeżdżają na studia i już zostają w świecie, chętniej zwiedzają zagranicę, nie znając nawet historyczno-przyrodniczo-etnograficznego podłoża naszej polskiej ziemi i nawet nie są zainteresowani tym, by je poznać. Bardziej chcą uciec, częściej mówią o braku perspektyw w naszym kraju. Chyba nasze państwo słabo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych pokoleń.

4

Odp: Poczucie narodowej wspólnoty

Jak czytam że 95% maturzystów zdaje maturę z podstawowego angielskiego to przestaję wierzyć, że to tacy obywatele świata:)

5

Odp: Poczucie narodowej wspólnoty

Poziom edukacji obniża się z roku na rok. Połowa z tych maturzystów i tak będzie musiała wyjechać hmm

6

Odp: Poczucie narodowej wspólnoty

Wspólnota nam się podzieliła na PIS i PO, jedni nienawidzą drugich...